Ukázková přestavba venkovského domu s výměnkem leží v rakouské vinařské vesnici

Ukázková přestavba venkovského domu s výměnkem leží v rakouské vinařské vesnici Pöttelsdorf nedaleko hranic s Maďarskem. | foto: Matthias Raiger a Gerner Gerner Plus

Rekonstrukce starého statku bez stopy kýče. Vymyká se svou obyčejností

  • 46
V rakouské vesnici Pöttelsdorf u hranic s Maďarskem stojí dům, který může být všem příkladem. Na první pohled nic světoborného, jen dva štíty domu a výměnek směřující do ulice, mezi nimi brána do dvora. Podobných stavení jsou i u nás tisíce. Přesto se tento dům právě díky své obyčejnosti ostatním vymyká.

Majiteli domu z roku 1867 jsou manželé a obchodníci se sportovními modely vozů Manfred Boehm a Renate Kurzová. Když připravovali nový domov pro sebe a dvě děti, měli největší strach z nekvalitní přestavby. 

Dokonce prý zpočátku uvažovali i o variantě původní stavbu strhnout a nechat postavit zcela nový dům. Tomu nahrával i špatný technický stav domu, který nebyl dlouhá léta trvale obýván a sloužil jen jako rekreační víkendová chalupa.

Stylové a zachovalé domy v klidné vinařské vsi je ale od chvilkového nápadu opět vrátily k původní myšlence. Napevno se tedy rozhodli pro modernizaci. 

Statek v Rakousku

Pro návrh přestavby si zvolili vídeňské studio Gerner Gerner Plus, které vede pár Andreas Gerner a Gerda Gernerová. Architekti dvě samostatná venkovská stavení, obytný dům se sousední dílnou, propojili 46 metrů čtverečních velkou přístavbou a vytvořili tak komplexní rodinný dům s malým soukromým dvorkem.

Ten je sevřený ze všech čtyř stran. Ze severu novým obytným traktem a z jihu pozůstatky kamenných stájí. V původním domě, jehož tvář zůstala téměř beze změny, jsou dnes jen ložnice rodičů a dětí, včetně koupelny a šatny. Na bývalém výměnku, který později sloužil jako dílna, je dnes kuchyň s jídelnou a pracovna.

V nové přístavbě je vstup do domu s otevřeným obytným prostorem. Zádveří a obývací pokoj propojuje robustní nábytková stěna, do které je zakomponovaný i oboustranný krb.

Obytná plocha přístavby se za příznivého počasí zvětšuje i o prostor uzavřeného dvoru a kryté venkovní posezení, které vzniklo na místě bývalých stájí. Moderní přístavba obě samostatné stavby nejen propojila, ale dvorek tak pohledově i hlukově oddělila od hlavní ulice.

Kontrastní kompozici změkčují přírodní odstíny kamenných podlah a nábytku, který si vybírali majitelé sami. Rádi se také obklopují uměním.

Prodejci sporťáků měli na nový domov jen několik málo požadavků. Hledali elegantní řešení, které jim umožní příjemné bydlení s moderními standardy a nebude na ně klást nezměrné požadavky na údržbu a práce na domě.

I proto časově vytížení manželé zvolili místo velkorysé zahrady raději jen malý soukromý dvorek. Ke stavbě patří i za domem ležící sad, takže ani jejich dvě děti nepřicházejí o možnost řádění venku.

Dům o ploše 207 metrů čtverečních ladí s okolními domy v dokonalé harmonii moderních prvků a tradičních vesnických staveb. Jednoduchý a jasný koncept zachoval všechny výrazné původní a tradiční prvky jako jsou kamenné římsy, komíny i okenice. Do dvora je spojovací trakt navržen z hliníkových profilů. Právě prosklení vnáší do domu ducha soudobé moderní architektury.

Jednoduchý a jasný koncept zachoval všechny výrazné původní a tradiční prvky jako jsou kamenné římsy, komíny i okenice. Do dvora je spojovací trakt navržen z hliníkových profilů.

Obytná plocha přístavby se za příznivého počasí zvětšuje i o prostor uzavřeného dvoru a kryté venkovní posezení, které vzniklo na místě bývalých stájí.

Architekti pro dům vybrali nejen prosté tvary, ale i velmi střídmou barevnost. Bílé zdi a fasádu doplňuje černá barva na vstupních dveřích a okenicích, do antracitové jsou práškovou barvou stříkané hliníkové profily přístavby.

Kontrastní kompozici změkčují přírodní odstíny kamenných podlah a nábytku, který si už vybírali manželé sami. Preferují světlé odstíny a milují prosvětlené interiéry. Manfred a Renate jsou zároveň i velkými milovníky umění a dům zdobí desítky obrazů a soch.

, pro iDNES.cz