Původní jádro jsme vybourali a nahradili ho zděným.

Původní jádro jsme vybourali a nahradili ho zděným. | foto: Jana

V bytě páchla moč a byl v děsivém stavu. Se vším jsme se poprali sami

  • 281
S přítelem, fenkou a kocourem jsme se rozhodli opustit náš malý, tmavý byt v centru Prahy. Nový domov jsme našli na sídlišti na okraji města. Zde jsme si koupili panelový byt 3+kk v opravdu děsivém stavu píše čtenářka Jana.

Lokalita se nám moc líbila a já jsem navíc na tomto sídlišti vyrůstala. V okolí je dost zeleně, veškerá občanská vybavenost, hodně světla a dobrá dostupnost městskou dopravou. 

Na náš byt jsme měli několik požadavků. Chtěli jsme velikost 3+1, aby byl v kompletně zrekonstruovaném domě, měl splacenou anuitu a byl po částečné rekonstrukci. Důležité pro nás bylo i hospodaření bytového družstva.

Proměna panelákového bytu

Nakonec jsme si ale vybrali byt 3+kk, který byl v naprosto příšerném stavu, zadlužený, ale byl na dobrém místě a v kuchyni bylo okno. Měli jsme štěstí na realitní makléřku, která s majiteli vyřešila všechny vzniklé nepříjemnosti.

Při převzetí bytu se nám jeho stav zdál ještě horší. Všechno bylo cítit močí a v pokojích se válel nepořádek po bývalých majitelích. Raději jsme zavolali deratizéra, který vše vyčistil pomocí několika litrů desinfekce.

Teprve pak jsme se pustili do kompletní demolice bytu. Vybourali jsme jádro a nahradili jej zděným. Vyměnili jsme všechny rozvody, strhli dřevěné obložení, vyštukovali a ošklivé stropy jsme schovali pod sádrokarton. Odstranili jsme nevzhledné lino, vše vyrovnali a položili jsme plovoucí podlahu.

Díky spojení toalety s koupelnou nám vznikl prostor na komoru za vstupními dveřmi. Také jsme se během přestavby zbavili nepochopitelného průchodu mezi kuchyní a předsíní. Jinak zůstala dispozice bytu beze změny.

Byt jsme zařizovali ve světlých barvách, abychom zachovali vzdušnost celého prostoru. To se nám snad víceméně podařilo. V kuchyni je velké okno s výhledem do zeleně a mám zde všechno, co potřebuji. Včetně vestavné trouby, varné desky a myčky vedle dřezu.

V kuchyni je velké okno s výhledem do zeleně a mám zde všechno, co potřebuji. Včetně vestavné trouby, varné desky a myčky vedle dřezu.

V ložnici máme pouze postel a šatní skříň s prádelníkem.

Montáž kuchyně včetně rozvodů zvládl můj bratr a taťka na jedničku. Nad pracovní deskou mám místo obkladů dlažbu, ta jim tedy dala pořádně zabrat. Především kolem zásuvek. Kuchyně je z IKEA a poličky mi vyrobil táta na míru.

Na kuchyni navazuje jídelní stůl a obývací část s knihovnou a biokrbem obloženým umělým kamenem. Je umístěný na stěně mezi obývákem a koupelnou a ještě čeká na několik dodělávek.

To je náš domov

Žijete v bytě, který jste si za rozumnou cenu zrekonstruovali? Rádi vaše bydlení zveřejníme. Stačí poslat na e-mail: bydleni@idnes.cz text s příběhem, ve kterém popíšete, jak jste k bytu přišli, jak vypadal a co bylo potřeba udělat, aby se vám v něm dobře žilo. Připište cenu celé realizace a přidejte fotky. Chceme představit takové projekty, ve kterých nehrají roli designové skvosty, ale praktické nápady.

Dětský pokoj zatím využívám jako svou pracovnu. Je vymalovaný růžově a zařízený nábytkem z původního bytu. V ložnici máme pouze postel a šatní skříň s prádelníkem. Z ložnice se vchází na balkon. Ten jsme maličko zútulnili umělým travnatým kobercem, ratanem a dřevěným obložením. Předsíň je taková divočina, ale na přezutí stačí.

S rekonstrukcí jsme se poprali sami. Hodně nám pomohl  můj táta a bratr, který se pohybuje ve stavebnictví. Snad i proto vyšla modernizace bytu na 350 tisíc korun. A to jsme bourali, stavěli zdi, měnili elektrické, plynové i vodovodní rozvody, štukovali, měnili podlahy a kupovali téměř veškerý nábytek.

Vše jsme stihli za dva měsíce a od té doby si nové bydlení užíváme. Stále je sice co vylepšovat a upravovat, ale to už jsou pouze maličkosti.