Dům z ulice působí střídmým, příjemně nenápadným dojem.

Dům z ulice působí střídmým, příjemně nenápadným dojem. | foto: Jiří Ernest

Dům s věží se před zvědavci schovává za plech s vyřezávanými otvory

Najít v Praze vhodný pozemek pro stavbu rodinného domu je stále obtížnější. „Nedokonalá“ parcela vyžaduje velmi individuální přístup, který nemůže vystačit se standardním řešením. To je i případ tohoto rodinného domu na nevelkém pozemku.

Při návrhu domu bylo nutné zohlednit jak stávající podmínky, které pozemek nabízel, tak přilehlé okolí a samozřejmě přání a požadavky investora, který preferoval jak obytnou plochu, tak také dostatečné soukromí s ohledem na okolní domy.

„Základní koncepcí je umístění a tvarování domu tak, aby maximálně využíval západní zahradu a propojil interiér s exteriérem pomocí několika teras. V přízemí se proto otevírá jednopodlažním obytným prostorem do západní zahrady, v ložnicovém patře je přístup na pochozí střechu obývací části, a třetí, nejvyšší úroveň, představuje pochozí vyhlídková terasa ́věže ́,“ popisuje svůj návrh architekt David Kraus.

Obytnou část umístil David Kraus na severní hranici pozemku. Do ulice se tváří jako zídka, která zahradu odděluje od hlavní komunikace.

Na pozemek s orientací východ – západ tak umístil stavbu, která hmotově nepůsobí nijak dominantně, nijak se nevyvyšuje nad okolní dvoupodlažní domy. Tvoří ji vlastně tři části: západní zahrada, objem obývacího prostoru s kuchyní, a nakonec „věž“ se soukromou části ložnic.

Obytnou část umístil David Kraus na severní hranici pozemku. Do ulice se tváří jako zídka, která zahradu odděluje od hlavní komunikace. Věž je ve východní části pozemku a odděluje dům od příjezdové cesty. „Tato věž zároveň dotváří ulici podle logiky samostatně stojících domů a vytváří urbanistický akcent na nároží ulic,“ upozorňuje architekt Kraus.

Logická dispozice

Může se hodit

Domy Štěrboholy

Domy Štěrboholy - stylové bydlení s krásným okolím na Praze 10.

Více domů k prodeji v Praze na Reality.iDNES.cz.

Architektonicky je dům členěný do hmot jednotlivých obytných prostor, které se natáčejí na vhodné světové strany: obývací prostor do zahrady na jih a západ, v těchto částech je prosklený.

Vnitřní dispozice domu se pak přizpůsobila okolí, právě kvůli soukromí i pohodlí majitelů. Obslužné a doplňkové místnosti včetně garáže byly umístěny v podzemním podlaží (suterén je přístupný pomocí vnitřního schodiště). Hlavní vstup do domu je na východní straně.

Hlavní obytný prostor, který využívá jižní a západní slunce, se otevírá do středu pozemku a je přímo napojený na venkovní obytnou terasu.

„Tvarováním věže kromě zohlednění orientace na světové strany a maximálního využití pozemku získáváme na straně zahrady přístup na společnou terasu z ložnic. Natočením hmoty druhého patra také vytváříme závětří u vstupu do domu,“ popisuje architekt.

Obytné podlaží tvoří kuchyň spojená s obývacím pokojem. Lze sem vstoupit jak přímo ze zádveří, tak přes chodbu. Na vstupní prostor navazuje i koupelna s WC a šatna. Na levé straně je ložnice s vlastní koupelnou přístupná přes soukromou šatnu.

Z obývacího pokoje lze vyjít na vnější terasu, na níž soukromí zabezpečují vertikálně umístěné dřevěné lamely. Zahradní domek zase opticky dům od sousedního pozemku.

Terasa je před zvědavci chráněná hned z několika stran. Dokonce i před sluncem.

Uprostřed dispozice je schodiště, které vede do druhého nadzemního podlaží s dvěma ložnicemi dětí orientovaných prosklenými plochami na západ do zahrady a koupelnou. Ve věži je ložnice rodičů orientovaná na jih.

„Z pokojů je přístup na společnou terasu, která vznikla pomocí hmotového členění domu,“ vysvětluje architekt Kraus. Při výstupu ze schodiště je společná koupelna a šatna, ze schodiště se vychází na střešní terasu.

Bílá je dobrá

Architekt David Kraus zvolil pro dům tradiční barevnost, povrchovou úpravu obvodových zdí tak tvoří bílá strukturovaná omítka, v níž vyniknou antracitová hliníková okna s trojskly.

Venkovní terasy jsou z WPC neboli materiálu woodplastic, což znamená snadnou údržbu, zakrytí venkovní terasy tvoří plech s eloxovaným nátěrem s vyřezanými otvory. Nenápadně působí zábradlí z bezpečnostního kaleného sklo bez madel. Klempířské prvky střechy jsou z pozinku, z něj je také oplechování atiky střechy a oplechování parapetů oken.

Vnitřní terasa je před zvědavci chráněná hned z několika stran. Dokonce i před sluncem.

Dům využívá maximálně tvar parcely a nabízí investorům dostatečné soukromí.

Technické informace

Konstrukce: základ tvoří železobetonová deska s betonovými pasy do nezámrzné hloubky. Vnitřní příčky jsou zděné. Vnitřní schodiště betonové, zábradlí skleněné.
Výplně otvorů: hliniková pkna otvíravá a vyklápěcí s izolačním trojsklem.
Podlahy: v obytných prostorách dřevěné celoplošně lepené s certifikací na podlahové topení, v mokrých provozech dlažba. Podlahy technických místnosti jsou z betonu.
Vytápění: TUV je kotel pro podlahové topení.
Autoři: Architektura s.r.o. - Ing. arch. David Kraus, spolupráce Ing. arch. Valéria Polakovičová