Klobouk dolů před rekonstrukcí roubenky. Majitelé ji zvládli za půl roku

  • 46
Občas lze jen smeknout před šikovností a nadšením lidí, kteří se pustí do rekonstrukce starých staveb. Zvláště takových, od nichž už jiní dali ruce pryč. Do naší chalupářské soutěže se prostě museli majitelé roubenky v Jizerských horách přihlásit.

Naši chalupu jsme koupili počátkem roku 2014. Jelikož bydlíme v Liberci a jsme poměrně sportovně založení, při hledání lokality byla volba jednoduchá: Jizerské hory. V létě nabízejí kilometry turistických i cyklistických tras, v zimě jsou skutečným běžkařským rájem a své si zde najdou i sjezdaři.

Díky tipu od kamaráda jsme narazili na neúspěšně prodávanou nemovitost v Josefově Dole. Stav chalupy nebyl dobrý, podle původní majitelky všichni ostatní zájemci počítali s její případnou demolicí a po spočítání všech nákladů nakonec od koupě ustoupili.

Průběh rekonstrukce

Roubenka měla nevzhlednou a nedokončenou přístavbu, která její kouzlo kazila. Dřevěné podlahy byly napadené houbou, střechou několik let zatékalo. Odvahu pustit se do tak náročné rekonstrukce jsme měli jen díky osvědčené a spolehlivé stavební firmě, u které jsme měli jistotu, že práce provede kvalitně i bez neustálého dohledu.

Jak jsme začínali

Jako první přišly na řadu technické záležitosti: vrtání studny, zakopání čistírny odpadních vod, stavba nového komínu, osekání nevhodných cementových omítek (vnitřních i vnějších), výměna tří trámů v roubení, které byly napadené mravenci.

Kompletní přestavbou prošla střecha: původní krytina šla dolů i s bedněním, zdravé krovy byly přeskládány a doplněny tak, aby unesly nadkrokevní izolaci. Ta umožňuje zachování tesařských konstrukcí jako příjemného estetického prvku.

Následovaly kompletně nové rozvody sítí, vody, elektřiny a topení. Nejčastěji používaný beton jako základ podlah jsme nahradili prodyšným a skvěle izolujícím materiálem, takzvaným pěnovým sklem (Geocell). Nakonec přišly na řadu interiéry.

Po celou dobu rekonstrukce jsme se snažili o skloubení tradičního rázu horské chalupy s uživatelským komfortem. Tomu jsme podřídili vše a vkus jsme si tříbili i s pomocí kamaráda, zaměstnance Národního památkového ústavu.

Prkenné podlahy jsou částečně původní (horní patro), částečně nové, nicméně ze starých prken. Do chodby a koupelny jsme zvolili půdovky. Okna v roubeném pokojíku jsou zrenovovaná původní, ostatní jsou nová, dřevěná špaletová.

Místo moderní linky pořídili majitelé dvě staré kredence, které upravili.

Světnice plní funkci kuchyně i společenské místnosti.

Díky původně trochu nechtěné přístavbě a využitému podkroví má chalupa solidní kapacitu čtyř ložnic, přičemž kromě koupelny máme ještě dvě samostatná WC (v každém patře jedno).

Vytápění je řešeno dvojím způsobem: ve světnici jsme nechali postavit nový kachlový sporák, který díky zabudovanému výměníku bez problémů vytopí celou chalupu. Záložním zdrojem je elektrokotel. Kachlový sporák zároveň dodává krásnou atmosféru světnici, která plní (tak jak tomu bylo i dříve) jak funkci kuchyně, tak i společenské místnosti.

Starožitný nábytek dodává interiéru atmosféru

Velmi záležet jsme si dali na tom, aby současné nároky na moderní kuchyň nepřipravily světnici o původní kouzlo. Odmítli jsme tedy klasickou kuchyňskou linku a místo ní jsme pořídili dvě staré kredence a starožitnou potravinovou skříň (špajzku).

V ní je schovaná vestavná lednice a kredence jsou díky truhlářskému umu doplněny novými skříňkami tak, aby plnily funkci kuchyňské linky. Kuchyně tak nepostrádá ani myčku a elektrický sporák s varnou deskou.

Umyvadlo je na starožitné skříňce upravené včelím voskem.

Kromě postelí v podkroví je veškerý nábytek v chalupě starožitný. Jeho renovace nám spolkla celé loňské léto. I nábytku jsme se snažili vrátit jeho původní krásu, ale bez současného (podle našeho názoru nevkusného) použití falešné patiny.

Po nekonečných hodinách s horkovzdušnou pistolí jsme používali především včelí vosk, který má dokonalou schopnost konzervace dřeva a zároveň ho zbavuje nepříjemného zatuchlého zápachu.

Samostatnou kapitolou byla i svítidla, rovněž kupována kus po kusu na internetu a na vesnických burzách. Ke starým svítidlům také nemohly přijít nové vypínače a zásuvky, proto jsme sháněli klasické kulaté bakelitové otočné. Zkrátka snažili jsme se dbát na každý detail.

Koupelny v dnešním slova smyslu samozřejmě v chalupách původně nebyly, proto jsme alespoň volili relativně nenápadný sprchový kout s bílým marockým štukem. Umyvadlo je zapuštěno ve starožitné toaletní skříňce.

Majitelé se postarali o pečlivě sladění všech detailů.

Svítidla byla kupovaná na internetu a na vesnických burzách.

Rekonstrukce nakonec trvala o něco déle, než jsme počítali, ale i tak jsme s časem šesti měsíců spokojení. Během nich se z ruiny zralé na demolici stala trvale obyvatelná chalupa bez jakýchkoli ústupků z moderních nároků na život.

Samozřejmě rekonstrukce nebyla zadarmo, a tak chalupu, pokud tam právě nejsme my, i pronajímáme prostřednictvím služby sdíleného bydlení Airbnb. Vytrvale jsme přehlíželi kroucení hlavami rodinných příslušníků a tvrzení, že „nám to stejně hned někdo zničí“. Jsme velice rádi, že se to nepotvrdilo.

A jaká je ta vaše?

Přihlášky do soutěže bylo možné zasílat pouze do 2. srpna. Bylo nutné zaslat text v rozsahu minimálně 30 řádků s informacemi, jak jste chatu či chalupu pořídili a především jak jste ji upravili tak, aby vyhovovala vašim potřebám.

A protože nejlépe vše ukážou fotografie, měli soutěžící poslat alespoň 10 fotografií (ve velikosti minimálně 200 pixelů v šířkovém formátu, maximálně však ve velikosti do 1 MB), které měly nejlépe dokumentovat jejich šikovnost a nápady.

Na ty nejzajímavější čekají věcné ceny, navíc autoři nejlepších fotosérií a videa získají honorář. Vybrané příspěvky budou zveřejněny v průběhu července a srpna 2015. V září budou vyhlášeni nejlepší účastníci.

Jako hlavní cena soutěže je bezkouřový gril se značkou LotusGrill, který věnuje společnost 4home.cz. Lze jej používat na zahradě, na lodi, ale třeba i na balkoně nebo dokonce v kuchyni. Unikátní technologie totiž zaručuje, že nebudete sousedy v okolí obtěžovat typickým kouřem z grilování. Více o grilu zde. Zajíc v pytli to opravdu není, to potvrdil test našeho webu Hobby - více zde,  a to včetně videa.

Další ceny? Například sada tří květináčů z akátověho dřeva a sada tří zinkových květináčů Markus Pedriksen, opět od společnosti 4home.cz.

V září budou vyhlášeni nejlepší účastníci soutěže.

Hlavní cenu v soutěži představuje unikátní bezkouřový gril na dřevěné uhlí,...
4home.cz
Zinkové květináče Julian