Z venkovského stavení vznikl úžasný moderní dům s vnitřním bazénem

  1:00
Všude dobře, doma nejlépe. To je i motto manželů, kteří se po letech strávených pracovně v zahraničí vrátili domů. V rodném domě majitelky čekala na jejich návrat maminka. Jenže starý domek nebyl pro „podzim života“ ideální. A tak se dcera s manželem pustili do rekonstrukce.
Při přestavbě přibylo půdní patro s přesahem na jih, dům se rozšířil směrem na...

Při přestavbě přibylo půdní patro s přesahem na jih, dům se rozšířil směrem na západ a místo zahradního křídla se postavil krytý bazén. | foto: Jakub Holas

Původní venkovský jednopodlažní dům byl tak přestavěný na dvougenerační, nízkoenergetický, s větráním s rekuperací tepla. Přestavba to byla vskutku zásadní.

Původní stav domu

Domek z 50. let nedaleko Brna s nevyužitým půdním prostorem obývala už jen maminka, která trávila nejvíce času v kuchyni, v dodatečně přistavěném zahradním křídle, které představovalo nejen nejstudenější část domu, ale bylo i stavebně v nejhorším stavu.

Majitelé se proto rozhodli pro kompletní přestavbu, během níž by vznikl jak další byt v podkroví, tak také krytý bazén. To vše v energeticky úsporném standardu a z ekologických stavebních materiálů. A hlavně rychle.

Náročnou přestavbu svěřili investoři architektce Patricii Taftové ze studia Archmore, návrh interiérů je dílem akademické architektky Vandy Štěpánové.

Změny byly zásadní

Původně chtěly architektky ponechat přízemí a zbourat pozdější, stavebně velmi nekvalitně provedené přístavby, křídlo ve dvoře a jižní chodbu, vystavět půdní patro s přesahem na jih, rozšířit dům na západní stranu a místo zahradního křídla postavit krytý bazén.

Jenže po zvážení celé přestavby v pasivním standardu, která by si vyžádala nemalé náklady a spoustu složitých detailů, byl nakonec ponechaný jen původní sklep.

Přízemí se z velké části zbouralo a obvodové zdi se postavily znovu, tentokrát z masivního dřeva.

Vznikla tak dřevostavba z masivních dřevěných panelů vyrobených z prken lepených v několika vrstvách. Nosné a obvodové zdi mají tloušťku přibližně 10 cm, stropy 18 cm.

„Toto řešení je z hlediska statiky a stavební fyziky ideální, protože nepotřebujete železné výztužné profily pro přesah patra, ani parozábranu na vnitřní straně stěn,“ vysvětluje architektka Taftová.

Zdi z vnější strany tepelně izoluje dřevovláknitá hmota v dřevěném roštu a dřevovláknitá omítnutá deska. V prvním patře byl použitý ještě obklad z vláknocementových desek. Původní plné cihly z obvodových zdí neskončily ale na skládce, posloužily na střední zeď v přízemí, kde skvěle fungují jako nová akumulační masa. V prvním poschodí byla střední zeď obestavěna hliněnými tvárnicemi.

I když dřevěné panely mají díky své vysoké měrné tepelné kapacitě dobrou schopnost akumulace, jsou z velké části zevnitř omítnuté hliněnými omítkami, které také přispívají k regulaci vnitřního klimatu, tedy akumulaci tepla a vlhkosti, ionizaci vzduchu, absorbci elektromagnetickych vln a podobně.

Budova je na jižní straně velkoryse prosklená, využívá slunce jako pasivní zdroj tepla.

Výhodné energetické řešení

Dům má obytné místnosti otočené směrem k jihu, ložnice a koupelny na sever. Budova je na jižní straně velkoryse prosklená, využívá slunce jako pasivní zdroj tepla, na sever zůstává spíše kompaktní. Velká okna jsou v létě zastíněná žaluziemi, aby se místnosti nepřehřívaly.

Dům nabízí řízené větrání s rekuperací tepla. Spotřeba tepla je zde velmi nízká (<15 kwh/m2 ̨), k vytápění vystačí minimální množství energie, které lze dodávat vzduchem.

Protože komfort takto vytápěného domu je menší než u stavby se sálavým zdrojem tepla, bylo větrání a vytápění záměrně oddělené. Množství vzduchu dodávané větráním se dimenzuje podle hygienické potřeby obyvatel a nikoli podle závislosti na dodávce tepla.

“V zimě tak nedochází k zahřívání velkého množství studeného vzduchu a k jeho přesušení. V domě bylo nainstalované podlahové topení s takřka konstantní teplotou přívodu 25 až 30 stupňů Celsia. Topeni je automaticky regulované,“ objasňuje architekta Taftová.

Vodu vnitřního bazénu přihřívají i sluneční kolektory.

Vzhledem k tomu, že tepelná spotřeba krytého bazénu se pohybuje v desetinásobcích potřeby domu, byla ponechána přípojka plynu. Na střeše je však umístěno přibližně 25 m2 ̨ slunečních kolektorů, které se využívají na ohřev teplé vody a vytápění, včetně bazénové haly i vody.

Interiér plný světla

Základní požadavek investorky na interiér byla potřeba světla. S architektkou Vandou Štěpánovou se shodla i na světlých, klidných přírodních odstínech, s dostatečným zastoupením dřeva.

Jasnou volbou tak byla podlaha z masivu (třešeň), u nábytku na míru byla použita méně tradiční dýha jilmu. Tak je pojatý jak velký spojený obytný prostor v přízemí, který tvoří kuchyňská linka s ostrůvkem, jídelní zóna se stolem pro osm stolujících (to když přijedou na návštěvu už dospělé děti), tak ložnice v prvním patře. Veškerý nábytek včetně kuchyně vyrobila na zakázku podle návrhů architektky Štěpánové firma Indego.

V přízemí je také „byt“ babičky s vlastní koupelnou a toaletou, dále pak pracovna. K nejvyužívanějším místům v celém domě však patří bazén, kde každé ráno majitelka absolvuje svou oblíbenou „dávku“ sportovní relaxace. Na stěny kolem bazénu byly záměrně použity nikoli obvyklé keramické obklady, ale Tadelakt, marocký štuk od značky Kreidezeit.

Ostrůvek lze využívat i pro příležitostné stolování, další „jídelní“ plochu lze vysunout z boku ostrůvku.

Autorky

Projekt přestavby je dílem Ing. arch. Patricie Taftové, absolventky Technické univerzity ve Vídni, a akademické architektky Vandy Štěpánové, která vystudovala pražskou AVU.

Se svým manželem, Ing. arch. Markem Štěpánem, založila v roce 1997 Atelier Štěpán. Ten vznikl jako autorské studio, zabývající se architekturou, veřejným prostorem a designem. Za dobu své existence se vyprofilovalo do stávající podoby firmy tvořící kvalitní českou architekturu.

O kvalitě projektů a realizací Atelieru Štěpán svědčí několik významných ocenění, jichž je nositelem - Grand prix architektů, Cena Klubu za starou Prahu, Stavba roku či Interiér roku.

Fotografie: Jakub Holas - www.myalbum.com/jakubholas

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Původní dům si odvezl kamarád. Pak si postavili nejlepší bydlení v životě

14. března 2024

Na svažitém pozemku pod lesem a s výhledem do kraje si manželé postavili dřevostavbu. Nejdřív ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V jednoduchosti je krása, moderní dřevostavba do Beskyd skvěla zapadla

16. března 2024

V malebném prostředí Moravskoslezských Beskyd stojí rodinný dům, který je dokonalým příkladem...

Svou dřevěnou chatu u Sázavy milují, inspiraci našli ve Finsku

12. března 2024

Kamila a Roman se svými syny vždy snili o útočišti, kde by mohli trávit víkendy a uniknout z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sen o domě s velkou zahradou a výhledem se mu splnil, až když se ho vzdal

13. března 2024

Seriál Vždy jsem chtěl bydlet na kopci, nejlépe s výhledem na hory a zároveň vodu, odkud se ozývá křik...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Útulný interiér v pudrových barvách dokáže doslova pohladit

19. března 2024

Lidé se s oblibou stěhují do okolí větších měst, kde hledají klid, přírodu a také dostatek...

KVÍZ: Znáte bydlení nejslavnějších hvězd? Otestujte se

19. března 2024

I domy mají své osudy, slavné obyvatele či neopakovatelné události, které se v nich odehrály. Znáte...

Ze stěn staré chaty musela nejdřív pomocí písku zmizet akrylová barva

18. března 2024

Chata stará více než sto let rozhodně nebyla na „odpis“, jednu zásadní chybu ovšem měla. Tou bylo...

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...