peníze

peníze | foto: Profimedia.cz

Krutá zkušenost. Chtěla koupit byt, nemá nic a přišla o 90 tisíc korun

  • 261
Karolína Navrátilová objevila na okraji Brna byt podle svých představ. Nechtěla o něj přijít, podepsala proto urychleně rezervační smlouvu a zaplatila rezervační poplatek. Zatajená skutečnost, že byt není bytovou jednotkou, však Karolínu o uhrazených 90 tisíc korun připravila.

„Bylo mi třicet a chtěla jsem konečně bydlet ve vlastním. Začala jsem hledat malý a spíš novější byt v klidném prostředí. Rekonstruovat jsem nechtěla. Mám auto a horší dostupnost MHD mě neodrazovala. Po několika neúspěšných prohlídkách jsem natrefila na hezké 2+kk na okraji Brna,“ popisuje Karolína začátek svého příběhu.

Byt byl v dva roky staré novostavbě. Původní majitel jej koupil na pronájem. Nakonec se ale rozhodl pro prodej. „Vše ještě vonělo novotou. Nadchla mě moderní kuchyňská linka, vkusná koupelna laděná do zelených odstínů a francouzské okno, kterým se vstupovalo do maličké předzahrádky. Byla jsem okouzlena,“ vypráví Karolína.

Podle realitního makléře ale nebyla jedinou zájemkyní. Nabídl jí proto rychlé uzavření rezervační smlouvy a složení zálohy 90 tisíc korun. A tak se také stalo.

Když byt není bytem

Ateliérem nebo také studiem se nazývají nebytové prostory v developerských projektech. Tyto prostory nevyhovují technickým limitům stanoveným pro bytové prostory, nejčastěji nesplňují normu denního osvětlení a oslunění nebo hlukové limity. Jelikož je nelze prezentovat jako bytovou jednotku a použití na kanceláře je také nevhodné například z pohledu dispozice nebo lokality, vymysleli si pro ně developeři speciální název ateliér/studio. Tyto ateliéry jsou v podstatě vyplněním zbytkového prostoru v developerských projektech a jsou cenově výhodnější.

Karolína ale potřebovala hypotéku. S hypotečním makléřem se domluvila na postupu a obratem mu poslala všechny potřebné dokumenty. Za několik dnů ji kontaktoval a sdělil jí překvapující zprávu - hypotéku na tento byt nedostane.

„Má žádost o hypotéku byla zamítnuta, protože nemovitost je nebytová jednotka a nejde ji pořídit na klasickou hypotéku. Byla jsem tím opravdu zaskočena. Od realitního makléře jsem za celou dobu neslyšela nic, co by naznačovalo, že ten „byt“ není ve skutečnosti byt. Dokonce i věděl o mém záměru vzít si na něj hypotéku a nic mi na to neřekl,“ říká sklesle Karolína.

Hypotéční makléř jí sice sdělil, že pro tyto případy jsou možné i jiné formy financování, ale na ty bohužel již nedosáhla.

„Slečna Karolína zde udělala běžnou chybu mnoha kupujících, kdy řeší financování nemovitosti až po podpisu rezervační smlouvy. Důrazně všem kupujícím doporučujeme, aby měli financování nemovitosti vyřešené před jakýmkoliv závazným krokem při koupi nemovitosti. V tomto případě by stačilo, aby si ještě před podpisem rezervační smlouvy u banky zjistila, zda lze na tuto nemovitost hypotéku skutečně získat,“ upozorňuje Alena Wenigrová, specialistka na nákup nemovitostí ze společnosti Alisen.

Pošlete svůj realitní příběh

Seriál Na pranýři

V seriálu Na pranýři vás naučíme, jak nenaletět nepoctivým makléřům a jak se při pořizování nového bydlení vyhnout nekalým praktikám.

Chcete využít služby zástupce kupujícího při koupi nemovitosti? Se seriálem Na pranýři máte slevu 5 000 korun na služby společnosti Alisen. Stačí vyplnit formulář ZDE.

Projekt rubriky Bydleni.iDNES.cz a specialistů na nákup nemovitostí ze společnosti Alisenza cíl zlepšit kvalitu služeb a chování jednotlivých účastníků realitního trhu.

E-knihu Jak koupit nemovitost si můžete stáhnout ZDE.

Karolína se obrátila na realitního makléře a celou situaci mu popsala, omluvila se a žádala o vrácení rezervačního poplatku. „Řekl mi, že je mu to líto, ale nic mi nevrátí. Je to prý jasně uvedeno ve smlouvě. Bohužel jsem neměla na vybranou a smlouva mi žádnou pomoc nenabízela. Je to pro mě krutá zkušenost, která mě stála 90 tisíc korun. Přišla jsem o peníze a stále bydlím v podnájmu,“ uzavírá smutně Karolína.

„I toto je další častá chyba při nákupu nemovitosti. Kupující podepíše nevyváženou rezervační smlouvu, a když nastane nějaký problém, tak se snaží ve smlouvě najít nějakou pomoc. Vždy doporučujeme trvat na vyvážené rezervační smlouvě. V případě jejího podpisu před vyřešením financování je vhodné zahrnout do smlouvy podmínku, že v případě, že nebude na tuto nemovitost schválena hypotéka, realitní kancelář rezervační poplatek vrátí,“ vysvětluje Wenigrová.

Jak postupovat při podpisu rezervační smlouvy:

  • Nepodlehněte tlaku realitního makléře a emocím.
  • Před podpisem rezervační smlouvy si zjistěte možnosti financování nemovitosti.
  • Vyžádejte si návrh rezervační smlouvy a nechte si čas na její důkladné prostudování.
  • Požadujte rovnocenné podmínky a oboustranné sankce v případě porušení povinností vyplývajících ze smlouvy.
  • Ujistěte se, že rezervační smlouva vám nemovitost opravdu rezervuje. Dejte pozor, abyste nebyli spíše rezervováni vy.
  • Pokud byste měli podepsat nevyváženou rezervační smlouvu, tak raději nepodepisujte nic a chtějte rovnou kupní smlouvu.
  • V případě jakýchkoli pochybností se raději poraďte s odborníkem.