Ostrůvek zvětšuje pracovní plochu i úložný prostor kuchyňské linky.

Ostrůvek zvětšuje pracovní plochu i úložný prostor kuchyňské linky. | foto: Jaroslav Kvíz

PORADNA ARCHITEKTA: Z 30 let starého domu se vylouplo moderní bydlení

  • 51
Rodina s dvěma dětmi dlouho hledala vhodný rodinný dům, důležitá pro ně byla nejen lokalita, ale také to, jak budou moci nemovitost využívat, zda budou mít k dispozici dostatečný prostor i soukromí pro jednotlivé členy rodiny.

„Majitelé hledali dům v Praze, bylo jasné, že půjde o starší nemovitost. Několik jsme jich v průběhu posledního roku společně navštívili. Snažili jsme se připravit jednoduché půdorysné studie, aby bylo jasné, zda dům bude rodině vyhovovat. A také na kolik by rekonstrukce přibližně přišla,“ vysvětluje Ing. Tomáš Zima ze studia Kouba Interier.

Nakonec padla volba na poměrně klasický rodinný dům z 80. let minulého století, s plochou střechou a schodištěm osvětleným luxfery. V přízemí i v patře byl samostatný byt 3+1.

Díky dobrému uspořádání vypadá kuchyně z IKEA jako vyrobená na zakázku.

Změna dispozice

Původně byl dům dvougenerační, podsklepený, do sklepa byla umístěna garáž a technické místnosti. Majitelé měli představu velkého obytného prostoru v přízemí a ložnic v patře.

„Navrhli jsme tedy otevření dispozice, více než polovinu plochy přízemí nyní zabírá prostorný obývací pokoj s kuchyní. Na obytný prostor navazuje koupelna s WC. Z obývacího pokoje se vstupuje do malé pracovny majitele domu. Schodiště jsme oddělili velkými posuvnými dveřmi, naproti schodům je vestavěná skříň,“ popisuje Tomáš Zima základní uspořádání.

V patře jsou dva pokoje pro děti, s ohledem na jejich věk zatím jeden hrací a druhý na spaní. Kromě ložnice rodičů a koupelny s vanou se zde našel dostatek prostoru také pro šatnu.

„Tu si majitelka nemůže vynachválit. Pokud je to jenom trochu možné, snažíme se obdobné místnosti do dispozice začlenit,“ doplňuje Tomáš Zima. Sklep zůstal beze změn, jedna z místností se využívá jako technická, je zde kotel a pračka.

V patře jsou dětské pokoje, jeden slouží jako herna, druhý jako ložnice.

Materiálové řešení a design

Dům prošel kompletní rekonstrukcí interiéru, v další etapě čeká majitele zateplení fasády a nová skladba ploché střechy. Součástí úprav byla i výměna oken a luxferového panelu na schodišti.

„Okna jsme v obývacím pokoji vyměnili za francouzská s posuvnými dveřmi, místnost je tak krásně prosluněná. V budoucnu u ní majitelé plánují terasu,“ říká Tomáš Zima. V domě se dělaly veškeré nové instalace, ve sklepě je nový plynový kotel.

V přízemí pak nová skladba podlah včetně podlahového vytápění. Jako podlahovou krytinu zvolili majitelé dřevěná lepená prkna z masivního dřeva. V dekoru světlého dřeva jsou také nové interiérové dveře. Schody zůstaly původní, pouze mají nové obložení.

Velkoformátové obklady doplněné mozaikou 5×5 cm působí elegantním, nadčasovým dojmem.

Pro koupelny použili autoři proměny velkoformátové obklady. Spodní je střídmější, základ tvoří šedý a černý obklad, doplněný mozaikou ve stejných barvách. Ve spodní koupelně je sprchový kout, dvě umyvadla a WC.

Koupelna v patře je barevnější, krémový obklad a šedou dlažbu oživuje skleněná mozaika. V horní koupelně je prostorná vana a dvě umyvadla. Kuchyňkou linku nakonec majitelé vybrali v IKEA.

Poradna pro čtenáře

Potřebujete změnit dispozici svého bytu či domu? Zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz potřebné podklady:

• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků
(kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Jednou za 14 dní vybereme čtenáře, kterému Ateliér Dispozic připraví návrh nového dispozičního řešení bytu či domu. Toto řešení zveřejníme.

Do předmětu zprávy napište: Dispozice