Dům po rekonstrukci s citlivě opravenou fasádou a citlivě vytvořenými výkladci...

Dům po rekonstrukci s citlivě opravenou fasádou a citlivě vytvořenými výkladci obchodu. Loftový byt nijak nenarušuje vzhled secesního domu. | foto: Jakub Zdechovan

Na secesní stavbu umístili dvoupodlažní loft. Proměnili celý dům

  • 30
Centrum měst zaplňují kanceláře, mizí však „běžní“ obyvatelé i prodejny. To je i případ Ostravy. Mladí architekti, David Průša a Alena Mazalová ze studia Platforma architekti, se zapojili do hnutí Oživená Ostrava, ale především nabídli konkrétní počin: rekonstrukci secesního domu na Masarykově náměstí.

Nejde jen o „obyčejný dům“. Pozdně secesní dům architekta Felixe Neumanna z roku 1910 je nemovitou kulturní památkou. Jeho autor má vlastně i mnoho společného s mladými autory rekonstrukce. I on se výrazně podílel na přestavbě centra Ostravy na přelomu 19. a 20. století.

Dům na Masarykově náměstí před rekonstrukcí, kdy v něm sídlila banka.

Po více než sto letech užívání potřebovala stavba kompletní rekonstrukci. Cílem mladých tvůrců ze studia Platforma Architekti bylo vrátit ji původnímu účelu, měla tedy opět sloužit k bydlení a nabídnout i prostor pro obchod v parteru tak, jak tomu bylo v době, kdy si Sigmund Roth objednal u architekta Neumanna návrh svého domu.

Pomyslnou korunou secesního domu se stal loft

„Původní zdobnou fasádu jsme zachovali. Hlavní platformou domu se stal nový loftový byt na střeše, který využil starý zatuchlý krov a neprosluněné páté podlaží,“ vysvětluje architekt Průša. Jednání s památkáři jednoduchá nebyla, ale nakonec se vše podařilo.

Skleněná fasáda loftu přes obě podlaží tak propojuje exteriér Masarykova náměstí a domu. Vzniklou venkovní terasu stíní pevné hliníkové lamely v rovině původní střechy.

„Dům za současných hygienických standardů nešel v plné míře využít pro bydlení. Ale v zájmu historického centra bylo třeba sem bydlení dostat. A tak jsme vytvořili loftový byt přes obě podlaží, který bylo ovšem třeba přímo prosvětlit a proslunit,“ doplňuje David Průša.

Loft zaujímá poslední obytné patro, tak bývalý půdní prostor, do něhož byl vstup z centrálního schodiště v pátém nadzemním podlaží. Loft je propojený vnitřním schodištěm do šestého nadzemního podlaží.

I přes vložení svislé skleněné stěny zůstal zachovaný původní obrys mansardy.

„Při zachování celé střechy v původní podobě by nebylo možné tyto prostory dlouhodobě využít, staly by se ́mrtvými ́ prostorami domu. Náš návrh citlivě zachovává obrys mansardové střechy a v žádném případě nenarušuje celkový dojem ve vnímání této střechy z prostoru náměstí. I přes vložení svislé skleněné stěny je zachován původní obrys mansardy,“ vysvětluje architekt Průša.

Dům č. p. 38

Stavba na Masarykově náměstí v Ostravě je datována kolem roku 1910. Byla vystavěna pro Sigmunda Rotha jako obytný a obchodní třípatrový podsklepený dům na gotické parcele, jako součást blokové zástavby.

Autorem návrhu je Felix Neumann (1860 - 1942). Architekturu vystudoval na vídeňské Vysoké škole technické a na technice v Berlíně Nové trendy evropského vkusu tehdejší doby zaznamenával velice rychle a osobitě, proto byl vyhledávaným stavitelem secesních, neobarokních a neorenesančních staveb.

Šikmé venkovní lamely potřebné pro stínění (celá fasáda je na jižní straně) vytvářejí vertikální členění v původní rovině střešní roviny.

Tímto zásahem došlo plnohodnotnému využití a oživení celého domu i k oživení náměstí novými prostorami pro bydlení, které odpovídají potřebám 21. století a zároveň respektují kulturní památku.

Pohodlí odpovídající 21. století

Modernizace domu č. 38 na Masarykově náměstí nezůstala pouze u rekonstrukce fasády. Především se zkvalitnilo vnitřní prostředí, zachoval se však princip původní dispozice a také všechny cenné stavebgní prvky.

Stavba získala také výtah obsluhující všechna podlaží na mezipodestách, podařilo se jej umístit ve volném prostoru světlíku za schodištěm. Zbytek světlíku se využil k rozšíření sociálního zázemí v jednotlivých patrech.

Parter je určený jako prodejní prostory, ty nahradily banku, která zde sídlila předtím.

Původní schodiště

Schodiště po rekonstrukci

Rekonstrukce a modernizace pozdně secesního domu

lokace: Ostrava - Masarykovo náměstí
status: realizace
rok: 2012-2015
autor: Platforma architekti/David Průša, Alena Mazalová
gen. dodavatel: Profium

zastavěná plocha: 230 m2
užitná plocha: 1 108 m2
obestavěný prostor: 4 663 m3

Motto autorů: „Architektura je buď dobrá, nebo špatná, chytrá nebo hloupá. Když je chytrá, je i krásná.“

Chceme tvořit krásnou architekturu. Jsme architektonickou a projekční platformou založenou na týmové spolupráci architektů, stavebních inženýrů, grafiků, designérů a dalších odborníků, tvořících společně promyšlené a fungující projekty staveb. Vše vychází z přání a potřeb klienta, které promítneme do samotných návrhů a následných realizací díla.

Vstup před rekonstrukcí

Vstup do domu po rekonstrukci

.