Co bude po záplavách? Rodinný dům lze postavit i za 24 hodin

  • 15
Obavy lidí, kteří přišli o dům, kde budou bydlet, jsou logické. Inspirací by se jim mohl stát třeba projekt, kdy se podařilo stavební firmě postavit hrubou stavbu za 24 hodin. Do dvou měsíců později v domě již majitelé bydleli.

Pro potřeby rychlého bydlení, navíc v místech, kam povodně a záplavy přicházejí častěji, je kromě rychlosti stavby velmi důležité také to, aby byl materiál zdí co nejméně nasákavý a pak rychle vysychal.

V případě projektu Xella Dům za 24 hodin byl použit Ytong. Díky své struktuře uzavřených pórů s přerušenými kapilárami má tento materiál menší vzlínavost.

Pokud je vystavený působení vody, dostane se do něj za stejný časový úsek méně vody než do keramických materiálů, voda podle tvrzení výrobce pronikne do zdiva pouze do hloubky přibližně 25 mm. Záleží však na tom, jak dlouho voda a jaká voda na zdivo působí.

"Každopádně je u všech zděných staveb po opadnutí vody nutné sundat omítku a nechat dlouhodobě vysušit zdivo a v mezidobí aplikovat nejrůznější stavební sanační chemii, rozhodně ne ´jen nechat vyschnout´. Zvláštní nebezpečí představují bakterie, proto by se měla stěna důsledně vyčistit. To bývá u pórovitého materiálu obtížné," vysvětluje architekt Václav Zahradníček ze společnosti Prodesi.

Hrubá stavba trvala jediný den.

Dům za 24 hodin

Projekt Dům za 24 hodin zrealizovala pro společnost Xella CZ na podzim loňského roku stavební firma DK1, a to v Bolaticích u Opavy. Postavila zde hrubou stavbu rodinného domu o rozloze téměř 144 m2 včetně přístřešku a terasy za pouhých 24 hodin.

Cena za nápad

Společnost Xella CZ získala za projekt Dům za 24 hodin, který uskutečnila ve spolupráci se stavební společností DK1 a komunikační agenturou Neopublic Porter Novelli, ocenění Golden Sabre Awards v kategorii Střední a východní Evropa.

Do prestižní soutěže se letos přihlásilo přes dva tisíce prací. Dům za 24 hodin získal Golden Sabre jako jediná práce z České republiky.

Základní stavební "kámen" byl položený v pondělí 17. září v 8 hodin ráno, hrubá stavba byla dokončena do jednoho dne. Pak se doplnily vnitřní příčky, elektrické podlahové vytápění, obklady a fasáda. O pár týdnů později se do domu stěhovali jeho majitelé.

Hlavní kostra stavby s dispozicí 3 + 1 byla postavena z lepených a na sebe skládaných tvárnic, na hrubé stavbě se střídalo kolem 20 lidí, jednotlivé úkony v rámci stavby pak zvládalo v průměru osm řemeslníků a stavbyvedoucí.

Příčky se doplnily po dokončení hrubé stavby.

Koupelna domu postaveného za 24 hodin.

Ke stavbě dodává  Ing. Daniel Kozel z firmy DK1 tyto informace:

  • Základy byly připraveny dopředu
  • Za jeden den (nakonec se stihla hrubá stavba dokonce jen za 15 hodin) byla provedena hrubá stavba: nosné zdivo z Ytongu tl. 300 mm, ztužující železobetonové věnce, střešní konstrukce z dřevěných lepených vazníků, foliová krytina Firestone, osazení oken.
  • Kromě urychlující přísady do betonu nebyla potřeba žádných mimořádných opatření. Vše bylo o organizaci a přípravě.
  • Střecha je plochá, fasáda provedena jako zateplená s tepelnou izolací tl. 200 mm, 200 mm je i v podlaze a 400 mm ve střeše.
  • Vytápění elektrické podlahové, náklady na vytápění a další spotřebu elektřiny cca 6 000 Kč za rok, navíc jsou zde instalována kamna na dřevo.
  • Na stavbě se pohybovalo najednou maximálně osm stavařů a dva mistři. Celkově se zde vystřídalo přibližně 15 řemeslníků v pěti profesích.
  • Dům byl připravený k nastěhování do dvou měsíců, ale na stavbě se pracovalo maximálně 25 dnů, včetně terasy, oplocení, zpevněných ploch a přípojek.

Dům za 24 hodin slibuje postavit i firma Dennert Massivhaus, která pro výstavbu domu Icon používá patentovaný materiál, beton lehčený keramzitem. Jde o modulový dům, kdy hlavní "stavební práce" probíhají v továrně, na místě se kompletují už jen jednotlivé moduly domu. 

Domy, které voda neporazí

Řešením do záplavových oblastí mohou být i domy se železobetonovým skeletem, na obvodové a vnitřní příčky lze použít běžné stavební materiály, od cihel až po dřevo. I ty lze postavit velmi rychle.

"Na základové desky a stropy jsou vhodné předpjaté dutinové dílce Spiroll, standardně uložené na železobetonových průvlacích o tloušťce 200 mm a výšce 500 mm," popisuje architekt Jaroslav Šimek z ateliéru Dimense.

Hrubá stavba se zde zvládne do 14 dní, předchází ji ovšem betonování základových patek a příprava pro ukotvení svislých nosných prvků a uložení přípojek k inženýrským sítím.

Architekti doporučují počítat se spodním podlažím jako se záplavovým, je dobré umístit zde jen garáž, sklad a podobně.

Vizualizace: základová deska pro dům ve svahu

Ve svažitém terénu může být základová deska z velké části nad úrovní terénu.

Je možné ponechat první podlaží zcela otevřené, aby jím voda jen prošla, nebo  použít pouze lehké obvodové stěny, aby nefungovaly jako zábrana proti vodě, pak by mohlo dojít k narušení statiky. Důležité jsou odtokové otvory, případně kanály.