Sám se do prodeje či koupě nemovitosti pustí jen finanční kaskadér

Sám se do prodeje či koupě nemovitosti pustí jen finanční kaskadér | foto: Profimedia.cz

Rekonstrukce před prodejem se nevyplatí, říkají odborníci

  • 8
Chcete změnit svoje bydlení, ale nevíte, jestli přestavět starý dům, nebo koupit už zrekonstruovaný? A zda řešit samotný prodej s realitkou, nebo bez? Poradíme vám, jak se co nejlépe rozhodnout.

S pěti častými otázkami, se kterými se setká každý, kdo chce nakupovat nemovitost, jsme se obrátili na odborníky z renomovaných realitních kanceláří.

1. Přestavět starý dům, nebo koupit opravený?

Podle odborníků je zpravidla lepší, abyste si dům opravili sami. "Jistější je rekonstruovat pod svým dohledem a dle svých představ," myslí si Petr Vosmík, ředitel Českomoravské realitní.

S tím souhlasí Jiří Fajkus, ředitel společnosti Real Spektrum: "Vlastní rekonstrukci si lze lépe ohlídat, máte-li čas a peníze nebo jste-li z oboru." Podle Ivana Slavického, ředitele realitní kanceláře Bydlite.cz, tak získáte k domu o hodně osobnější vztah a bude se vám v něm lépe bydlet.

Také David Černík, jednatel firmy Maxima Reality, upřednostňuje rekonstrukci. "Je však důležité vzít v úvahu dvě věci: jestli bude oprava finančně přijatelná a zda máte čas se jí věnovat," uvažuje.

Když si na obě otázky odpovíte kladně, můžete se pustit do práce. "Pokud však jedna či obě otázky mají zápornou odpověď, kupte dům po rekonstrukci," dodává Černík.

Podle Aleše Budína, ředitele realitní kanceláře AAAbyty.cz, opravené domy kupují ti, kdo chtějí rychle bydlet. Takových lidí je zřejmě hodně, protože, jak uvádí Ivan Slavický, přes zmíněné výhody neopravených domů má většina lidí zájem o ty opravené.

2. Koupit velký byt, či malý dům?

Experti nemají jednoznačnou odpověď. David Černík a Aleš Budín se shodují, že záleží na životním stylu. "Pro lidi, kteří se nechtějí starat o nemovitost a upřednostní bydlení v centru města, bych doporučil koupit větší byt. Těm, kteří touží po kousku zeleně a nevadí jim, že dům bude potřebovat neustálou péči, doporučuji koupit dům," říká David Černík.

Jiří Fajkus upozorňuje na finanční rizika. Podle něj zpravidla vyjde dráž koupě, oprava a údržba rodinného domku, ale v případě zchátralého bytu v chátrajícím domě to může být i naopak.

Důležité finanční kritérium zmiňuje Ivan Slavický: "U novostaveb je rozhraním 120 metrů čtverečních, zejména kvůli DPH. Pokud potřebujete více než 120 metrů užitné plochy, pořiďte si raději rodinný dům." U větších bytů zaplatíte vyšší daň, u rodinných domů je to až nad 350 metrů čtverečních.

3. Koupit byt ve vlastnictví, či podíl v družstvu?

Podle většiny odborníků hraje zásadní roli financování. I když jsou byty do vlastnictví asi o 10 až 15 procent dražší, je o ně větší zájem hlavně proto, že na ně můžete získat hypotéku.

"U družstevních bytů lze využít takzvaného předhypotečního úvěru jen tehdy, když lze byt převést do vlastnictví do jednoho roku od podpisu smlouvy," říká David Černík.

Jak doplňuje Aleš Budín, lepší možnost financování bude důležitá i pro potenciální kupce v případě, že budete chtít byt později prodat. A uvádí další důvod pro vlastnictví. "Je to praktičtější z pohledu stavebních úprav, které nepodléhají schválení družstvem." Ve vlastním bytě si zkrátka můžete více rozhodovat.

4. Rekonstruovat před prodejem, nebo ne?

Rekonstrukce bytu či domu před prodejem se nevyplatí, myslí si experti. "Rekonstrukce zhodnotí nemovitost v průměru jen o padesát procent toho, kolik oprava stála," říká Aleš Budín. "V případě hodně 'vybydleného' bytu doporučuji nechat vše vyčistit, případně také vybílit, aby byt již na první pohled neodpuzoval," doplňuje David Černík.

Neplatí to však v případech, kdy je dům v tak špatném stavu, že vyžaduje totální rekonstrukci, aby byl vůbec prodejný. Tam jsou opravy na místě. Podle zkušenosti Aleše Budína existují případy, kdy se hodnota nemovitosti při rekonstrukci navýší i o 150 procent ve srovnání s náklady, základem však byly pečlivé konzultace s odborníky.

5. S realitní kanceláří, nebo sám?

Odpověď expertů je jednoznačná - sám se do obchodu pustí jen finanční kaskadér nebo ten, kdo má s realitami velké zkušenosti. Prodej či koupě nemovitosti je složitá obchodní transakce, která skrývá řadu rizik.

Jak říká Aleš Budín, častým zdrojem problémů jsou chyby ve smlouvách. "Kupující i prodávající mají někdy pocit, že smlouvy od odborníků jsou zbytečně dlouhé a komplikované, a nechtějí jim za to platit," říká Budín.

Mezi těmi, kdo se obracejí na právníky jeho realitní kanceláře, jsou podle něj ze dvou třetin lidé, kteří se původně pustili do obchodu na vlastní pěst.

Zbylou třetinu tvoří ti, kteří předtím zvolili špatnou realitní kancelář. "Firmu je třeba pečlivě vybrat tak, aby měla zkušenosti a pomohla s prodejem. Nejde jen o dostatečné možnosti inzerce, ale o komplex činností zajišťujících prodej," uzavírá Petr Vosmík. K servisu patří právní služby nebo úschova peněz.

,