Výhodou umístění parcely v obci je mimo jiné fakt, že domy vůči sobě nejsou tak...

Výhodou umístění parcely v obci je mimo jiné fakt, že domy vůči sobě nejsou tak natěsno, jak tomu bývá v nově vznikajících satelitech. | foto: Martin Zeman

Za Prahou postavili dům. Stojí na vrutech a fasádu má ze sklolaminátu

  • 30
Pozemek na Praze-západ vlastní čtyřčlenná rodina již dlouho a chvíli to vypadalo, že se zde ani neusadí. Z pražského bytu nejdřív odešli do pronájmu rodinného domu. „Vyzkoušeli jsme si tento způsob bydlení a zjistili, jak by měl náš vlastní dům vypadat,“ vysvětluje majitel.

Parcela sice se svými 800 metry čtverečními není velká, rostou na ní ale krásné velké vzrostlé stromy a je usazena v původní zástavbě, která má přeci jen jiné kvality, než dnes tolik běžné satelity.

„Máme skvělé sousedy a cítíme se zde na vesnici dobře. Dnes již ani nemáme potřebu pozemek zepředu uzavírat a izolovat vzrostlou zelení, rádi vidíme, kdo jde kolem,“ přiznává majitel.

Na začátku manželé o dřevostavbě neuvažovali. V její prospěch rozhodla zejména rychlost realizace a úspora metrů užitné plochy díky subtilnějším stěnám. Manželé se rozhodli jít cestou individuálního návrhu a na základě pozitivních referencí kamaráda rychle našli architekta, se kterým si padli do noty.

Projektu věnovali rok, abychom měli jistotu, že jim vnitřní dispoziční řešení opravdu sedí. Nejdůležitější pro ně byl dostatek úložného prostoru a propojení se zahradou.

Realizace byla od určitého momentu poměrně hektická, jelikož rodinu tlačil čas. „V rámci časových úspor jsme nakonec zvolili založení na zemních vrutech, které byly vyvrtané během jednoho dne (24 kusů, 1,5 metru hluboko v zemi). Nemuseli jsme tak čekat na základovou desku,“ říká majitel.

Obklad fasády patra je průsvitný ze sklolaminátu, reaguje na světlo. Když na dům svítí slunce, část fasády světlo propouští a část odráží. To se střídavě mění během dne.

„Náročné bylo vymyslet, jak se konstrukčně obejít bez příčky dělící dětské pokoje v předsazeném patře. Povedlo se zredukovat konstrukci na jediný sloup. V budoucnu je možné zrealizovat příčku jako nenosnou,“ říká architekt Josef Kocián.

Většina místností má velká okna s výhledy do okolí. Na stěnách a stropech převládá bílá. Doplněna je dřevem v různých formách a barevnosti (trámy, podlahy, vestavěný nábytek). Důležitý prvek interiéru je krb s knihovnou. Jsou sloučeny do jednoho šedého objektu, který je vložen do prostoru obývacího pokoje s kuchyní, jídelnou a schodištěm.

Dům je otočený na jih, kde má i potřebný přesah na ochranu proti slunci. V horním patře proti teplu pomáhají také folie v oknech. Je vybavený vzduchotechnikou s rekuperací tepla. Vzduchem se také topí. Doplňkovým zdrojem je krb v obývacím prostoru.

„Objekt se rychle nahřeje a rychle vychladne, což nám v principu nijak nevadí. Stalo se nám, že přestala jít rekuperační jednotka a bylo potřeba dům vytopit krbem. Za hodinu zde bylo komfortně teplo, což je fajn,“ uvádí majitel.

Terasa je jednoznačně nejoblíbenějším a nejfrekventovanějším prostorem v domě, kdykoli počasí dovoluje.

Manželé netrvali na určitém energetickém standardu a úsporách, ale na čerstvém vzduchu doma a s tím spojenou pohodou. „Dům je výborně vymyšlený. Po dvouletém užívání bych změnil pouhé dvě věci. Udělal bych větší krb a zádveří, které se prostě nevešlo. Dodnes přemýšlím, jak to udělat,“ přiznává majitel.

Jediná nepříjemnost, kromě hektické realizace, bylo navýšení původního rozpočtu. „Možná bychom uvítali stopku dřív, abychom si uvědomili, že jsme nad limitem. Jsou věci, které člověk nedohlédne a stojí hodně - různé pozemkové úpravy, opěrné stěny. Je třeba dát si větší rezervu,“ myslí si majitel.

Manželé těší, že je stavba originální a vzbuzuje emoce. Mají rádi, když nově vznikající domy nejsou úplně uniformní, i když ne kontroverzní za každou cenu. V domě je spousta zajímavých nápadů: osvětlení v obývacím pokoji schované v různě velkých otvorech, interiérové detaily, barevné řešení.

Rodina si nejvíc užívá propojení se zahradou. Od jara do podzimu mají otevřené dveře a chodí tam a zpět. Vyhovuje jim také prostor obýváku a kuchyně, kde mohou být spolu. Užívají si krb. „Je tu hodně přírodních materiálů, žádné umělé věci, a je moc příjemné tu chodit naboso. Jsou to takové pocitové záležitosti, dům je prostě příjemný, nejen na dotek. Bydlí se zde opravdu dobře,“ říká majitelka.

Technické parametry:

  • Zastavěná plocha: 133 m2
  • Užitná plocha: 155 m2
  • Spodní stavba: zemní vruty, bez podsklepení, bez izolace (konstrukce podlahy je 30 cm nad terénem)
  • Konstrukční systém: two by four
  • Tepelná izolace: stěna - minerální vata, střecha polystyrén
  • Fasáda: přízemí - modřín hranol (34/35), svisle s mezerou; patro - sklolaminát, vlnité desky
  • Střešní krytina: EPDM - kaučukové fólie, výrobce Firestone
  • Okna: dřevěný europrofil IV 78, izolační dvojsklo (Ug = 1,1 W/m2K)
    Podlahy: přízemí - prkna masiv dub; patro - mozaika dub; koupelny, WC - kaučuková krytina Nora
    Teplo: teplovzdušné vytápění (Atrea), mřížky v podlahách, elektrický zásobník TV
    Projekt: Sporadical architektonická kancelář, Aleš Kubalík, Josef Kocián, Jakub Našinec, Veronika Sávová
    Realizace: listopad 2013 - září 2014

Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním čísle magazínu DŘEVO&stavby. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz.