Jak zaručeně naštvat v paneláku sousedy: pustit se do řezání panelů

  • 147
Šílený rámus, prachu jako při písečné bouři. Sousedské vztahy pod bodem mrazu. Tak to dopadne, když se v panelovém domě řezají při rekonstrukci bytu panely. Přesto je to někdy jediné řešení.

Vybourání jádra je vedle odstranění části panelových zdí, alespoň pokud jde o nepořádek a zvukové projevy, poměrně snadné. Jenže právě po odstranění umakartové koupelny (nebo s ním současně) řeší majitelé panelových bytů zpravidla i další úpravy, především změnu dispozice celého bytu či výměnu dveří včetně zárubní. A to si často vyžádá vyříznutí původních kovových.

"Pokud se řežou nosné konstrukce, je třeba kromě statika i specialista na řezání, který používá vodou chlazené diamantové pily. Nevzniká tady prach, ale takzvaný betonový šlem. Ten se sice průběžně odsává, ale může se stát, že sousedé pod vámi budou mít mokrý strop," varuje stavební inženýrka Alena Koubová z firmy Kouba interier.

Při řezání panelů lze využít i průmyslový vysavač, který je možné vypůjčit.

Upozorňuje také na další úskalí tohoto řešení: v samotném bytě budou mokré stopy na ostatních stěnách či stropě. "A pozor, k řezání je třeba přívod na 400 voltů," dodává Alena Koubová, která se na rekonstrukce panelových bytů specializuje .

Může se hodit

Máte hlučné sousedy? Kupte si rodinný dům a přestěhujte se. Vybírejte z nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

Řezání příček do šesti centimetrů tloušťky, které nejsou nosné, lze zvládnout s pomocí úhlové brusky neboli flexy, musíte však počítat s vysokou prašností. Použití bouracího kladiva v paneláku zavrhne každý statik, o sousedech nemluvě. Předem je také nutné přemýšlet o likvidaci vyřezaných kusů. Odstraněné zárubně se zbytky panelů nesmí do sběrných kontejnerů, pouze pečlivě zbavené betonu.

Poznámka k fotogalerii: V bytě se vyřezávaly zárubně jak z betonových příček, tak z pórobetonu. Siporexové příčky na fotografiích nejsou!

Na čem nešetřit

Betonové příčky s tloušťkou přibližně pět centimetrů, což je běžná síla v paneláku, se řezají většinou pomocí dvojruční úhlové brusky neboli rozbrusky (používá se i výraz flexa).

"Pozvat si specializovanou firmu s diamantovou pilou, když potřebujete vyříznout jen dvě či tři zárubně, se ale moc nevyplatí. Vystačit byste měli s kvalitní flexou a diamantovým kotoučem," říká Alena Koubová.

Nářadí si lze vypůjčit nebo koupit. V obou případech by měl mít kotouč průměr 230 mm, který umožňuje řezat do hloubky až 75 mm, s menším průměrem tady neuspějete.

Hloubka řezu u kotouče s průměrem 150 mm bude 35 mm, u průměru 125 mm se dostanete do hloubky pouze 25 mm.

Tyto údaje uvádějí prodejci, lidé z praxe mají i jiné zkušenosti. Kotouč s průměrem 230 mm zvládne podle nich jen 65 mm, naopak kotouč s průměrem 150 mm až 50 mm. "Záleží ovšem na konstrukci přístroje," upozorňuje Jiří Harašín z firmy Alfa - Diamantová technika.

Je třeba si také pohlídat příkon úhlové brusky. Na kotouč s průměrem 230 mm potřebujete příkon rozbrusky neboli úhlové brusky minimálně 1 800 W, lépe však 2 200 W. Počítejte také s tím, že ne všechny údaje na štítcích některých výrobců, zejména asijských, opravdu platí.

"Rozhodně se vyhněte levným a takzvaně univerzálním kotoučům, ani nejdražší ale nemusí být nejlepší," varuje Marek Klozar ze společnosti Bosch. Zvážit je třeba podle něho při výběru kotouče také kvalitu betonu, starý nebývá tak abrazivní, záleží i na tom, kdo bude dané nářadí používat. Zkušený zedník či obkladač s praxí většinou odhadne lépe než nadšený kutil, co bude potřebovat.

Také podlahu se vyplatí chránit vhodnou fólií.

Pracovní brýle jsou nezbytné.

Marek Klozar radí nezapomenout na ochranné brýle a pokud je to možné, použít k úhlové brusce odsávání (průmyslový vysavač lze vypůjčit), byť se ani tak prachu  nevyhnete. Při řezání za sucha se vyplatí použít flexibilní kryt, pak se také prašnost sníží.

Dveře (či otvory po nich) do dalších místností se doporučují zakrýt těžkou plastovou fólií, rozhodně nestačí jemný igelit určený na ochranu nábytku při malování.

Zejména v malých bytech si pak dejte pozor na nebezpečí poškození například keramických obkladů. Při řezání totiž odlétávají částice, které se vám mohou do obkladaček doslova zatavit.

A proč se někdy vyřezání zárubní nevyhnete? Ačkoliv norma určuje, že světlá výška typizovaných zárubní má být 1 970 mm, dokázaly mnohé stavební firmy "vyrobit" nejen v paneláku dveře o pět i více centimetrů nižší.

Použití "obložkových" zárubní, které v tomto bytě sice mohla vyrobit firma dodávající dveře na míru, majitelé odmítli. Důvod? Světlá výška i šířka by se snížila a zúžila tak, že by mohl vzniknout problém při manipulaci s nábytkem. Měnila se totiž i podlahová krytina, i kvůli použití speciální protihlukové podložky se snížila světlá výška předsíně o další dva centimetry.  Navíc vyšší dveře vypadají v interiéru vždy lépe.