Dům zrekonstruovaný s vkusem a citem pro detail. Zdroj: www.mujdum.cz

Dům zrekonstruovaný s vkusem a citem pro detail. Zdroj: www.mujdum.cz | foto: Věroslav Sixt

Z nudného domu vznikl po rekonstrukci elegán se šarmem I. republiky

  • 81
V na pohled nepříliš nápadném domě v malé moravské obci se po rekonstrukci kromě dvojice středního věku a loveckého psa zabydlel také moderní design. Majitelé domu vše skloubili s velkým smyslem pro krásu i útulnost.

Majitelé mají mimořádnou zálibu ve zvelebování svého bydlení: poté, co kompletně zrekonstruovali starší funkcionalistický dům, pojali přání změnit své působiště a vůbec jim nevadila představa, že začnou budovat svůj domov znovu.

Další bydlení si představovali v moderním stylu, ale nechtěli stavět úplně nový dům, ani nestáli o náročnou rekonstrukci starší stavby, spíš si představovali proměnu interiéru podle svých představ a vkusu.

Dům, který si vybrali z nabídky realitních kanceláří, vyhovoval klidnou polohou s dobrým dopravním spojením, decentním architektonickým stylem a zachovalým stavem. Nejvíce však jeho budoucí obyvatele nadchlo prostorové řešení.

"Zvenku nenápadný, ale zevnitř láska na první pohled," vysvětluje "pan domácí". "Líbil se nám otevřený, přehledný a vzdušný interiér, především impozantní průhled celým domem od vstupu až na zahradu a dále přes pole do krajiny, a proto jsme se hned rozhodli pro jeho koupi."

Průčelí do ulice jasně naznačuje hlavní členění domu: uprostřed zádveří, napravo garáž, nalevo prostory zázemí. Zdroj: www.mujdum.cz.

Promyšlená dispozice

Stavba využívá celou zastavitelnou šířku úzké parcely, vymezenou předepsanými odstupy od hranic pozemku. Dům je orientován od severozápadu, kde je vstup z malé předzahrádky, směrem na jihovýchod do zahrady. V bočních fasádách najdete jen minimum oken, což dává obyvatelům soukromí. Protáhlá vstupní hala rozděluje dispozici na dvě téměř symetrické části.

Po levé straně od vstupu jsou šatna, WC a další zázemí, po pravé straně dvojgaráž. Vstupní hala vede k centrálnímu schodišti volně zavěšenému v otevřeném prostoru, do něhož přichází denní světlo velkými prosklenými plochami ze tří stran.

Může se hodit

Pořiďte si i vy dům podle svých představ. Vybírejte z nabídky na Reality.iDNES.cz.

Nalevo se otevírá průhled do kuchyně, po pravé straně je jídelna, průčelí zaujímá hala s vysokým stropem, obývací pokoj s vysokými francouzskými okny.
Na západním nároží k domu přiléhá krytá dřevěná terasa přístupná francouzskými okny z jídelny i z obývacího pokoje.

Zahrada se po rekonstrukci zcela proměnila, přibyly dvě terasy, venkovní sezení, cestičky a okrasná zeleň, zatímco samotný dům vzhled příliš neměnil. Zdroj: www.mujdum.cz

Dřevěná paluba pokračuje k nově vybudovanému bazénu, díky posuvnému akrylátovému zastřešení si jej obyvatelé domu mohou užívat mnoho měsíců v roce.

Schodiště propojuje přízemí s velkou halou v patře. Díky pěknému výhledu a útulnému vybavení ji lze využít k relaxaci nebo jako "druhý obývák". Obklopují ji pracovna, ložnice, velká koupelna s dominantní kruhovou vanou, velká šatna a sauna, na západní i na východní straně se vychází na dva balkony.

Interiér podle vlastních not

"Dům, postavený před téměř deseti lety, se nám líbil také proto, že má praktickou a zároveň velkorysou dispozici, místnosti na sebe logicky navazují, na vše je dostatek místa," vysvětluje hostitel.

Technicky ale dům již trochu zastaral a majitelé se rozhodli pro nové fasády a kompletní vnitřní rekonstrukci: nové koupelny, dveře, obklady a především vybavení interiéru. Z původního vybavení zůstala jen kuchyňská linka, vyrobená na míru, vana a poměrně zachovalé dřevěné podlahy.

O základní návrh požádali architekta Jana Kyzlinka, který byl autorem celkového architektonického návrhu domu, při výběru designu a barev se však z velké míry řídili vlastním vkusem.

Středobodem přízemí je vzdušné schodiště z oceli a dubového dřeva se zábradlím z čirého skla. Vzdušný dojem dotvářejí i čiré plastové židle u jídelního stolu z tmavého palisandru. Zdroj: www.mujdum.cz

Architekti

Jan Kyzlink (1974)
Po ukončení studia na Fakultě architektury VUT v Brně založil v r. 1995 společnost Kyzlink. Věnuje se architektuře a vede tým architektů a designérů Kyzlink architects & interior a Kyzlink lifestyle.

Petr Pospíšil (1977)
Vystudoval Fakultu strojní VUT v Brně, obor průmyslový design. Od roku 2000 působí ve společnosti Kyzlink. Své zkušenosti uplatňuje v návrzích interiérů a architektury. Zaměřuje se na aplikaci nových trendů a na prosazování nekonvenčních řešení.

Základ tvoří přírodní materiály, především dřevo, kámen a kůže. Uklidňující kombinaci hnědé, béžové a smetanové oživují doplňky ve zlaté a červené barvě, citlivě vybalancované přesně tak, aby celek vyzníval elegantně, nikoliv však fádně.

Skříňky a stoly jednoduchých tvarů sousedí se sochami, vázami, lampami a dekoracemi, které sem přinášejí originalitu, pestrost a nevtíravou zdobnost, tedy nejlepší zbraň proti nudě. Nábytek a některé doplňky si majitelé vybrali na cestách po Evropě, italský luxus se tu snoubí s francouzským šarmem a německou klasikou.

Z původního vybavení interiéru zůstala v přízemí lamelová dubová podlaha a kuchyňská linka vyrobená na míru z MDF desek. Bílý lak ve vysokém lesku krásně kontrastuje s tmavou žulovou pracovní deskou. Zdroj: www.mujdum.cz

Ve službách komfortu

Rekonstrukce se nezaměřila jen na vyšší estetické kvality, ale příjemnější bydlení jako celek. V patře přibyla klimatizace, okna stíní exteriérové žaluzie. Vnitřní klima je příjemné díky promyšlenému rozvržení prosklených ploch. Prudké odpolední slunce stíní krytá terasa. Zcela novou podobu má zahrada, terasa i nový zahradní domek ladí s architekturou domu.

Technické údaje

Zastavěná plocha: 170 m² + terasa
Užitná plocha: 264 m²
Konstrukce: betonové základové pasy, zdivo Porotherm, vnější kontaktní zateplení (EPS 100 mm), celodřevěné schodiště, dřevěný krov
Výplně otvorů: plastová okna s izolačními dvojskly, předokenní hliníkové žaluzie na el. pohon, vnitřní dveře dýhované a lakované do obložkových zárubní
Vytápění: ústřední plynové, teplovodní rozvody v podlaze, v koupelnách žebříkové radiátory

Z původního vybavení koupelny si noví majitelé ponechali kruhovou vanu, zčásti obklopenou zdí a zčásti atypickou skříňkou s úložným prostorem a umyvadly. . Zdroj: www.mujdum.cz

Hala v patře je vybavena jako obytná, tapeta na stěně naznačuje sepětí haly s přízemím. Krásu tlumených barev zvýrazňuje červeně lakovaný stolek. Zdroj: www.mujdum.cz

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům č. 10/2012.