WC je samostatné, přístupné je však pouze přes koupelnu.

WC je samostatné, přístupné je však pouze přes koupelnu. | foto: Archiv majitele

Byt, kde nezůstalo nic na svém místě, ani toaleta nebo koupelna

  • 73
Některé byty jsou jako špatná konfekce, nevyhovují nikomu. Pak ovšem nezbývá nic jiného, než se pustit do kompletní přestavby. To udělal i čtenář Michal, konečný výsledek pak přihlásil do soutěže o nejlepší rekonstrukci s dveřmi Sapeli.

Když jsem se rozhodoval pro koupi svého prvního bytu, hledal jsem takový, který bych mohl přetvořit k obrazu svému, tedy netknutý rekonstrukcí a dispozičně upravitelný bez větších bouracích prací.

Myslím, že se povedlo vše, až tedy na to, že původní záměr byl koupit 3+1, „skončil“ jsem však ve 2+1. Po vstupu do bytu jste se ocitli ve velké obdélníkové chodbě, které v pravém zadním rohu dominovala komora, možná míněná jako šatna.

Původní koupelna

Na levé straně hned za dveřmi bylo původní jádro s navazujícími dveřmi do kuchyně s půdorysem ve tvaru „L“, na pravé straně byl vstup do pokoje s balkonem, na straně vchodu do bytu pak dveře do největšího pokoje bytu.

První musela pryč šatna

Nemám rád rohy, takže bylo jasné, že kromě původního jádra a staré kuchyňské linky půjde „k zemi“ i panelová šatna, která se musela při průchodu bytu z jakékoliv místnosti pořád obcházet.

Chvilku jsem se trápil s dispozicí, nechtěl jsem záchod daleko od stoupaček, přeci jen není nic horšího než ucpaný záchod. Další podmínkou bylo, aby se do kuchyně vešel větší jídelní stůl, který půjde lehce obejít, což původní kuchyň neumožňovala. Nakonec se zrodila myšlenka, kterou se podařilo zrealizovat. Čas ukázal, že vše funguje skvěle.

Původní záchod jsem otočil o 180°, stačilo otočit koleno u stupaček. Nová koupelna se umístila do původní chodby na místo zbourané komory. Zaplnila tak prostor mezi záchodem a stěnou do pokoje s balkonem (dnes ložnice). Záchod se tím pádem stal přístupný pouze přes koupelnu, ale je to samostatná místnost, což bylo žádoucí. A kuchyně je veliká, propojená s chodbou přímo mířící na dvě zbylé místnosti.

V celém bytě se vyměnila elektroinstalace, která je v nově vybudované části bytu schovaná nad sádrokartonovým stropem. V kuchyni je pod sníženým podhledem ještě schovaný odtah digestoře.

Protože křídlové dveře jsou v malém bytě nepraktické, chtěl jsem je úplně z bytu odstranit. Stálo přede mnou rozhodnutí, co udělat se starými kovovými zárubněmi. Mohl jsem je ponechat a použít dřevěné obložky, které by je schovaly bez bourání, nebo je z panelu vyříznout. Rozhodl jsem se je odstranit, protože měřím 193 cm a už tak pro mě nízké dveře by byly ještě nižší. Neskutečný nepořádek, ale správné rozhodnutí!

Kuchyň se výrazně zvětšila.
Kuchyň se výrazně zvětšila, vešel se do ní i větší jídelní stůl.

Kuchyň se výrazně zvětšila, vešel se do ní i větší jídelní stůl.

Posuvné dveře jako ideální řešení

Již při plánování jsem věděl, že lze pořídit stavební pouzdra, do nichž dveře zajíždějí. Pouzdra jsem použil pro vstup do koupelny a na WC. Zbývalo vybrat zárubně a dveře.

Navštívil jsem několik prodejen dveří. Do některých jsem jen vešel a hned se otočil a odešel. Důvod? Nekoupím dveře v prodejně, která vypadá jak z 80. let. Řeknete si, že asi neprodávají, když nemají peníze ani na to, aby se vám u nich líbilo.

Prosklené dveře přivádějí denní světlo do předsíně.

Také jsem vyloučil obchodní řetězce, protože přes velký sortiment málokdy poskytnou potřebné informace. Nakonec jsem se v časopise dočetl o probíhající akci na dveře Sapeli. Navštívil jsem jejich internetové stránky, prostudoval sortiment, vybral místního prodejce a šel se podívat.

Ačkoliv jsem si vybral akční nabídku, tedy jednu ze základních řad dveří, které firma vyrábí, líbila se mi. U konkurenčních dveří se mi nelíbil design obložení kolejnice, v nichž se dveře posouvají, a pak dorážka, ke kterým dveře doléhají při zavření.

Dostal jsem rady, vybral kování a pak došlo na kontrolní zaměření. Nakonec jsem pořizoval dvoje posuvné plné dveře včetně obložek do nového bytového jádra, tyto dveře jsou posuvné do pouzdra. Dále dveře posuvné po stěně včetně zárubně do ložnice.

Tyto dveře jsou prosklené, aby do chodby pronikalo co nejvíce denního světla, sklo je však satinované, aby přes ně nebylo vidět. Dveře do obývacího pokoje jsem nahradil pouze průchozí zárubní. Až čas ukázal, že i zde by se posuvné dveře hodily, takže jsem je nechal kvůli občasným přespávajícím dodělat. I zde jsem zvolil variantu prosklenou, satinované sklo.

Předsíň po rekonstrukci

V neposlední řadě jsem měnil i vstupní dveře, které jsem sladil s ostatními v bytě, ale hlavně zvýšil bezpečnost. Ty původní totiž vypadaly, že by se přes ně dostal i začínající a nešikovný zloděj. Zde byla odborná pomoc velice důležitá. Kromě bezpečnosti musí splňovat i požární a jiné předpisy.

Je až neuvěřitelné, jak dveře změní podobu celého bytu. Vybrané typy byly správnou volbou bez jediné reklamace. Dveře se snadno udržují, dobře vypadají a vydrží i nějakou tu rodinnou hádku.

Michal

Více o soutěži s dveřmi Sapeli

Pokud jste se chtěli zúčastnit naší soutěže O nejlepší rekonstrukci bytu s dveřmi SAPELI, bylo nutné zaslat nejpozději do 31. ledna fotografie vašeho interiéru, nejlépe před a po skončení rekonstrukce, a to včetně textu vztahujícího se k rekonstrukci a jejímu průběhu.

Bylo třeba zdůvodnit, proč jste si zvolili dveře příslušné značky a jakou jste s nimi získali zkušenost. Do finále postoupí deset soutěžních příspěvků, které vybere odborná porota z publikovaných příspěvků na iDNES.cz v průběhu od 18. ledna do 29. února 2016.

V anketě od 1.3. do 7. 3. 2016 pak čtenáři iDNES.cz určí vítěze, tedy tři soutěžící s nejvyšším počtem získaných hlasů. Podmínkou účasti v soutěži je použití dveří Sapeli při rekonstrukci.

Vítěz získá poukaz na 25 000 Kč, druhé místo bude oceněno 15 000 Kč, třetí místo znamená výhru 10 000 Kč. Výhercům bude částka proplacena do 30. 4. 2016.

Soutěžní příspěvek měl obsahovat:

  • fotografie (minimálně 10 ks, nejlépe šířkových, dokumentující celý proces rekonstrukce, tedy stav před a po, případně jen výsledný stav, ve velikosti maximálně 1 Mb),
  • text s informacemi vztahujícími se k dané rekonstrukci, v rozsahu alespoň 30 řádek
    kontaktní údaje – jméno a adresu, telefon, e-mail
  • Vítěz získá poukaz na 25 000 Kč, druhé místo bude oceněno 15 000 Kč, třetí místo znamená výhru 10 000 Kč. Výhercům bude částka proplacena do 30. 4. 2016.

Více o podmínkách soutěže zde.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.