Při pohledu z ulice dům nevypadá nijak zvláštně. Jistý náznak výjimečnosti dává

Při pohledu z ulice dům nevypadá nijak zvláštně. Jistý náznak výjimečnosti dává tušit jen prosklený nástřešek. | foto: Tanja Milbourne

Závistiví sousedé mají smůlu. Manželé schovali krásný dům do menšího

  • 175
Manželé si v Melbourne nechali přestavět dům. Během roku vyrostla dvoupatrová stavba se čtyřmi ložnicemi. Z ulice dům vypadá jako obyčejný bungalov. Při pohledu ze zahrady se promění ve vilu s osmimetrovým proskleným štítem. Taková je přestavba od studia BiLD architecture Bena Milbourna.

Původní, téměř osmdesát let starý dům už byl v roce 1990 přestavován a rozšiřován. Pak si jej koupili současní majitelé, s jeho podobou ale spokojeni nebyli. Rozhodli se pro přestavbu, která však nebude v rezidenční čtvrti působit jako pěst na oko a příliš nevybočí z řady.

Manželé Peter Bergin, který pracuje jako finanční ředitel, a jeho žena, učitelka Kathy Jordanová, svěřili novou koncepci domu do rukou australského studia BiLD architecture Bena Milbourna. Ten dům téměř celý přetvořil, a to do posledního detailu.

Dům dvou tváří zepředu vypadá velmi skromně a nedotčeně, jistý náznak výjimečnosti dává tušit jen prosklený nástřešek. Ze soukromé části zahrady je ovšem jednoznačnou dominantou celoprosklená štítová stěna.

Luxus schovaný za plotem

Mohutnost objemu, o který se dům zvětšil, se ale opticky roztříštila v koncepci posunutých prosklených štítů, díky kterým dům nevypadá těžkopádně, ačkoliv dosahují výšky až 8,2 metru. Jednotlivé skleněné panely se dají pohodlně otevřít, ven vedou z obytné kuchyně dvoukřídlé dveře. Všechna okna mají dvojitá skla a výborně izolují.

V domě je možné tušit odkazy na dvacátá a třicátá léta – jak v novém, dobově inspirovaném dveřním a okenním kování, tak v materiálu a barvě fasády i podlahové krytiny.

Dokonce i borovicové podlahy použité v nově postaveném patře galerie byly běleny a patinovány, aby ztratily svůj nažloutlý odstín a dostaly se barevností co možná nejblíže původním prknům. Chladnější kovově laděný odstín podlahy se ke stavbě víc hodí.

Fasáda je natřená bíle se stříbrnými a platinovými odlesky, což umocňují i originální kované detaily. Veškeré kovové obložení střechy a fasády v zadním, nově přistaveném traktu pochází od novozélandské firmy Zincalume.

Pohled na dům ze zahrady. Mohutnost objemu, o který se dům zvětšil, se ale opticky roztříštila v koncepci posunutých prosklených štítů.

Peter s Kathy plně Benovi a jeho studiu důvěřovali. "Nesnažili jsme se o základních věcech s Benem ani debatovat. Prostě jsme mu plně věřili. Já ani manžel nemáme architektonické vzdělání, a jak je vidět, plná důvěra se vyplatila," svěřili se australskému deníku The Age.

Může se hodit

Uvažujete o koupi rodinného domu? Vybírejte z široké nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

Přesto měli požadavky jasné: chtěli dům s nápadem, který bude své obyvatele i návštěvníky překvapovat. Kromě toho potřebovali zvětšit prostor o samostatnou a dostatečně velkou rodičovskou ložnici a navíc vytvořit maximum soukromí pro dospívajícího syna Jacka.

V prvním patře jsou tři původní ložnice se dvěma koupelnami a samostatný společenský pokoj, ve kterém Peter přijímá pracovní návštěvy a o víkendech slouží i Jackovi a jeho kamarádům. Směrem do nitra domu se pokoje a prostor čím dál více otvírají rodině a jejímu soukromí.

V nově vzniklém podkroví je čtvrtá ložnice a prostorné studio s koupelnou.

Z propojeného obývacího pokoje s obytnou kuchyní a jídelnou lze vyjít na prostornou terasu s grilem a bazénem a pokračovat na zahradu. V nově postaveném podkroví vznikla čtvrtá ložnice a studio s koupelnou, které si zabydleli majitelé domu.

Interiér je odlehčený a střídmý. I na jeho tvorbě se podílel Ben Milbourne. Světlá barevnost a suverénní kombinace, ve kterých si subtilní plastové barové židličky dobře rozumí s poděděnými stoletými ořechovými komodami dokonale odpovídají zamýšlenému skandinávskému designovému stylu.

Převládají přírodní materiály, škálu masivních dřev pak doplňuje blahovičník královský, oblíbená australská dřevina, ze kterého je vyrobené jednoduché schodiště do patra bez podschodnic, které by prostor zbytečně zaplnily.

Veškeré kovové obložení střechy a fasády v nově přistaveném traktu pochází od novozélandské firmy Zincalume.

Přestavba domu byla pro manžele nečekaně nákladná. Jen samotný prosklený štít do zahrady vyšel rodinu v přepočtu na 1,3 milionu korun. Východní výhled, který si ale majitelé každé ráno užívají, se podle nich ovšem vyčíslit nedá a investice nelitují.

"Nestáli jsme o to, bydlet jen v nějaké moderní krabici, jakých je spousta. Život v tomhle domě přináší každý den v každé místnosti i v každém zákoutí něco nového, a to je nádherný pocit," pochvaluje si bydlení v loni dokončeném novém domově Kathy.

, pro iDNES.cz