Vybavení dětského pokoje je mobilní a nabízí dostatek úložného prostoru.

Vybavení dětského pokoje je mobilní a nabízí dostatek úložného prostoru. | foto: vizualizace Kateřina Mlejnková

Rodina se vrhla na proměnu bytu 2+1 v panelovém domě

  • 50
Čtyřčlenná rodina koupila zanedbaný byt 2+1 v panelovém domě v Českém Krumlově. S jeho rekonstrukcí si ale neví rady. Potřebují se zbavit umakartového jádra, vyřešit dispozici a byt kompletně zařídit.

Požadavky čtenářů:
* Rodina si přeje malou koupelnu s vanou se sprchovou zástěnou a oddělené WC.
* Kuchyňskou linku si představují spíše v klasickém stylu bez moderních prvků.
* Mají vlastní samostatně stojící chladničku a jídelní stůl se židlemi.
* V kuchyni by si přáli mít malou pohovku na
příležitostné spaní, sezení během dne a především pro děti, které si v kuchyni hrají.
* Největší důraz kladou na dětský pokoj pro jedenáctiletého chlapce a pětiletou holčičku.
* Přejí si ponechat stávající postel a rádi by opticky oddělili prostor pro děvče a chlapce.
* Chlapec je spíše introvert a má rád středověkou tematiku.
* Chodba v bytě je úzká a temná, navíc je v ní vestavná skříň, která čtenářům nevyhovuje. Přejí si speciální malý prostor na sportovní vybavení.
* Obývací pokoj bude sloužit zároveň jako ložnice rodičů s malým pracovním místem u okna.
* V celém bytě je potřeba vyřešit podlahové krytiny.


Dvě varianty řešení panelového 2+1

Současný vzhled panelákového bytu. 

Panelákový byt 2+1 by potřeboval kompletní rekonstrukci ještě před nastěhováním. Protože tato situace nenastala a rodina již v bytě bydlí, budu se alespoň zabývat vybavením bytu, které kromě nábytku zahrnuje novou podlahovou krytinu, dveře a proměnu koupelnového jádra s toaletou.

Požadavky čtenářky týkající se kuchyně a koupelny s WC jsem musela mírně osekat. Tyto stěžejní prostory bohužel nejsou nafukovací. Pro čtenářku jsem připravila dvě varianty řešení.

Dvě varianty řešení panelového 2+1

Půdorys první varianty řešení.

V první, modernější verzi jsem se pokusila změnit dispozici prohozením kuchyně a koupelny. Na přání čtenářky jsem oddělila koupelnu od WC.

Z koupelny se sice stala malinká nudlička, ale vešla se do ní i pračka. Díky této změně vznikla prostorná kuchyně s dostatkem úložného prostoru. Pohovka se ale ani tak nevešla.

Dále jsem prohodila dětský a obývací pokoj. Šlo mi o to, aby se při frekvenci pohybu mezi kuchyní a obývákem nemuselo chodit z jednoho konce bytu na druhý. A dětský pokoj je tím pádem dál od vstupních dveří.

Dvě varianty řešení panelového 2+1

Obývací pokoj slouží zároveň jako ložnice rodičů. 

Spaní rodičů v obývacím pokoji je řešeno rozkládací rohovou pohovkou s úložným prostorem. Ve vybavení nechybí pracovní stůl a vhodný nábytek.

V dětském pokoji jsem zvolila trochu odvážnější variantu, kterou je možno doladit podle konkrétnějších požadavků. Vybavení je mobilnější a nabízí variabilní úložné prostory. Jednotlivé části místnosti jsou určeny k různým činnostem.

Jako podlahovou krytinu jsem do obou pokojů zvolila parkety a do zbytku bytu dlažbu z totožné řady koupelnových obkladů Damasco, které mají velmi zajímavý dekorativní ornament.

Dvě varianty řešení panelového 2+1

Dětský pokoj. 

Varianta druhá je spíše klasická a vychází ze stávajícího půdorysu bytu. Zásadní změna spočívá pouze ve spojení koupelny s toaletou, které je nezbytné, pokud chtějí čtenáři vměstnat do miniaturní kuchyně i malou pohovku.

Kanape samozřejmě výrazně ovlivnilo velikost kuchyňské linky, která by mohla být případně umístěná v prostoru, kde je nyní pohovka.

V kuchyni vedle dřezu je nutné počítat s vestavnou pračkou, v koupelně by sice eventuálně být mohla, ale výrazně by tam překážela.

Dvě varianty řešení panelového 2+1

Půdorys druhé varianty řešení. 

Spaní rodičů jsem dle požadavků umístila do obývacího pokoje, kde je rozkládací pohovka a velká nábytková sestava s úložným prostorem i pro šatstvo. Na ni navazuje pracovní stůl.

Dětský pokoj jsem se snažila maximálně využít. Každé z dětí má dostatek úložného prostoru na hračky a knížky, ale i poměrně velkou šatní skříň.

Do místností jsem navrhla podlahovou krytinu Quick-step (velké čtverce formátu 62,4 cm). Dveře jsou bílé posuvné, a tak nezabírají prostor. Předsíň jsem ponechala totožnou i s šatnou, která je velmi praktická.

Dvě varianty řešení panelového 2+1

Do kuchyně se vešla i malá pohovka. 

Za týden, 9. ledna, vám představíme úpravu dalšího bytu, který si k proměně vybrala bytová návrhářka Kateřina Mlejnková.

Připravili jsme pro vás poradnu - Proměna bytů.
Na e-mail nebo na adresu iDNES.cz - Bydlení, Karla Engliše 519/11, 150 00, Praha 5 - Smíchov můžete posílat plánky svých bytů či pouze jednotlivých pokojů (pokud budete chtít například poradit jen s obývacím pokojem či koupelnou), které se chystáte nově zařídit, fotografie původního stavu bytu a své požadavky na změnu, finanční možnosti apod.

Vždy jednou týdně představíme vybraný byt zároveň s návrhem architekta nebo bytového designéra na změnu podle přání čtenáře. V článku o proměně se dozvíte i zajímavé informace a rady o zařizování bytu, přiložena bude rovněž vizualizace bytu.

Proměny bytů - Všechny články zde