"Chtěli jsme dát zákazníkům a příznivcům kvalitního designu z 60. až 80. let...

"Chtěli jsme dát zákazníkům a příznivcům kvalitního designu z 60. až 80. let možnost si věci prohlédnout a osahat," řekl Jiří Mrázek, majitel studia Nanovo. | foto: Nanovo

Averze je pryč. Kvalitní socialistický design jde na dračku

  • 33
Milovníci starých časů shánějí originální zboží na internetu nebo v bazarech. V Praze byl nedávno otevřen nový showroom, kde zájemci najdou pod jednou střechou dobový nábytek, lustry i doplňky z minulého století. Kamenných obchodů s retro doplňky je ale víc.

Plastové hračky výtvarnice Libuše Niklové z 60. let nebo náramkové hodinky Prim, které se nosily v 70. a 80. letech minulého století, patří k nejoblíbenějším kouskům sběratelů retro designu (viz článek o veselých plastových hračkách výtvarnice Niklové).

Nabídka v retro obchodech

"Chtěli jsme dát zákazníkům a příznivcům kvalitního designu z 60. až 80. let možnost si věci prohlédnout a osahat," řekl Jiří Mrázek, majitel studia Nanovo, které se specializuje na československý design druhé poloviny 20. století.

Nový obchod otevřel Mrázek s kamarádem Adamem Karáskem v jedné z budov bývalé Pragovky v Praze u stanice metra Kolbenova.

"Jakmile se objeví něco netradičního, je to okamžitě pryč. Například hračky paní Niklové nebo hodinky primky. Ze zahraničí je zájem například o velké nástěnné hodiny Pragotron, co kdysi bývaly ve školách nebo továrnách," uvedl Mrázek, který retro zboží nabízí už více než rok v internetovém obchodu.

"V Česku zůstane tak 60 až 70 procent prodaného zboží, zbytek si kupují zahraniční zákazníci. Ti berou i pro nás okoukanější věci, například nábytek ze 60. a  70. let," uvedl Mrázek.

Právě nábytkových stěn, křesel a židlí je dodnes mezi lidmi nejvíce. "Nábytkových stěn ze 70. let, které měl doma každý, je v bytech dodnes spousta. Taky se nejhůř prodávají. Lidí, kteří by si dnes takovou věc koupili a dali do bytu, je jen stopové množství," řekl Mrázek.

Nový obchod Nanovo otevřel Mrázek s kamarádem Adamem Karáskem v jedné z budov bývalé Pragovky v Praze u stanice metra Kolbenova.

Konkurentem studia Nanovo je například internetový obchod Novoretro s retro nábytkem a doplňky z let 1900–2000.

Své zboží získávají majitelé studia tak, že objíždějí bazary po celé republice. Nekonečným zdrojem je i internet.

"Mezi lidmi je toho spousta. Jen se moc nedá mluvit o designu. Tenkrát tu byla dvě křesla, jedno levnější, těch byla spousta, a jedno dražší. A to my hledáme," vysvětlil Mrázek.

Většinu nakoupených věcí nechávají v původním stavu, případné drobné opravy zvládají sami. "Pokud je potřeba větší restaurace, máme spolupracovníky, kteří se nám o to starají," uvedl znalec.

Kde si pořídit retro výrobky

  • Moare: sklo, keramika, svítidla a nábytek od roku 1900 do 2000
  • Nanovo: užité umění a design 60., 70. a 80. let 20. století
  • Novoretro: nábytek a doplňky z let 1900 – 2000
  • Tuzeks: interiérové a módní doplňky 50., 60. a 70. let 20. století

Oba mladíci prý začali retro věci sbírat asi před pěti lety. "Nic moc tady tehdy nebylo a nás to bavilo," přiznal Mrázek. To, že se on i jeho kamarád narodili v polovině 80. let, je prý jen výhoda, aby mohli posoudit dobrý retro design.

"Kdybychom vyrůstali v 70. letech, tak už máme vůči těm věcem averzi. Ale takhle jsme nezatížení," uvedl osmadvacetiletý mladý muž. Aniž by si to prý uvědomovali, ovlivnily je například jednoduché tvary hraček.

"Vytvořili jsme si vztah k nekomplikovaným věcem s ladnými tvary. Postupně jsme je začali znovu sami vyhledávat. Z toho nakonec vzešla i myšlenka Nanovo. Chtěli jsme nabízet tyto předměty a propagovat jejich estetiku," doplnil Karásek.

NAVŠTIVTE NÁŠ SOCIALISTICKÝ OBCHODNÍK DŮM

Milovníci starých časů si mohou zavzpomínat v našem socialistickém obchodním domě.

,