Na dvoře pod domem si ráda hraje dcerka majitelů.

Na dvoře pod domem si ráda hraje dcerka majitelů. | foto: Toshiyuki Yano

Postavili si krásný dům v podobě hnízda. Vznáší se na sloupech

  • 110
Poslední projekt mladého japonského architekta Kimihiko Okady vzbudil mimořádný rozruch. Jeho dům na sloupech ubíhá směrem k nebesům a nic nebrání tomu, aby se rozrostl podle potřeby. Přes všechny finanční i prostorové překážky se Okadovi podařilo zhmotnit rodinný sen o dokonalém bydlení.

Japonská rodina Todových z Hirošimy získala v okrajové čtvrti města mírně se svažující parcelu. Z jedné strany hledí na moře a blízké město Miyajima, z druhé strany na místní hřbitov. Zde ovšem svérázná poetika místa končila. Pozemek byl doslova miniaturní, o rozměrech devadesát metrů čtverečních a navíc ze všech stran obklopený rodinnými domky.

Manželé obratem oslovili studio mladého architekta Kimihiko Okady s žádostí o vyprojektování nového domova. Svízelná parcela ovšem nebyla pro architekta jediným limitem. Rodina měla na stavbu jen skromný rozpočet. Naopak ale požadavků, které měl dům splňovat, byl bezpočet.

Vstupte do rodinného domu

Architekt se nezalekl a vyslechl všechna přání manželů Todových a jejich dcerky, ačkoliv se na první pohled zdála být zhola nemožná.

Stavba neměla být stísněná a výhled z ní neměl být uzurpován okolní stávající zástavbou. Každý z členů rodiny měl mít dostatek soukromí, a přesto chtěli trávit maximum času spolu.

Podoba domu také neměla být konečná. Měla ponechávat prostor pro možné flexibilní úpravy, například i pro včlenění obchodu. Parkovací místo, zeleň a dokonalé zabezpečení byly dalšími troufalými požadavky.

Ač se to vše dohromady zprvu zdálo nerealizovatelné, Okadovi se podařilo všem bodům vyhovět. Dům stojí na ocelových pilotech, díky kterým vznikl dvůr se zelení. Pokračuje v točité spirále vzhůru k obloze, aniž by byl přirozený tok domu přerušen příčkami či dveřmi.

Po celé délce spirály je dům prosvětlen pásovým prosklením, které obyvatelům umožňuje nádherné výhledy v kteroukoliv denní či noční dobu, protože jim v nich skutečně nebrání zdi sousedů. Otevřený prostor rodinu propojuje, jednotlivé záhyby spirály ale jasně vymezují společné a soukromé funkční zóny domu.

Dům stojí na ocelových pilotech.

Architekt počítal i s možnou přístavbou obchodu.

Japonský architekt se jednoznačně inspiroval evropským funkcionalismem slavného architekta Le Corbusiera. Sám autor na svém webu pak popisuje dům jako ptačí hnízdo, umístěné do koruny stromů, v bezpečné vzdálenosti od všech ostatních, ale s perfektním přehledem nad okolím.  

Může se hodit

Najděte si i vy vaše vysněné bydlení na Reality.iDNES.cz.

Celková obytná plocha domu se díky geniálnímu rozvržení nafoukla až na 114 metrů čtverečních. A se započítáním střešní plochy, na kterou majitelé plánují rozšířit zeleň ze dvora, až na necelých 190 metrů čtverečních.

Do domu lze vystoupat po železných schodech. Prostor překvapivě pokračuje přes soukromé pokoje členů rodiny a postupně graduje až k společenskému prostoru a otevřené obytné terase. Intimitu v domě zajišťují závěsové systémy.

Na podlaze jsou položené klasické parkety.

S přísně moderním a odvážným exteriérem a v interiéru přiznanými lesklými ocelovými nosnými sloupy mile kontrastují podlahy z klasických dřevěných parket, generacemi předávané tkané koberce, doplňky a rodinné obrazy na zdech.

Kromě rodinných pokladů si do nového domu manželé dovezli i všechen nábytek, kterým měli vybavený starý byt. Důvodem byla finanční úspora, nově vznikla jen nenáročná kuchyňská linka. Přesto nelze říci, že by tvarová, materiálová a barevná různorodost interiéru nějak uškodila, spíše naopak.

, pro iDNES.cz