Tak jsme bydleli před lety. Pro některé je to i současná realita

  • 247
Pro mladé retro, pro starší nostalgie, pro další zase realita, v níž dodnes žijí. Třeba i proto, že věci stále fungují. Výstava Retro 70. a 80. let v pražském Tančícím domě ukazuje i nadčasový design.

„Chceme zasadit období 70. a 80. let do souvislostí a zamyslet se s určitým nadhledem a nadsázkou nad stavem tehdejší společnosti skrze její kulturu, volný čas, práci, bydlení, techniku, design či architekturu,“ říká o výstavě kurátorka Jana Sommerová.

Výstava má proto několik částí, věnuje se bydlení, módě, nakupování i trávení volného času. Právě bydlení ukazuje, že mnohé věci se až tak nezměnily. Třeba televizor je stále v obývacím pokoji středem dění, někde i zcela vytěsnil knihy.

Podobných sekretářů najdeme v českých domácnostech ještě spoustu.

Řada domácností, zejména starších lidí, žije ostatně ve velmi podobně zařízených bytech, mnohdy s totožným nábytkem. To je vidět třeba v rodinách se staršími členy domácnosti, které se přihlásily do televizní show Jak se staví sen (ukázka zde).

Znáte z domova

Některé zde vystavené domácí spotřebiče zná i mladá generace, hlavně z domácností svých babiček, protože mixéry ETA a další výrobky této značky jsou téměř nezničitelné, důležité součástky se tehdy vyráběly z kovu, nikoliv z plastu.

Navíc je často navrhoval Stanislav Lachman (1921 – 2011), přezdívaný „Pan vysavač“, geniální designér, jehož žehličky, mixéry, vysavače či fény organických tvarů byly zcela srovnatelné s nejlepšími světovými výrobky té doby. Zcela zaslouženě vstoupil tento designér v roce 2007 do Síně slávy soutěže Czech Grand Design (o konstruktérovi a designérovi Stanislavovi Lachmanovi více zde).

I některé další exponáty už patří mezi designové ikony, zejména svítidla z družstva Napako či Drupol. A samozřejmě sklo, i sériově vyráběné výrobky z té doby dnes představují vyhledávané sběratelské kousky.

Zajímavé exponáty najdete hlavně v sekci věnované exkluzivnímu designu, kde nechybí například křeslo, stůl a konvice z již neexistujícího hotelu Praha, křesla z hotelu Thermal a Federálního shromáždění či židle z hotelu Ještěd.

V retro koupelně zase najdete obklady RAKO s původními vzory. Byly vyrobeny speciálně pro tuto výstavu v závodě Horní Bříza.

Samozřejmě některé exponáty v kóji „panelákového bytu“ působí úsměvně, jiné dnes mají jen trochu jinou podobu. Rozdíl mezi sifonovou lahví a dnešními „sodastreamy“ totiž až tak velký není.

Obklady RAKO s původními vzory byly vyrobeny speciálně pro tuto výstavu v závodě Horní Bříza.

O výstavě

Expozici realizovaly Jana Sommerová a Nadia Klempířová ve spolupráci s Muzeem města Ústí nad Labem a Pražskou správou nemovitostí. Na výstavě bude také zastoupena část sbírky Jabloneckého muzea.

Výstava potrvá do 16. 10. 2016.