Panelák s barevnou fasádou a novými okny vypadá podstatně lépe než dům před

Panelák s barevnou fasádou a novými okny vypadá podstatně lépe než dům před rekonstrukcí. | foto: Profimedia.cz

Tři miliony Čechů žijí v paneláku. Desítky tisíc domů volají po záchraně

  • 16
V panelových bytech na sídlištích bydlí tři miliony lidí. A není to špatné bydlení. Pokud dům i byt projdou rekonstrukcí, můžete získat zajímavě řešený moderní prostor.

Ačkoliv bydlení ve starých panelácích, které ještě neprošly rekonstrukcí, pohledem dnešní doby neoplývá komfortem, je o ně stále značný zájem. Starší lidé na svých sídlištích prožili valnou část života, našli tu svůj domov a chtěli by tu i dožít.

Může se hodit

Širokou nabídku bytů k pronájmu i ke koupi najdete na Reality.iDNES.cz.

Pro mnohé mladé rodiny je to zase východisko pro bydlení v dostupných cenových relacích. Bydlení v panelovém domě rozhodně nemusí vždy být "bydlením z nouze", jak se donedávna tradovalo.

Stále přibývá těch, kteří si interiéry svých bytů modernizují a přetvářejí je podle svých představ. Ukázalo se, že původní projektové řešení panelových domů bylo nadčasové. Takzvaně příčný nosný systém je použitelný i dnes, umožňuje přestavbu bytů co do velikosti i co do standardu vybavení.

Například na sídlišti Novodvorská propojením malých a velkých bytů v bodovém domě vznikly byty o rozloze 150 a více metrů čtverečních. Také pohled na opravené domy s novými barevnými fasádami není už tak deprimující.

Dobré zázemí

Začínají se také rekonstruovat venkovní prostory, jako jsou dětská hřiště, zelené plochy i parkoviště. Cení se i to, že paneláky většinou stojí přímo v centru měst, vede k nim dobré dopravní spojení, jsou zde blízko školy, obchody i zdravotní střediska.

"Tento obrat k lepšímu by byl ještě mnohem radostnější, kdyby se týkal všech 200 tisíc existujících panelových domů," říká Martin Hanák ze Svazu českých a moravských bytových družstev. Tomu tak ovšem zdaleka není. Téměř 70 tisíc paneláků (tedy bezmála třetina) nadále chátrá a volá po záchraně.

Většina z těchto domů byla postavena v 60. až 80. letech minulého století a měla co nejrychleji řešit bytovou krizi. Technologie výstavby domů z předem vyrobených dílů byla sice na tehdejší dobu progresivní (používaná i v některých západních evropských zemích), její realizaci však socialistické stavebnictví nedokázalo zvládnout.

Oprava panelového domu

  • Prodlouží se životnost domu o 30 až 50 let.
  • Sníží se spotřeba energie o 30 až 60 %.
  • Nebude docházet k dalším poruchám panelové konstrukce.
  • Sníží se náklady na údržbu a opravy.
  • Sníží se výskyt plísní.
  • Zvýší se tržní hodnota nemovitosti.

Své pak v dalších letech vykonala ještě zanedbaná údržba. Vznikaly závady, které dodnes čekají na nápravu. Ve špatném stavu jsou zejména samotné konstrukční části budov. U těch, které už mají za sebou čtyřicet let existence a došlo u nich k poruchám betonu a následné korozi ocelové výztuže, byla překročena hranice bezpečné životnosti.

Existují však i další závady, jako narušená nosnost balkonů, netěsná izolace střech, zatékání a vznik plísní, poruchové výtahy či nefungující větrací systémy. K tomu všemu se pak druží naléhavý požadavek doby: odstranění vysoké energetické náročnosti.

O jak významnou záležitost jde, ukázal průzkum společnosti EkoWATT u spotřeby tepla na vytápění ve sledovaném vzorku panelových domů. Po zateplení měrná spotřeba tepla klesla o 20 procent.

Opravy a modernizace panelových domů v Česku si podle Státního fondu rozvoje bydlení ještě vyžádají více než 400 miliard korun. I když s nápravou nahromaděných závad, a to i díky různým formám státní podpory, se začalo již v polovině devadesátých let, tempo i rozsah oprav nepostačuje potřebám.

Životnost paneláků dělá starosti

"Původně byly paneláky navrženy pro jednu generaci s tím, že se pak odstraní a postaví nové," vysvětluje Martin Hanák. Ukázalo se však, že jejich konstrukce jsou natolik bytelné, že by se nevyplatilo jejich bourání a že je lepší domy komplexně revitalizovat s tím, že životnost se z předpokládaných padesáti let prodlouží na devadesát.

Omladit panelový dům komplexní revitalizací není laciná záležitost. Na jednu bytovou jednotku si vyžádá okolo 500 000 Kč. "Je to však jediná cesta, jak nejen optimálně zhodnotit vložené prostředky, ale současně dům vrátit z režimu nutných oprav v důsledku dlouhodobě zanedbané údržby do režimu běžné stavební údržby v rámci správy objektu," vysvětluje Tomáš Fendrych z Centra pro regeneraci panelových domů.

Výhodou komplexnosti je, že jednotlivé, na sebe navazující části jsou dokončeny společně a není nutné při další etapě znovu poškozovat již vytvořené dílo. Také celkové náklady jsou podstatně nižší.