Světlý obývací pokoj má trojí účel: slouží jako kuchyň, jídelna a současně...

Světlý obývací pokoj má trojí účel: slouží jako kuchyň, jídelna a současně společenská místnost s rohovou koženou sedačkou a televizí. | foto: Tomáš Dittrich

Dům prošel už druhou rekonstrukcí. Jeho stáří by mu nikdo nehádal

Stavba ze 70. let stojí v poklidné čtvrti nedaleko pražského centra. Po nedávné rekonstrukci získala elegantní minimalistický interiér, který odráží vkus majitelky domu, a nový svěží a nadčasový vzhled.

Když se téměř před dvaceti lety mladá rodina s dcerou ohlížela po vlastním bydlení, padl jí do oka patrový domek v jedné z klidných pražských čtvrtí. Vilka z roku 1972 s rovnou střechou však vyžadovala kompletní rekonstrukci. Manželé svěřili projekt Ing. arch. René Rathanaovi, který navrhl zateplit fasádu a přistavět další patro s oblou střechou ve tvaru půlválce, nesenou dřevěnými lepenými vazníky.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Nechal také zrušit vnitřní schodiště a změnil rozvržení oken, aby lépe odpovídalo změněné dis­pozici. Po přestavbě domu s cel­­ko­vou zastavěnou plochou 390 m² tak vznikly dvě samostatné bytové jed­notky, jedna v přízemí a druhá v patře.

Změna dispozice

V novém, zajímavě klenutém pod­kroví našla místo kancelář s vlastním zázemím, přední a zadní terasou a samostatným přístupem ze zahrady po venkovním točitém schodišti. V přízemí získal byt otec paní Ingrid, který pak společně s dce­rou využil kancelář v nejvyšším patře pro svou práci.

Na místě býva­lého schodiště v obou podlažích vznikly prostorné haly s vestavěnými skří­němi. Mladá rodina se nastěho­vala do patra s velkým obývacím prostorem spojeným s kuchyní a jídel­nou, odkud lze vyjít francouzským oknem na terasu orien­to­vanou do zahrady.

Kromě toho zde byla ložnice rodičů, naproti ní kou­pelna, samostatné WC a dále pokoj dcery. Narozením syna se po něko­lika letech rodina rozrostla o dalšího člena. Promyšlené členění dispozice však bez dalších úprav umožnilo, aby mělo každé dítě vlastní pokoj se společnou koupelnou.

Další přestavba

V roce 2013, tedy po necelých šest­nácti letech, si protékající plechová střecha vyžádala generální opravu. Postupně se z ní vyvinula další rozsáhlá rekonstrukce. V rámci této přestavby, která si vyžádala některé dílčí změny dispozice, nechala majitelka domu položit nové podlahy s prak­tic­kou vinylovou krytinou, zavést pod­lahové topení a vyměnit obklady a zařízení koupelen.

V obývacím pokoji zrušili málo po­užívaný krb, což umožnilo prostor zvětšit a ještě více otevřít. Odstra­ně­ním příčky mezi pokojem a kuchyní tak mohla vzniknout neobyčejně velko­rysá obytná místnost s koženou sedací soupravou a jídel­ním stolem. V létě po­koj roz­ši­řuje terasa, odkud můžete vyjít po toči­tém schodišti rovnou na zahradu.

Jednoduché, účelné zařízení doplňuje několik polštářků, originální lustr a barevný noční stolek. Přes celou šířku stěny proti posteli je vestavěná skříň.

Sanitární keramiku značky Duravit, dodávala firma Richter+Frenzel,. Volně stojící vana a designové topné těleso dělají z koupelny mimořádně příjemnou oázu relaxace.

Nová linka a nábytek na míru

Bílá kuchyňská linka osvětlená oknem poskytuje dostatek místa na vaření i ukládání. Vyšší barový pult ji opticky odděluje od jídelní části a dí­ky tomu, ale samozřejmě hlavně díky pořádkumilovnosti majitelky, půso­bí linka stále čistě a uklizeně.

Nízkou skříňku a televizní stolek ve stejném designu na míru vyrobil šikovný truh­lář. Zeď proti prosklené stěně s fran­couzským oknem má olivový nátěr příjemně ladící s hnědou kože­nou sedačkou. Světlé barvy a střídmé tvary svědčí o tom, že celému interié­ru vládne elegantní minimalismus.

Moderní kuchyňská sestava z obchodního je navržena tak, aby odpovídala zásadám ergonomie a jednotlivé činnosti na sebe správné navazovaly.

K zařizování obývacího pokoje přistupuje majitelka s rozvahou a pečlivostí, aby k sobě jednotlivé kousky co nej­lépe pasovaly. Zbývá ještě vybrat nový jídelní stůl a konferenční stolek.

Budoucí plány

Poté, co absolvovala další časově i finančně náročnou rekonstrukci, se paní Ingrid nakonec podařilo zařídit dvougenerační dům účelně, pohodlně a také s jistou dávkou prozíravosti. Všude volila jednoduché nadčasové materiály, neutrální vzory a kvalitní zařizovací předměty s dlouhou život­ností. Třeba tu jednou, až desetiletý syn vyroste, může mít bez složitých stavebních úprav vlastní bydlení.

„Během rekonstrukce našeho domu jsem se seznámila s různými fázemi výstavby. Někdy dohadování s dodavateli opravdu nebylo jednoduché, ale nakonec se vše podařilo dotáhnout k naší spokojenosti. Zařizování interiéru mě začalo docela bavit a stal se z něj můj koníček,“ prozrazuje majitelka domu, vzděláním inženýrka ekonomie.

Na přání majitelů není spuštěna diskuse.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.


Témata: kuchyně