Pražská sídliště jsou poměrně kvalitní a rozhodně nemají tendenci stát se ghettem

Pražská sídliště jsou poměrně kvalitní a rozhodně nemají tendenci stát se ghettem | foto: Profimedia.cz

Rekonstrukce panelového bytu prodeji výrazně nepomůže

  • 64
Život na sídlištích plných paneláků už dávno není tak "šedý", jak by si mnozí mohli myslet, shodují se realitní odborníci. "Na rozdíl od Paříže, Berlína nebo například Litvínova či Chomutova jsou pražská sídliště velice kvalitním místem pro pohodlné bydlení," říká David Černík z Maxima Reality.

Až na výjimky zde nevidíte povalující se odpadky, o většinu domů se majitelé bytů vzorně starají. Za tento rozdíl může i jejich stále vysoká pořizovací hodnota.

Rozhodně tak nemají tendenci stát se ghetty pro sociálně slabší občany. "Mnohdy jsem při procházení sídlišť překvapen, jak upravené předzahrádky mají či jak kvalitní vozy před nimi parkují," dodává Černík.

Sídliště jsou navíc většinou na trase metra, což znamená dobrou a rychlou dostupnost do centra. Podstatně se zlepšila i kvalita bydlení v panelácích. Již to nejsou odpuzující šedé stavby. A to především díky rekonstrukcím.

Zateplení a nová okna je vylepšují nejen po technické, ale i estetické stránce. Současně znamenají i menší náklady na vytápění. "Většina domů má rovněž výtahy opravené podle směrnic EU. Lépe vypadají a jsou méně hlučné," říká realitní makléřka Renata Holaňová z realitní kanceláře Sting.

Jednotliví majitelé rekonstruují také interiéry svých bytů. "Například umakartové jádro mění za zděné, které byty odhlučňuje," dodává Holaňová.


Rekonstrukce bytu cenu nezvýší

Pokud patříte mezi majitele bytů v panelácích a chystáte se byt prodat, do rozsáhlé rekonstrukce se nepouštějte. "Ani kvalitní rekonstrukce panelového bytu jeho cenu výrazně nezvýší," říká Michaela Císařová z realitní kanceláře Home Sweet Home.

"Nelze ji plnohodnotně zahrnout do ceny při prodeji." Majitelé tento fakt často nerespektují a mají tendenci prodejní cenu o rekonstrukci navyšovat.

"To ale způsobuje posun ceny nad tržní hodnotu bytu a zpomaluje se tím prodej," popisuje Holaňová. Kupec se hledá i několik měsíců a majitel je stejně tlačen ke snížení ceny.

Navíc mnohem vyšší poptávka je po panelových bytech před rekonstrukcí nebo jen se základní rekonstrukcí, tedy novými plastovými okny a zděným jádrem. "Jsou levnější a poptávající si je může upravit podle svého," vysvětluje Aleš Budín z realitní kanceláře AAAbyty.cz.

Pokud jde o stav domu, zde naopak zájemci dávají téměř vždy přednost rekonstruovanému. "Nerekonstruovaný totiž může představovat řadu problémů - špatné izolace, vysoké poplatky, vysoké splátky do fondu oprav," říká Císařová. Byt v opraveném paneláku je však pochopitelně dražší.


Raději v osobním vlastnictví než družstevní

Kupující také dávají přednost nákupu bytů ve vlastnictví a ne v domě, který patří družstvu. "Mívají totiž špatné zkušenosti s družstvy - lidé se mezi sebou často neumějí dohodnout, vzájemně se omezují a podobně," vysvětluje Císařová.

Navíc získat úvěr na družstevní byt bývá mnohdy daleko složitější než v případě nemovitosti v osobním vlastnictví.
I přes příznivou dobu pro nákup paneláků láká zájemce koupě bydlení v novostavbách.

A to i přesto, že často není výrazně lepší. "Bohužel mnoho developerských projektů se kvalitou, dispozicemi a umístěním ani některým starším panelovým domům nevyrovná," říká David Černík.

"Problémem je i to, že se lidé v domě vůbec neznají, a to ani po několika letech po nastěhování. Jakékoliv opravy v domě jsou pak podstatně komplikovanější."

U nově postavených domů většinou odpadají nutné investice na opravy. Interiéry odpovídají posledním požadavkům na moderní domácnost. A v dnešní době je samozřejmostí také garážové stání, většinou v podzemí domu.

I takový "nadstandard" někdy lidé oželí. "Někteří naši klienti se dokonce vracejí zpět do panelových domů poté, co okusili několik let života ve 'sterilní, vysněné' novostavbě nebo přeplněném, vzdáleném satelitním městečku," potvrzuje David Černík.

,