Hlavní obytný prostor se ukrývá pod původní střechou.

Hlavní obytný prostor se ukrývá pod původní střechou. | foto: Jan Forman

Z rozpadlé barabizny vytvořili nádhernou dřevostavbu v kamenném rámu

  • 144
K přestavbě stodoly na obytný dům pro čtyřčlennou rodinu přistoupili architekti neobvyklým způsobem. Do 150 let staré kamenné konstrukce vložili montovanou dřevostavbu.

Původním záměrem majitele ruin zemědělské usedlosti v malé středočeské obci byla rekonstrukce starého obytného stavení, které stálo na jižním okraji velkého pozemku.

"Okna vedla na sever, možnosti úpravy dispozice úzkého obdélníkového objektu byly omezené, a proto jsme doporučili zaměřit se na velkou starou kamennou stodolu, která stojí ve středu zahrady a zdála se nám pro přestavbu na obytný dům vhodnější," říká architekt Jan Forman, spoluautor návrhu.

Původní stav

"Majitel domu si přál co nejvíce zachovat autentický ráz místa, nový dům měl být úsporný a splynout s prostředím. Tyto úvahy logicky vedly k použití dřevěné konstrukce," dodává Jan Forman.

Dřevo vložené do kamene

Architektonický koncept spočívá ve vložení novostavby do původní budovy, která tvoří jakýsi přesahující ochranný obal či sarkofág. Stodola byla staticky zajištěna, zbavena všech přístavků a vyzdívek a "obnažena" až na původní nosné kamenné jádro a dřevěný krov.

Může se hodit

Najděte si své vysněné bydlení na Reality.iDNES.cz.

Do něj je integrován nový dům, řešený jako nezávisle fungující dřevostavba montovaná ze sendvičových panelů K-Kontrol. Střed dispozice, která má tvar písmene T, tvoří komunikační jádro se vstupní halou, schodištěm a zázemím. Hlavní obývací prostor, spojená kuchyně, jídelna a obývací pokoj, se ukrývají pod původní střechou. V kolmém směru na něj ze severní strany navazuje ložnicová část.

Ze severní strany z původní stavby vystupuje dvoupodlažní kvádr s plochou střechou – ložnicové těleso s horizontálním dřevěným obkladem a moderní koncepcí okenních otvorů. Zdroj: www.mujdum.cz.

Ta má podobu dvoupodlažního hranolu s plochou střechou, který vystupuje z původního tělesa stodoly a proniká šikmou střešní plochou. V přízemí je ložnice rodičů s velkou šatnou a koupelnou, v patře dva dětské pokoje, koupelna, prádelna a krytá terasa (půdní prostor nad přízemím domu).

Výraz stavby, založený na kontrastu předsazených masivních kamenných zdí a sloupů a ustupujícího lehkého pláště s horizontálním obložením z přírodního dřeva, se blíží charakteru starých stodol, které ještě dnes můžeme potkat v malých venkovských obcích. S filozofií souladu s přírodou je spojeno také vytápění dřevem.

Nový dům je ze sendvičových panelů.

Dřevostavbu "kryjí" kamenné zdi.

"Stavba byla z větší části prováděna svépomocí, bez našeho dohledu, včetně vybavení interiéru. Zkušenosti, řemeslná zručnost a cit však vedly stavebníka většinou správným směrem," komentuje Michal Schwarz, druhý z autorů návrhu.

Autoři

Ak. arch. Jan Forman
* 1958
Vystudoval architekturu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, vykonává vlastní projekční praxi. Zabývá se návrhy rodinných domů, interiérů a rekonstrukcí.

jan.forman@volny.cz

Ing. arch. Michal Schwarz
* 1971
Autorizovaný architekt, vystudoval střední průmyslovou školu strojnickou a Fakultu architektury ČVUT Praha. Odbornou praxi získal v ateliéru arch. Zvěřiny, v ateliérech M.A.C. Studio, K.N.K. Architekti, v letech 2002 až 2003 byl členem ateliéru Lennox architekti. Od roku 2004 vede vlastní architektonickou kancelář.

Hlavní obytný prostor má minimum nábytku.

Více se dočtete v časopise Můj dům č. 6/2011.