Zateplení je ideální s tloušťkou 16 až 20 cm, pomoci s úhradou nákladů může i...

Zateplení je ideální s tloušťkou 16 až 20 cm, pomoci s úhradou nákladů může i program Zelená úsporám. | foto: Martin Perlík

Jak ušetřit při rekonstrukci domu: myslete předem na režijní náklady

  • 40
Zní to jednoduše, na začátku zrekonstruujete dům co nejlépe, tak abyste později platili co nejméně. Pokud na začátku nemáte dost peněz na radikální přestavbu, nezbude než se spokojit s vyššími režijními náklady, nebo počítat s dalšími úpravami domu už za pár let po nastěhování.

Co si představit pod pojmem režijní náklady? Jde o platby, které vydáváte pravidelně. Může to být měsíční záloha na plyn, čtvrtletní záloha na vodné a stočné nebo třeba i každoroční revize komína a kotle. Těchto plateb se nezbavíte, ale můžete je omezit.

Vytápění

Na zateplení rodinného domu polystyren s tloušťkou 5 cm nestačí...

Je to výdaj, u kterého lze ušetřit i několik desítek tisíc korun ročně, ale zároveň vyžaduje velké investiční náklady. S těmi naštěstí může pomoci Zelená úsporám a kotlíkové dotace. Jaké jsou možnosti?

  • Zateplení: „obalit“ dům izolací, nejčastěji polystyrenem nebo minerální vatou a nepustit teplo ven.
  • Kotel: vyměnit starý plynový nebo uhelný za účinnější, například za plynový kondenzační.
  • Rozvody a radiátory: pro moderní topný systém stačí tenčí trubky a menší tělesa, tím stačí ohřívat méně topné vody.
  • Termostatické hlavice: zabrání přehřívání místností.
  • Palivo: změnou zdroje tepla z plynu nebo elektřiny na dřevo nebo uhlí je možné snížit výdaje. Nižší cena bývá však vykoupena vyšší pracností.

Ohřev teplé vody

Vodu může ohřívat slunce v teplovodních kolektorech, ale to se vyplatí jen tehdy, jsou-li k dispozici dotace, protože jinak je návratnost investice přibližně stejná jako životnost systému.

Seriál: Jak ušetřit při rekonstrukci

První díl: Jak zkrátit dobu přípravy a obstarání potřebné dokumentace.

Druhý díl: Jak postupovat při rekonstrukci a čemu se nejlépe vyhnout.

Další způsob alternativního ohřívání vody představuje rekuperátor, který například ve sprše předává teplo mezi odpadní vodou a přitékající vodou na sprchování. Systém má ale velmi malou účinnost a úspora je tedy minimální.

Osvětlení

Úspornějším osvětlením ušetříte elektrickou energii, pokud máte v domě ještě klasické žárovky a měníte je za kompaktní zářivky nebo LED diody. Přechodem z kompaktních zářivek na LED ušetříte jen minimálně, protože nemají o mnoho lepší parametry.

Spotřeba vody

Splachování vody na záchodě je jedna z největších spotřeb vody v domě a zároveň potenciální místo pro úspory. V domě můžete vytvořit rozvod pro užitkovou vodu, kterou budete používat na splachování nebo zalévání.

A kde takovou vodu vzít? Není to tak složité, využít lze dešťovou vodu, která se z okapů svede do velké nádrže u domu. Z té se bude voda čerpat. Jen musíte mít pro takovou vodu oddělené potrubí, za žádnou cenu se nesmí smíchat s pitnou vodou.

Telefon

I v době mobilních telefonů je spousta domácností vybavená pevnou telefonní linkou, ale opravdu ji potřebujete? Nestačí vám samotné pevné internetové připojení? Úspora za telefon je v rámci ročního rozpočtu docela velká.

V kostce:

  • Účinnější kotel a termostatické hlavice mají dobrý poměr cena/výkon
  • Pro splachování můžete využít dešťovou vodu
  • Zvažte, jestli opravdu využijete pevnou telefonní linku

O autorovi článku

Ing. Martin Perlík

Absolvent Fakulty stavební ČVUT v Praze (2003), autorizovaný stavební inženýr. Jeho motto: „Věřím, že není nutné zastavovat stále další louky a pole, proto pomáhám lidem najít cestu, jak nově využít jejich starší dům.“

Píše odborný blog, pořádá osvětové přednášky, publikuje články v odborných časopisech. Ve vydavatelství Grada mu vyšla kniha Rekonstrukce domu - 100 tipů. Zaměřuje se na posuzování stavu rodinných domů před nákupem a projekty rekonstrukcí.