Špatné projekty majitelka vyhodila. Zachránil ji až architekt z Itálie

  • 103
Co začne v chaosu, skončí v chaosu. To majitelka půdního prostoru nedaleko Václavského náměstí věděla moc dobře. Jejích 50 metrů čtverečních byl pro architekty tvrdý oříšek. Chtěla z nich totiž vytvořit půdní mezonet pro sebe a dvě děti. Nakonec ji zachránil až architekt z Itálie. Ten se malého prostoru nebál.

Činžovní dům prodal kompletně půdu o velikosti 200 metrů čtverečních, která byla rozdělená na tři byty. Oba krajní byly již hotové, jen ten nejmenší, prostřední, na svou rekonstrukci stále čekal. Majitelka obcházela architekty, kteří jí nabízeli různé projekty, nikdy ale nebyla spokojená. Až natrefila na italského architekta Roberta Ciampella.

Ciampello vystudoval architekturu v Římě a po roce 2000 se ocitl v České republice a už tu zůstal natrvalo. Naučil se velmi dobře česky a jako jeden z mála cizinců se stal členem České komory architektů. "Nešťastný" půdní prostor na Praze 1 o necelých 50 metrech čtverečních vzal jako výzvu.

Mezonetový byt v centru

Problematické projekty smetl ze stolu a začal plánovat nanovo. Na malém prostoru vytvořil mezonet o obytné ploše 92 metrů čtverečních a dispozici 4 + kk. Do bytu se tak pohodlně vešla majitelka i její malé děti.

Současně s proměnou půdního prostoru na tři byty se dal do pořádku i celý dům. Obyvatelé osmi původních bytů se dočkali nových rozvodů vody, plynu, elektriky a nového výtahu. Získali i zděné sklepy, které byly postavené na dvoře. Dům dostal i novou střechu a opravila se fasáda.

Největší výhodou bytu jsou jeho nízké náklady na energie. Klimatizace funguje jako ventilace a také se jí může topit. Celý systém lze napojit na rekuperační systém. Klimatizace je schovaná pod sádrokartonovým stropem.

"Velkou výhodou je kondenzační plynový kotel. Díky němu se za plyn platí sedm tisíc korun ročně, a to je v celém bytě plynové podlahové topení, které se moc často v bytech neobjevuje," říká architekt Roberto Ciampella. "Při výstavbě jsme použili speciální reflexní střešní fólie, které brání pronikání chladu a v létě chrání byt před horkem."

Z koupelny v přízemí je vstup do sauny.

Elektricky ovládaná jsou nejen střešní okna, ale i stínící rolety.

Byt má okna na jih, pouze jedna ložnice v patře je orientovaná na sever. Z ní je výhled na Týnský chrám, ale také na chátrající budovu Státní tiskárny cenin. Ta má na střeše z bezpečnostních důvodů umístěné mříže, které výhled značně kazí.

V přízemí bytu je koupelna, sprchový kout, bidet a toaleta. Bonusem je klasická finská sauna s dvěma lavicemi a s kamínky s lávovými kameny. Je zde také místo na pračku. Naproti je menší šatna. Na podlaze je italská ručně malovaná dlažba.

Na chodbu navazuje obývací pokoj s kuchyní s varným ostrůvkem a jídelnou. Zde je na podlaze položený masivní buk, dveře jsou také v masivu. Dominantou celého prostoru je dřevěné schodiště s kovovým zábradlím. V patře jsou tři ložnice a koupelna s rohovou vanou s obklady a dlažbou v růžovém mramoru.

Původní opěrný sloup prochází všemi byty až do základů bytového domu.

Pohled od varného ostrůvku k jídelnímu koutu

Každé patro má své vlastní oddělené ovládání elektřiny a topení. V každé místnosti je audio a video systém s možností napojení na sluchátka. Hudbu je také možné poslouchat ve všech pokojích zároveň.

Majitelka byla s prací architekta spokojená, v bytě bylo vše tak, jak si na začátku představovala. Ale jak děti rostly, bylo čím dál jasnější, že život v centru Prahy pro ně nebude to pravé. Odstěhovala se proto do rodinného domku se zahradou na okraj metropole a byt pronajímá.