Na jižní stranu se dům otevírá velkými prosklenými plochami

Na jižní stranu se dům otevírá velkými prosklenými plochami | foto: Ota Pajer

Rodina s třemi dětmi chtěla hlavně dům, který vyžaduje minimum údržby

  • 22
Dům pro manžele se třemi dětmi školního věku se nápaditým způsobem vyrovnává s polohou v mírném severním svahu a stylem reaguje na charakter zástavby v okrajové části Prahy.

Nová čtvrť rodinných domů vyrůstá na svahu nad vesnicí, jejíž kořeny sahají až do středověku. Dnes ji charakterizuje různorodá směs stavení se sedlovými střechami.

Základní regulační podmínky, které formují novou obytnou zástavbu, jsou tak sedlová střecha o sklonu minimálně 30º, maximální výška hřebene 8 m a tašková krytina.

Architekti z kanceláře Labonek & Steiner vycházeli při návrhu domu jak z těchto podmínek, tak ze situace na rohové parcele, po jejíž severní a západní straně vedou příjezdové komunikace.

Plastové obložení i okna a omyvatelná omítka jsou v souladu s filozofií bezúdržbového domu

Plastové obložení i okna a omyvatelná omítka jsou v souladu s filozofií bezúdržbového domu

"Původní návrh našeho domu byl velkorysejší. Zcela podsklepená stavba s dvojgaráží a otevřenou galerií nad obývacím pokojem byla ale finančně nákladnější, než jsme očekávali, a vyžádala by si náročné zakládání na spraších, které zde tvoří podloží,“ vysvětlil nám na úvod náš hostitel.

"Přáli jsme si především pohodlné a účelné bydlení s minimálními nároky na údržbu. Druhý návrh, který se pak zrealizoval, ctí stejnou filozofii, ale má menší stavební objem. Vzhledem k úpravě dispozice se také změnila orientace ke světovým stranám.“

Čtyři podlaží ve dvou patrech

Severní svah znamená pro návrh rodinného domu vždy určitá omezení, v tomto případě ale architekti dokázali obrátit nevýhodu v přednost. Přístup a příjezd na parcelu umístili na západní stranu pozemku, do spodní části svahu.

Zde se nacházejí garáž a technická místnost, částečně zapuštěné do terénu, na ně navazuje obytná část, položená o polovinu podlaží výše tak, aby přímo navázala na zahradu na jižní straně, v horní části pozemku.

Pozemek na rohu ulice a severní svah je pro rodinný dům vždy komplikovaný

Pozemek na rohu ulice a severní svah je pro rodinný dům vždy komplikovaný

Obě zóny jsou uvnitř propojeny schodištěm. Jižní polovinu přízemí zaujímá velký obdélníkový prostor plnící funkci kuchyně, jídelny a obývacího pokoje.

Francouzským oknem se vychází na terasu s pergolou – zde se za hezkého počasí odehrává rodinné stolování, návštěvy i relaxace.Ložnice a dětské pokoje se nacházejí v podkroví.

Mezipatro nad garáží je využito na pracovnu a komoru – těmto místnostem postačí nižší stropy pod zkosenou střechou. Střed domu odlehčuje otevřené schodiště, příjemně osvětlené shora denním světlem.

"Dům se nezdá příliš velký, ale díky promyšleným počtům s metry čtverečnými a také nápaditému využití výšky prostoru stačí i pro rodinu se třemi dětmi,“ chválí hostitelé práci architektů.

Do obýváku si manželé vybrali nábytek z bukového dřeva

Do obýváku si manželé vybrali nábytek z bukového dřeva

Všimneme si toho v různých částech domu, například v technické místnosti je vytvořen úložný prostor pod stropem, krb je zapuštěn do dělicí stěny mezi předsíní a obývacím pokojem. Krbové těleso nahrazuje zavěšený nerezový komín, který nezabírá žádnou půdorysnou plochu.

Nedílnou součást architektury domu tvoří i materiálový koncept, který souzní s požadavkem majitelů na útulnou domácnost s nenáročným, pokud možno bezúdržbovým provozem.

Na fasádě se objevuje vysoce trvanlivý cembonit, titanzinkový plech a omyvatelné omítky, v interiéru pak odolná laminátová podlaha.

Vjezd do garáže je orientován po vrstevnici

Vjezd do garáže je orientován po vrstevnici

Technické údaje

Zastavěná plocha: 165 m²

Užitná plocha: 179 m²

Konstrukce: zdicí systém Porotherm, fasády omyvatelné omítky, obložení z desek Cembonit, stropy keramické Porotherm, schodiště betonové s dřevěným obložením, dřevěný krov

Výplně otvorů: okna plastová s izolačními dvojskly, vnitřní dveře z MDF desek do obložkových zárubní

Vytápění: ústřední plynové, radiátory, krb s vývodem teplého vzduchu do podkroví

Autoři

Ing. arch. Petr Labonek, CSc. (1953)
Autorizovaný architekt, partner společnosti Labonek & Steiner architekti.

Ing. arch. Jaroslav Steiner (1953)
Autorizovaný architekt, partner společnosti Labonek & Steiner architekti.
Architektonická kancelář Labonek & Steiner architekti se zabývá návrhy administrativních, obchodních, obytných a občanských staveb od územní přípravy až po návrhy interiérů. Realizovala řadu rodinných domů – novostaveb i rekonstrukcí.


Více se dočtete v časopise Můj dům č. 6/2009.