Majitelka o pohovce v obývacím pokoji v legraci říká, že je nebezpečná. Příliš...

Majitelka o pohovce v obývacím pokoji v legraci říká, že je nebezpečná. Příliš rychle se na ní usíná. | foto: Nomiis Promotion, Petr Klinga

Paráda z paneláku. Byt se po třiceti letech konečně vyloupl do krásy

  • 186
Starý panelákový byt 2+1 na brněnském sídlišti potřeboval nutně opravit. Roky do něj nikdo neinvestoval a na jeho vzhledu to bylo opravdu znát. Celkové rekonstrukce se ujal bytový návrhář Pavel Cahlík, který šedesátileté Emilii navrhl jednoduché a praktické bydlení.

Panelákový byt o rozloze 70 metrů čtverečních nikdy neprošel zásadnější proměnou a pro Emilii byl již nevhodný. Majitelka je sice už v důchodu, ale rozhodně nelenoší. Chodí na spinning, s kamarádkami je ve spojení na Skypu, luští křížovky, fotografuje, má ráda hory, sbírá houby a jako bývalá floristka miluje květiny. Žije moderně a takový také chtěla byt.

Vydařená rekonstrukce

Od rekonstrukce si slibovala především více vzdušnějšího prostoru a minimum nábytku. Kompletní modernizace trvala téměř půl roku. Při ní řemeslníci vybourali jádro a z Ytongu postavili nové, obnovili původní parkety, vyměnili všechny rozvody a v kuchyni a chodbě položili novou podlahu.   

Nábytek a kuchyňskou linku nechal interiérový designér vyrobit na míru, některé kousky koupil v prodejnách IKEA, LeBon a Ton. Vše samozřejmě s paní Emilií konzultoval, a to včetně barev. V bytě převládá šedá, bílá a zelená. Ty má majitelka nejraději.

Dispozice zůstala v bytě zachována. Kuchyně je nadále propojená s chodbou a předsíní. Z té vedou dveře do dvou samostatných neprůchozích pokojů - obýváku a ložnice. Kuchyně je tedy od obývacího pokoje oddělená a naopak koupelna je i nadále spojená s toaletou. Tak to bylo i před rekonstrukcí.

V koupelně dostal přednost sprchový kout, který má nízkou nástupní hranu a dveře jsou záměrně posuvné. V případě pádu se totiž dají lehce otevřít.

Koupelna byla s toaletou spojená již před rekonstrukcí.

Dekorace na stěně odkazuje na bývalou profesi majitelky, kdy pracovala jako floristka.

"V obývacím pokoji je nad rohovou pohovkou mozaika z obrazů. Bohužel je horní řada obrazů umístěna příliš vysoko. Kvůli tomu jsem narychlo dokoupil jeden rám navíc. Tím se vytvořil začátek další řady, který se časem doplní," vysvětluje drobný přešlap Cahlík.

V ložnici, kterou si Emilie z důvodu soukromí nepřeje zveřejňovat, je postel, noční stolky a přes celou jednu stěnu vestavěné skříně, které poskytují dostatek úložného prostoru. Vejde se do nich vše potřebné a ještě něco navíc. Díky tomu nebylo nutné zahlcovat nábytkem ostatní místnosti.

„Ze starého bytu nezůstalo téměř nic. Jen nádobí, obrazy, knihy a staré hodiny, které na své místo stále čekají. Vše ostatní je nové. Byla to opravdu generální rekonstrukce, jakási obroda a přesně takové bydlení si majitelka přála,“ říká Cahlík a přiznává, že celková proměna vyšla na 300 tisíc korun.

Pavel Cahlík

Proměny panelového bytu v Brně se ujal interiérový designér Pavel Cahlík.

Pavel Cahlík (*1982) je interiérový designér, který prošel ostravskou školou AveArt. Je zastánce jednoduchého funkčního designu a minimalisticky laděných interiérů. Pracuje na volné noze a tvoří interiéry především v Brně.