Rodiče kupují byty novorozencům

  • 65
Ceny bytů, a to především v hlavním městě, stále stoupají, a tak se zdá, že za pár let bude pro mladé lidi bydlení téměř nedosažitelné. To si uvědomují mnozí rodiče, a proto se rozhodli, že pro své čerstvě narozené potomky pořídí byt hned.

„Místo toho, aby rodiče dětem spořili peníze na vkladní knížku, koupí jim byt na hypotéku,“ vysvětluje Pavel Řehulka ze společnosti Realitní centrum. „Délku hypotéky nastaví tak, aby vypršela v době jejich dospělosti,“ pokračuje.

Byt poté pronajmou za tržní nájemné. A protože podstatnou část hypotéky zaplatí právě nájemce, rodičům stačí přidat třeba jen několik set korun měsíčně.

V dospělosti pak mohou předat svému synovi nebo dceři klíče od vlastního, zcela splaceného bytu.

„Považuji to za brilantní nápad, neboť dvě třetiny pořizovací hodnoty bytu za ně totiž zaplatí někdo jiný,“ vysvětluje odborník Pavel Řehulka.

Byt zaplatí nájemce
Kolik rodiče za byt vlastně zaplatí? Půjčí-li si v bance jeden milion korun na 20 let s úrokovou sazbou 3,5 procenta, měsíční splátka je vyjde na 5800 korun. Byt následně pronajmou za částku kolem 5500 korun čistého, tedy po odečtení nákladů na provoz.

Přibližně 30 procent z částky, kterou dostanou za pronájem bytu, padne na náklady spojené s vlastnictvím bytu, jako je fond oprav, průběžná údržba, pojištění, vedení účtu... Na úhradu hypoteční splátky jim zůstanou necelé čtyři tisíce.

K dorovnání rozdílu mezi hypoteční splátkou a volnými penězi, které z nájmu zůstanou, pak stačí jen kolem 2000 korun.

Je však třeba počítat s tím, že po 20 letech bývá i původně nový byt dost vybydlený a je třeba investovat do částečné obnovy.

Byt můžete svým potomkům pořídit hned po narození. Hypotéku nastavte tak, aby vypršela v době jejich dospělosti. Splátky zaplatíte z peněz utržených za nájem bytu.