Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Repliky roubenek zaplavily Česko. Atmosféra jim rozhodně nechybí

  1:00aktualizováno  1:00
Hledáte chalupu, ale žádná není na prodej. Nevadí, nechte si postavit novou. Specializovaná firma ji vymodeluje v 3D a postaví v tradičním stylu vybraného kraje.

Pro východočeské hory je typický kontrast tmavého dřeva, bílých spár a oken | foto: JIŘÍ MIKMEK

Ať přijedete na Valašsko, do Českého ráje, Podkrkonoší či na Vysočinu, všude narazíte na stejný fenomén. V krajině přibývá tradičních chalup, roubených i zděných.

Rozmáhá se totiž trend nových stavení ve stylu těch starých. Někdo možná namítne, že novodobé chalupě chybí atmosféra, odmítne ji jako napodobeninu.

Venkovské domy však i v historii přibývaly díky napodobování tradičních vzorů. Tak proč v tom nepokračovat v místech, kam se to stylově hodí? Takový názor mají specializovaní stavbaři i lidé, kteří si chalupy kupují.

Chalupa Český ráj

V Českém ráji mají roubenky bohatě zdobené štíty i obložení oken

Chalupa Krkonoše

Protáhlé chalupy v krkonošském stylu kryjí nakoso položené čtvercové tašky

"Památkáři i stavební úřady naše domy vítají. Protože chceme navázat na původní architektonický ráz krajiny, kladně je přijímá i správa chráněné oblasti," říká Marek Štukhejl z firmy Lomond zaměřené na zděné chalupy ve Žďárských vrších.

Stejné zkušenosti mají i další firmy. Pár domů v tradičním duchu často napraví, co lidé pokazili v předchozích desetiletích.

V Krkonoších bílé spáry, na Valašsku lomená střecha

Nové chalupy si lidé pořizují k rekreaci, ale i k trvalému bydlení. Interiér se může snadno přizpůsobit modernímu stylu života, což u historických stavení často nejde.

NA CO SI DÁT POZOR

  • Chalupa v tradičním duchu se nehodí do města ani do satelitních městeček
  • Je nutné dodržet krajový styl, podmínky památkářů a správy chráněných oblastí
  •  K chalupě se moc nehodí některé prvky, jako francouzská okna, plovoucí podlahy či velký bazén
  • Stavba roubenky vyžaduje půlroční přestávku na usazení, celkově trvá rok
  • Novodobé chalupě bude chybět starobylá patina
  • O tom, jaké pořídit vybavení a jak ho se stavbou skloubit, je dobré se poradit s odborníky
  • Stylové vybavení nábytkem z masivu může vyjít i na statisíce korun

"Většinou je vyhledávají lidé, kteří mají cit pro tento typ stavby, takže chalupy zpravidla vybavují vkusně," hodnotí Michal Kurilla, majitel Realitní kanceláře Olymp, která staví roubenky hlavně v okolí Jablonce nad Nisou.

Ani moderní vybavení nemusí vadit, pokud se se stavbou správně zkombinuje.

Mezi novodobými chalupami převažují roubenky. Staví se nejčastěji ze smrkového dřeva, to se někdy doplňuje cihlami. Používají se tradiční technologie, ale navrhují se stejně jako moderní novostavba.

Většina společností má katalog základních typů domků, které se dají obměňovat, ale navrhne i individuální projekt. Některé stavějí jen na míru. Ceny se pohybují mezi 1,5 a 7 miliony korun.

Firma nejprve zpracuje studii, zpravidla trojrozměrný počítačový model, na kterém můžete vyřešit detaily. Hotový návrh pak dá k posouzení stavebním úřadům, památkářům a správě chráněné oblasti.

Chalupy by totiž měly vypadat tak, jak je v místě zvykem. "Třeba na Valašsku je spodní část střechy zalomená, což přechází až do štítu. Na Mělnicku či v Orlických horách nemají štíty zdobení, na rozdíl třeba od Českého ráje.

V Krkonoších a Krušných horách jsou spáry mezi trámy bílé na rozdíl třeba od Valašska," dává příklady Ivan Dvorský z firmy Reno. Liší se i půdorysy, tvary oken či vikýřů.

Chalupa Jizerské hory

Chalupa v Jizerských horách má typický sklon střechy 45 stupňů 

Chalupa Valašsko

Tradiční kombinací v Beskydech jsou tmavě hnědé stěny se světlejšími doplňky

Tepelné čerpadlo ano, kolektory ne

Zateplení domu záleží na dohodě. Tradiční roubenky jsou totiž bez přidaných izolací. "Na vnitřní stranu roubení je však možné přidat izolaci v libovolné síle, ta se pak zevnitř obloží deskami," vysvětluje Gerhard Čepela z 1. Krkonošské stavební. Tím je možné dosáhnout i nízkoenergetického domu.

Hrubá stavba trvá tři měsíce, pak se roubenka nechá na půl roku usadit a následně se tři měsíce dokončuje. Zděnou chalupu na Vysočině firma zvládne za osm měsíců.

Stavitelé někdy dodávají i vybavení interiéru nebo aspoň poradí a doporučí specialisty. Lidé často chtějí kachlová kamna, která stojí 40 až 250 tisíc korun, podobné cenové rozmezí je i u nábytku. Vytápět se dá jakkoliv, od krbu po tepelné čerpadlo. "Jen sluneční kolektory se k tradiční roubence esteticky nehodí," soudí Ivan Dvorský.

OČIMA ARCHITEKTA

Repliky chalup jsou reakcí na konzumní styl života

Poradce MF DNES
Patrik Tichý, architekt

Repliky historických staveb, mezi nimi i zděné chalupy, roubenky nebo hrázděné domky, jsou reakcí na konzumní životní styl a neekologické chování většiny lidí ve vyspělých zemích.

Nemalé procento mladých lidí programově odchází z měst na venkov a snaží se žít v souladu s přírodou. Ti však spíše kupují stará stavení a rekonstruují je, protože je to autentičtější, ale především levnější. Nové chalupy podle starých principů stavějí hlavně lidé středního věku, kteří také chtějí uprchnout z měst, ale ne nastálo.

Nově postavené chalupy, když jsou dodrženy správné postupy a materiály, bývají příjemným bydlením, obzvlášť pokud jsou nenásilně doplněny vymoženostmi současnosti.

Při výběru místa pro stavbu chalupy je dobré dbát na správnou velikost, orientaci a návaznost na volnou přírodu. Chalupa v městské zástavbě je samozřejmě úplně "mimo".

Chalupa Krkonoše

Částečně omítnutá roubenka v Krkonoších má balkon a tradiční bílé spáry mezi trámy.

Chalupa Střední Čechy

Roubenky v širším okolí Prahy se příliš neliší od těch ze severovýchodu Čech.

Stejně tak by měla stavba reflektovat původní místní architekturu - velikost, barevnost, materiály, okna a dveře, střešní krytinu. Při správném nadimenzování všech složek stavby může být replika dokonce nízkoenergetická a při vhodné volbě ekologického vytápění také šetrná ke svému okolí.

Je jasné, že chalupy svými rozměry, velikostí oken, výškou místností i použitými materiály nekonkurují městským vilám či bytům, ale to je právě to, co zvyšuje jejich oblibu.

Dokonce může být zajímavé, pokud se skloubí historické provedení stavby například s hypermoderním vybavením kuchyně. Stejně tak může pod přístřeškem či v kolně parkovat luxusní moderní vůz.

Repliky chalup nejsou jako reakce na určitý životní styl jedinou možností. Možná by bylo lepší místo nich stavět moderní architekturu v zajímavém designu, který se do prostředí vesniček a samot hodí stejně dobře, ale architektura se vyvíjí.

Lze to srovnat třeba s automobily - replika je stále jen kopie a nikdy nebude nic víc a ani její hodnota se časem nezvýší. Kdežto kreativně navržený vůz, který může mít třeba i historizující prvky, je originál, může se stát i něčím víc a posouvá vývoj kupředu.

Autor:
Nejčtenější

Unikátní zdvihací systém myček ComfortLift, který umožňuje pohodlné nadzvednutí...
Myčka nádobí je lepší než služka: nereptá, šetří vodu a nic nerozbije

Úspora přibližně 60 procent vody a přibližně stejně energie na její ohřev v porovnání s ručním mytím nádobí pod tekoucí vodou. To je jeden z hlavních...  celý článek

1
Žijí 60 let v klidu na vsi. Soused agresor je začal týrat šíleným hlukem

Rodiče sousedí se švagrem mé matky, který jim začal nadávat, vyhrožovat a je vulgární i na příbuzné a návštěvy. Poslední rok k tomu přidal týrání hlukem. Do...  celý článek

Některé příčky nebylo možné odstranit.
Jak se staví sen pro dvě děti: musel se vybourat strop až do krovu

Radek a Jindřiška žijí v pěstounské péči u babičky a dědy v domě starém více než sto let. Jenže dům ani jeho vybavení s dětskými pokoji nepočítal, sourozenci...  celý článek

Dům postavila společnost Avanta Systeme na klíč za pět měsíců, má užitnou...
Pro sebe si postavili za pár měsíců dřevostavbu, pro psy zděný penzion

Někdo hledá pro svůj dům pozemek s nádherným výhledem na hory, jiný dává přednost rodnému městu. Manželé Dvořákovi mají své preference nastavené úplně jinak:...  celý článek

Dům a zahrada Steffena Modracha v německém Naundorfu je něco mezi perníkovou...
Nadšenec si za sedm let postavil v Německu dům, který se všemu vymyká

Dům a zahrada Steffena Modracha v německém Naundorfu je něco mezi perníkovou chaloupkou a zjevením. Tento barevný dům je pokrytý tisíci kameny z duhových skel,...  celý článek

Další z rubriky

Všechny stavebně cenné prvky v domě zůstaly zachovány a byly pečlivě...
Rekonstrukci historického domu oživila přístavba v moderním duchu

Každoročně se u nás provádí velké množství rekonstrukcí starších nemovitostí, ovšem jen málo z nich je tak koncepčně i technicky zvládnutých jako rekonstrukce...  celý článek

Hanspaulka je taková vesnice. Ve zdejších domcích žijí už několikáté generace...
Pražská Hanspaulka má nádherné parky, honosné vily, svěží vzduch a klid

Vilová oblast na okraji Dejvic měla vždycky pověst luxusní lokality. Okázalé domy si tu budovali politici, filmové hvězdy i známí umělci. Zdejší atmosféra je...  celý článek

Dům s přilehlou garáží při pohledu z ulice. Okna nahoře patří třem ložnicím....
Postavili si moderní „perníkovou chaloupku“. Šindele nahradil hliník

Rodinnému domu opláštěnému hliníkovými šablonami přezdívají místní perníková chaloupka. Leží kousek od Brna, v malebné obci obklopené vinicemi. Majitelé v něm...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.