Rozkládací pohovku lze používat jako plnohodnotné lůžko. Čalouněna je...

Rozkládací pohovku lze používat jako plnohodnotné lůžko. Čalouněna je speciálním potahem, který odolává kočičím drápkům a neulpívají na něm nečistoty. Nenápadné úložné prostory poskytují mělké skříňky mezi okny. | foto: Lukáš Hausenblas

Proměna panelákového bytu pro ženy, které umějí žít, vám vezme dech

  • 155
Důchodový věk nutně neznamená podzim života. To dokázaly dvě činorodé sestry, které vysoký nájem přiměl hledat si nové bydlení. Zůstaly bez partnerů a přály si bydlet blízko sebe. Návštěva byla fotografována pro časopis Bydlení.

Současný domov Evy i Jarky září svěžestí a plně odráží zázemí žen mladých duchem. Nové útočiště sestry našly v revitalizovaném panelovém domě s pečovatelskou službou v Praze. Nemalou péči však vyžadovaly především byty, pro které se rozhodly. Byly zcela vybydlené.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.

Oba byty 1 + kk s lodžiemi jsou zcela shodné a dělí je od sebe jen jedno patro. V obou současně došlo na kompletní rekonstrukci. Po razantním zásahu designérky Markéty Fleischnerové zůstaly původní jen obvodové nosné zdi.

Téměř veškeré vybavení interiéru je podle designérčina návrhu zhotoveno na míru, takže je účelně a ergonomicky zužitkován každý centimetr prostoru. A nejde jen o to, že nábytek sahá od podlahy až ke stropu, prakticky také kryje radiátory a trubky stoupaček. Kolem nich vznikly další nenápadné úložné prostory, které by zde asi nikdo nehledal. Obě ženy se totiž stěhovaly z větších bytů a na dostatek úložných prostor kladly velký důraz.

Stejně, ale individuálně

Přestože jsou oba byty dispozičně řešeny shodně a využití prostoru je totožné, přece jen se v detailech odlišují. V koupelně Jarka s ohledem na budoucnost preferuje sprchový kout, zatímco Evě více vyhovuje malá vana.

Postel zhotovenou na míru je možné vysunout a proměnit v dvoulůžko. Výhodou jsou praktické úložné prostory a pro osoby vyššího věku i pohodlná výška lůžka.

Jarka ráda sbírá roztomilé drobnosti a inklinuje ke zdobnějším detailům, které se třpytí a lesknou. Eva je naopak více nakloněna jednoduchosti.

"Přála jsem si najít místo pro své knihy, byla jsem zvyklá na velkou knihovnu," vzpomíná Jarka. "Jasnou představu o interiéru jsem neměla, ale chtěla jsem ho světlý a ne moc barevný. Markéta nás obě vystihla přesně," dodává k současné podobě interiéru Eva.

Do obou koupelen díky částečně prosklené stěně a dveřím proniká denní světlo. V konečném důsledku to přispívá k finanční úspoře za elektrickou energii.

V obou bytech je také položena světlá vinylová krytina v dekoru dřeva a jsou zde použity stejné tapety. Liší se pouze barevným odstínem. U Jarky jsou růžové a Eva je má laděny do světle béžového odstínu.

Kuchyň je zhotovena na míru z bílého reliéfního lamina. Je vybavena vestavnou chladničkou s mrazákem, pečicí i mikrovlnnou troubou, myčkou, varnou deskou a komínovou digestoří (vše Beko).

Koupelna Evy je vybavená akrylátovou vanou Teiko, umyvadlem se skříňkou Keramag a armaturami Grohe.

Autorka proměny

Markéta Fleischnerová navrhuje soukromé i komerční interiéry a nábytek. Věnuje se také vytváření interiérů v duchu feng-šuej. Stranou nezůstává ani dekorování interiéru. Pro jakékoli příležitosti připravuje květinové dekorace. Nabízí atraktivní službu nazvanou rychlodesign.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení č. 6/2014.