Nádrž slouží také jako sluneční clona.

Nádrž slouží také jako sluneční clona. | foto: Jan Bitter a Wiel Arets Architects

Dům stavěli patnáct let. Skleněný bazén na střeše je nevídaným úkazem

  • 108
Nizozemská rodina Wielheesenových si pro své letní sídlo ve španělské Marbelle pořídila příliš úzký pozemek. Parcela je navíc daleko od moře a majitelé si přitom přáli výhled na vlny a pláž. Architekt Wiel Arets jejich problém vyřešil. Na konzolovou střešní terasu umístil bazén s vyhlídkou.

Movitá nizozemská rodina si pro návrh své nové "chaty" v Marbelle v Andalusii vybrala prvotřídní studio Wiel Arets Architects. Kancelář založená v nizozemském Heelrenu, která letos slaví třicet let, po sobě pojmenoval architekt, urbanista a designér Wiel Arets. Ten svůj ateliér založil pouhý rok po dokončení studií na technické univerzitě v Eindhovenu. 

Riskování a zdravé sebevědomí se vyplatilo. Dnes má za sebou desítky dokončených legendárních projektů. Studio má pobočky v Maastrichtu, Amsterdamu a Curychu a je vyhledávané pro své jednoduché a dokonale dotažené moderní návrhy. Arets se také stal miláčkem médií, studentů architektury i velkých dodavatelských značek.

Víkendové sídlo v Andalusii

Wielheesenovi měli na architekta jedno velké přání. Toužili po gigantickém akváriu, ve kterém chtěli mít medúzy.

Architekt jim přání splnil, i když v jiné podobě, než jaká byla zachycená na prvních skicách domu v roce 1999.

Původním návrhům zůstal věrný jen rozmařilý luxus stavby, betonová konstrukce a poloha domu, ve všem ostatním se od základů proměnil. Nedošlo ani na medúzy, přednost dostal komfortní bazén. Samotná realizace stavby se pak táhla téměř patnáct let, majitele zaskočila i stavební krize, která zasáhla Španělsko.

Už při zběžném pohledu z ulice vzbuzuje víkendové sídlo o rozloze 650 metrů čtverečních pozornost. Mezi ostatními sousedními domky působí okázale a monumentálně. Do domu  lze vstoupit přímo z ulice do přízemí, nebo vjet do polozapuštěné garáže. V ní je místo pro dva vozy a jízdní kola, která využívá celá rodina pro cesty na pláž.

Za garáží a technickou místností jsou v suterénu umístěny i dva hostinské pokoje se zázemím, vlastní terasou a výhledem do zahrady. Ty mohou hosté využívat zcela samostatně, nezávisle na dalších částech domu.

Už při zběžném pohledu z ulice přitahuje víkendové sídlo pozornost.

Dva dětské pokojíky a ložnice majitelů jsou v dalším patře. Poslední patro patří jídelně a obývací kuchyni a na střeše je posezení na terase a největší perla celého objektu: bazén s prosklenými stěnami a dnem. Přímo pod bazénem je venkovní posezení, ze kterého lze pozorovat veškerý pohyb ve vodě. Nádrž tak slouží i jako velmi alternativní sluneční clona a navíc ochlazuje i interiéry domu.

Dům protínají hned dvě schodiště, díky kterým můžete dům užívat "rychlým", nebo "pomalým" způsobem. Po "rychlém" schodišti můžete bleskově vystoupat přímo z ulice na střešní terasu s bazénem. Schodiště vede po vnějším obvodu domu a netěží jen z estetiky, jeho konstrukce má i ryze praktické hledisko. Pokud děti přiběhnou přímo z pláže, neroznesou písek po interiéru vily.

V domě nechybí ani další exkluzivní a neobvyklé prvky.

V domě nechybí ani další exkluzivní a neobvyklé prvky, jako jsou například výtah z kuchyně přímo k bazénu, který usnadňuje servírování občerstvení, nebo bohatě zařízená sauna a parní lázeň. Ty nepaří v Marbelle, městě proslulém téměř největším počtem slunných dnů v roce z celého Španělska, ke standardní výbavě. V celém domě jsou ve stropech a stěnách zabudované reproduktory audiosystému.

, pro iDNES.cz