Ložnicová část domu je navenek opticky odlišena dřevěným obložením fasády.

Ložnicová část domu je navenek opticky odlišena dřevěným obložením fasády. | foto: Robert Virt

Rodina vyměnila byt v paneláku za montovanou dřevostavbu z Kanady

  • 85
Útulnou dřevostavbu si manželé postavili poblíž Berouna. Dům, který je díky jižnímu svahu dokonale otevřený slunci, je zkonstruovaný systémem dřevěných kanadských montovaných staveb.
Podle firmy Holiday-Pacific Homes-Bohemia, která dům stavěla, je tento systém "velice flexibilní a otevřený, umožňuje reagovat na různé podmínky, lze jej rozličně kombinovat a modifikovat. Přitom si zachovává svoji jednoduchost a originalitu."

Na otázku, proč si majitelé vybrali právě montovanou dřevostavbu, odpovídá paní domu bez zaváhání: "Velkou roli při rozhodování hrála moje alergie a astmatické problémy. Na návštěvách ve zděných domech jsem vždy cítila vlhkost, ale tento dům dýchá."

A skutečně, promyšlený konstrukční systém domu se vzduchovou vrstvou v obvodové stěně umožňuje stavbě dýchat a zároveň izoluje.

Útulný domek na jižním svahu

Interiér je převážně dílem paní domu.  


Odvětrávající mezera je po celé ploše fasády, od zemní izolace až po střechu. Fasáda z přírodních materiálů, sladěná do hnědých a zemitě béžových odstínů, umožňuje dobré krytí zmíněných průduchů, takže při běžném pohledu nejsou vidět.

Stavební systém dřevěných montovaných domů je ověřen v nejrůznějších klimatických podmínkách. Konstrukční materiál pro stavbu se dováží přímo z Kanady, přičemž nejde o panelový systém, ale o montáž jednotlivých komponentů na místě stavby.

Holiday-Pacific přidává k důvodům pro volbu dřeva jako stavebního materiálu další pozitiva: "Člověku je tento organický a teplo vyzařující materiál přirozeně příjemný, protože vytváří atmosféru, kterou uměle vyrobené materiály nanejvýš neúspěšně imitují. Dřevo je dobrý izolátor. Zvuk díky své struktuře neodráží ani nepřenáší, ale pohlcuje. Rovněž skvěle izoluje tepelně. Nevytváří tepelné mosty a současně s tím vylučuje kondenzování vodních par. K výhodám dřevěných domů patří bezesporu i rychlá výstavba."

Útulný domek na jižním svahu

Útulný domek stojí na jižním svahu.


Za půl roku nový dům
To by mohli potvrdit i majitelé domu, kteří původně na stavbu nespěchali. I přes takový přístup trvala výstavba domu přibližně polovinu roku.

Pozemek vlastnili již několik let, jeho cena se postupně znásobila a navíc se změnila bytová situace. Majitel domu se nakonec nechal přesvědčit, že pro dvě velmi živé děti je domek se zahradou vhodnější než městský byt ve čtvrtém patře.

Protože oba manželé pocházejí ze sídlištních panelových bytů, svorně pociťovali obavy z nového způsobu života. Dnes si pochvalují propojení bydlení s přírodou, množství času, který společně tráví venku, i pocit bezpečí v pevném rodinném zázemí.

Útulný domek na jižním svahu

Dřevěné schodiště s kovovými prvky se stalo součástí interiéru. 


Do třetice...
Cesta k novému bydlení ale nebyla zcela jednoduchá. Manželé vystřídali několik firem, než našli společnost, která jim dokázala naslouchat a vyšla vstříc jejich požadavkům.

Konečná podoba domu vychází z katalogového projektu Pasadena a je doplněna individuálními požadavky investora. Obě strany dokázaly udělat krok ke kompromisu vysněných představ a zkušeností s jejich realizací, a to se projevilo na konečném výsledku i pohodě při výstavbě.

Dům má své já
Pro dispozici je charakteristický přímý vstup do otevřené haly propojené s jídelnou, kuchyní a obývacím pokojem s lehce sníženou úrovní podlahy. Paní domu si tak naplnila svoji touhu po velkém přízemí, kde rodina společně jí, vaří a pobývá. Otevřený prostor v přízemí doplňuje menší pracovna schovaná pod schodištěm.

Útulný domek na jižním svahu

Vnější režná přizdívka skrývá dřevěnou konstrukci.  


Důležitým prvkem rodinného zázemí vždy bývá kuchyně. Vzhledem k tomu, že paní domu zařizovala svoji v pořadí třetí kuchyni, přála si změnu a snažila se využít nových barev a materiálů.

Z přízemí vede schodiště do podkroví, kde jsou dětské pokoje a záměrně menší ložnice manželů, aby se sem vešla i dostatečně rozlehlá koupelna se saunou. Zvláště pán domu oceňuje oblíbenou relaxaci v blízkosti ložnice.

V patře rozvádějí teplo radiátory a koupelnový žebřík doplněný elektrickými topnými kabely zabudovanými v podlaze. Podkrovní ložnice mohou být navíc samostatně vytápěny rozvody z krbu umístěného v přízemním obývacím pokoji.

Toto zařízení umožňuje přitápění v přechodných ročních obdobích. Inspiraci k jeho realizaci čerpali majitelé na návštěvách u předchozích zákazníků firmy Holiday-Pacific.


Technické údaje

Zastavěná plocha:
186 m2
Užitná plocha: 226 m2
Konstrukce: železobetonová základová deska, montovaná dřevostavba - dřevěný rámový nosný systém, dřevěný krov, dřevěné schodiště. Obvodový plášť se skládá z více vrstev: sádrokartonu, parotěsné fólie, nosné konstrukce z dřevěných hranolů o tloušťce 14 cm vyplněné minerální plstí a opláštěné polyreutanem - to vše je odděleno od fasády mezerou o šířce 2,5 cm, která odvětrává vysráženou vlhkost v konstrukčním systému. Vlastní fasáda domu je pak tvořena cihlovým zdivem v kombinaci s dřevěným obkladem.
Vytápění: ústřední plynové, v koupelnách elektrické podlahové topné rohože, krb. Přízemí je vytápěno podlahovým topením rozděleným do několika topných okruhů, jejichž teplota se dá odděleně regulovat. V patře rozvádějí teplo radiátory a koupelnový žebřík. Podkrovní ložnice mohou být navíc samostatně vytápěny rozvody z krbu.

Půdorys přízemí dřevěného montovaného domu

Půdorys přízemí dřevěného montovaného domu.

Více se dočtete v časopise Můj dům 10/2008.