Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Repliky roubenek zaplavily Česko. Atmosféra jim rozhodně nechybí

  1:00aktualizováno  1:00
Hledáte chalupu, ale žádná není na prodej. Nevadí, nechte si postavit novou. Specializovaná firma ji vymodeluje v 3D a postaví v tradičním stylu vybraného kraje.

Pro východočeské hory je typický kontrast tmavého dřeva, bílých spár a oken | foto: JIŘÍ MIKMEK

Ať přijedete na Valašsko, do Českého ráje, Podkrkonoší či na Vysočinu, všude narazíte na stejný fenomén. V krajině přibývá tradičních chalup, roubených i zděných.

Rozmáhá se totiž trend nových stavení ve stylu těch starých. Někdo možná namítne, že novodobé chalupě chybí atmosféra, odmítne ji jako napodobeninu.

Venkovské domy však i v historii přibývaly díky napodobování tradičních vzorů. Tak proč v tom nepokračovat v místech, kam se to stylově hodí? Takový názor mají specializovaní stavbaři i lidé, kteří si chalupy kupují.

Chalupa Český ráj

V Českém ráji mají roubenky bohatě zdobené štíty i obložení oken

Chalupa Krkonoše

Protáhlé chalupy v krkonošském stylu kryjí nakoso položené čtvercové tašky

"Památkáři i stavební úřady naše domy vítají. Protože chceme navázat na původní architektonický ráz krajiny, kladně je přijímá i správa chráněné oblasti," říká Marek Štukhejl z firmy Lomond zaměřené na zděné chalupy ve Žďárských vrších.

Stejné zkušenosti mají i další firmy. Pár domů v tradičním duchu často napraví, co lidé pokazili v předchozích desetiletích.

V Krkonoších bílé spáry, na Valašsku lomená střecha

Nové chalupy si lidé pořizují k rekreaci, ale i k trvalému bydlení. Interiér se může snadno přizpůsobit modernímu stylu života, což u historických stavení často nejde.

NA CO SI DÁT POZOR

  • Chalupa v tradičním duchu se nehodí do města ani do satelitních městeček
  • Je nutné dodržet krajový styl, podmínky památkářů a správy chráněných oblastí
  •  K chalupě se moc nehodí některé prvky, jako francouzská okna, plovoucí podlahy či velký bazén
  • Stavba roubenky vyžaduje půlroční přestávku na usazení, celkově trvá rok
  • Novodobé chalupě bude chybět starobylá patina
  • O tom, jaké pořídit vybavení a jak ho se stavbou skloubit, je dobré se poradit s odborníky
  • Stylové vybavení nábytkem z masivu může vyjít i na statisíce korun

"Většinou je vyhledávají lidé, kteří mají cit pro tento typ stavby, takže chalupy zpravidla vybavují vkusně," hodnotí Michal Kurilla, majitel Realitní kanceláře Olymp, která staví roubenky hlavně v okolí Jablonce nad Nisou.

Ani moderní vybavení nemusí vadit, pokud se se stavbou správně zkombinuje.

Mezi novodobými chalupami převažují roubenky. Staví se nejčastěji ze smrkového dřeva, to se někdy doplňuje cihlami. Používají se tradiční technologie, ale navrhují se stejně jako moderní novostavba.

Většina společností má katalog základních typů domků, které se dají obměňovat, ale navrhne i individuální projekt. Některé stavějí jen na míru. Ceny se pohybují mezi 1,5 a 7 miliony korun.

Firma nejprve zpracuje studii, zpravidla trojrozměrný počítačový model, na kterém můžete vyřešit detaily. Hotový návrh pak dá k posouzení stavebním úřadům, památkářům a správě chráněné oblasti.

Chalupy by totiž měly vypadat tak, jak je v místě zvykem. "Třeba na Valašsku je spodní část střechy zalomená, což přechází až do štítu. Na Mělnicku či v Orlických horách nemají štíty zdobení, na rozdíl třeba od Českého ráje.

V Krkonoších a Krušných horách jsou spáry mezi trámy bílé na rozdíl třeba od Valašska," dává příklady Ivan Dvorský z firmy Reno. Liší se i půdorysy, tvary oken či vikýřů.

Chalupa Jizerské hory

Chalupa v Jizerských horách má typický sklon střechy 45 stupňů 

Chalupa Valašsko

Tradiční kombinací v Beskydech jsou tmavě hnědé stěny se světlejšími doplňky

Tepelné čerpadlo ano, kolektory ne

Zateplení domu záleží na dohodě. Tradiční roubenky jsou totiž bez přidaných izolací. "Na vnitřní stranu roubení je však možné přidat izolaci v libovolné síle, ta se pak zevnitř obloží deskami," vysvětluje Gerhard Čepela z 1. Krkonošské stavební. Tím je možné dosáhnout i nízkoenergetického domu.

Hrubá stavba trvá tři měsíce, pak se roubenka nechá na půl roku usadit a následně se tři měsíce dokončuje. Zděnou chalupu na Vysočině firma zvládne za osm měsíců.

Stavitelé někdy dodávají i vybavení interiéru nebo aspoň poradí a doporučí specialisty. Lidé často chtějí kachlová kamna, která stojí 40 až 250 tisíc korun, podobné cenové rozmezí je i u nábytku. Vytápět se dá jakkoliv, od krbu po tepelné čerpadlo. "Jen sluneční kolektory se k tradiční roubence esteticky nehodí," soudí Ivan Dvorský.

OČIMA ARCHITEKTA

Repliky chalup jsou reakcí na konzumní styl života

Poradce MF DNES
Patrik Tichý, architekt

Repliky historických staveb, mezi nimi i zděné chalupy, roubenky nebo hrázděné domky, jsou reakcí na konzumní životní styl a neekologické chování většiny lidí ve vyspělých zemích.

Nemalé procento mladých lidí programově odchází z měst na venkov a snaží se žít v souladu s přírodou. Ti však spíše kupují stará stavení a rekonstruují je, protože je to autentičtější, ale především levnější. Nové chalupy podle starých principů stavějí hlavně lidé středního věku, kteří také chtějí uprchnout z měst, ale ne nastálo.

Nově postavené chalupy, když jsou dodrženy správné postupy a materiály, bývají příjemným bydlením, obzvlášť pokud jsou nenásilně doplněny vymoženostmi současnosti.

Při výběru místa pro stavbu chalupy je dobré dbát na správnou velikost, orientaci a návaznost na volnou přírodu. Chalupa v městské zástavbě je samozřejmě úplně "mimo".

Chalupa Krkonoše

Částečně omítnutá roubenka v Krkonoších má balkon a tradiční bílé spáry mezi trámy.

Chalupa Střední Čechy

Roubenky v širším okolí Prahy se příliš neliší od těch ze severovýchodu Čech.

Stejně tak by měla stavba reflektovat původní místní architekturu - velikost, barevnost, materiály, okna a dveře, střešní krytinu. Při správném nadimenzování všech složek stavby může být replika dokonce nízkoenergetická a při vhodné volbě ekologického vytápění také šetrná ke svému okolí.

Je jasné, že chalupy svými rozměry, velikostí oken, výškou místností i použitými materiály nekonkurují městským vilám či bytům, ale to je právě to, co zvyšuje jejich oblibu.

Dokonce může být zajímavé, pokud se skloubí historické provedení stavby například s hypermoderním vybavením kuchyně. Stejně tak může pod přístřeškem či v kolně parkovat luxusní moderní vůz.

Repliky chalup nejsou jako reakce na určitý životní styl jedinou možností. Možná by bylo lepší místo nich stavět moderní architekturu v zajímavém designu, který se do prostředí vesniček a samot hodí stejně dobře, ale architektura se vyvíjí.

Lze to srovnat třeba s automobily - replika je stále jen kopie a nikdy nebude nic víc a ani její hodnota se časem nezvýší. Kdežto kreativně navržený vůz, který může mít třeba i historizující prvky, je originál, může se stát i něčím víc a posouvá vývoj kupředu.

Autor:
Nejčtenější

Zahradní výzdoba nemusí vždy znamenat tradiční květiny nebo keře...
Neobvyklá zahrada je plná robotů, mimozemšťanů i nahých figurín

Tak jako Karlův most patří k Praze, podobně neoddělitelnou součástí rodinných domů v Kalifornii jsou zelené plochy před budovami i za nimi. Nepodobají se sice...  celý článek

Rekonstrukce bytu v panelovém domě láká k mnoha změnám, vždy je však nutné...
Chtějí vybourat všechny příčky v bytě. Záleží však na statikovi

Mladý pár si koupil byt 3+1 v panelovém domě a chtěl by jej radikálně změnit, protože počítá s dětmi a současný stav nepovažuje za vhodný. Manželé jsou ochotni...  celý článek

Pohled na částečně rozebraný dům. Postup odstraňování konstrukcí je náročný...
Bourat, nebo rekonstruovat. Co dělat, když si koupím starý rodinný dům

Všechny příběhy majitelů starých nemovitostí mají stejný začátek. Při nákupu rodinného domu se museli rozhodnout rychle. A to bez ohledu na to, zda jej budou...  celý článek

Ložnice babičky pořádně prokoukla, nechybí zde ani ušák na čtení.
Jak se staví sen: vnučka dostala konečně stůl, babička novou kuchyň

Dvanáctiletá Aneta nemá život jednoduchý. Matka ji opustila ve dvou letech a odjela do ciziny, po narození se u děvčátka objevila sepse a postihla klouby....  celý článek

Nejznámější zakázku získal Pei v letech 1983 - 1989, rozšíření a modernizaci...
Geniální architekt Pei. Autor pařížské pyramidy slaví 100. narozeniny

Americký architekt čínského původu Ieoh Ming Pei oslavil 26. dubna 100. narozeniny. Pei patří mezi přední osobnosti svého oboru. V roce 1983 dostal Pritzkerovu...  celý článek

Další z rubriky

Johnu Lavenderovi bylo 23 let, když slíbil svému tříletému synovi, že mu...
Jednou budeš bydlet na hradě. Co otec malému synovi slíbil, to dodržel

Johnu Lavenderovi bylo 23 let, když slíbil svému tříletému synovi, že mu postaví hrad. Od té doby uplynulo téměř čtyřicet let a dnes je nemovitost na prodej za...  celý článek

Bílá skořápka vnáší lehkost a pohyb do jednoduchého těla bungalovu. Celkovou...
Bungalov zapadl do zvlněného terénu. S prosklenými plochami se šetřilo

Bílá linka dynamicky rámuje hmotu domu rozdělenou do tří základních částí a ostře zvýrazňuje společenské srdce rodinného života. Detailně promyšlená dispozice...  celý článek

1
Koupili ideální stavební pozemek. Bohužel bez příjezdové komunikace

Lenka Marková se s přítelem rozhodla koupit stavební pozemek kousek od Pardubic a postavit na něm vysněný rodinný dům. Plány však zkomplikovala důvěřivost a...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.