Mezi kuchyní a obývacím pokojem zmizela příčka, vyměnily se dveře, na stěnách...

Mezi kuchyní a obývacím pokojem zmizela příčka, vyměnily se dveře, na stěnách přibyly atraktivní stěrky. | foto: Jaroslav Kvíz

Vysněná proměna panelákového bytu trvá už pět let. Stěrky mu sluší

  • 45
Rekonstruovat byt a zároveň v něm bydlet, to není žádná legrace. Těžko se pak pustíte do kompletní přestavby, jednotlivé místnosti se musí předělávat postupně, což bývá hodně náročné.

Byt 3+1 na okraji Jižního Města, který si mladý pár koupil, měl hned několik bonusů, od blízkého lesoparku až po nebývale velký úložný prostor. Předchozímu majiteli se totiž podařilo odkoupit část chodby domu, takže problém s ukládáním věcí zcela odpadl.

Jenže zůstalo umakartové jádro (byť vylepšené tapetou), kuchyň byla dlouhá a úzká (6 × 2 m), prostě stísněná. A tak se mladá dvojice pustila do rekonstrukce, která na panelákové poměry začala spíše netradičně, místo koupelny a WC se začínalo obývacím pokojem a kuchyní.

Strhávání několika vrstev tapet byla pořádná dřina.

„Zvážili jsme všechny možnosti a dohodli se, že právě zde uděláme jedinou podstatnou stavební úpravu, a to vybourání příčky mezi kuchyní a obývacím pokojem,“ vysvětluje Radek, „po zkušenostech s odstraňováním tapet, kterými předchozí majitel rozhodně nešetřil, jsme se také rozhodli, že nám něco takového, jak se říká, nesmí přes práh.“

Volba tak byla jasná: klasickou výmalbu doplnily atraktivní a odolné stěrky, které lze snadno udržovat a případné poškození snadno opravit či doplnit.

Centrum bytu

Odstraněním příčky s tloušťkou 50 mm z litého betonu se podařilo spojit kuchyň a obývací pokoj do jednoho vzdušného prostoru, kde dvojice tráví většinu času. U známého truhláře si pár nechal vyrobit kuchyňskou linku na míru, ale také prosklené dveře, aby se denní světlo dostalo i do předsíně.

Na stěny v kuchyňské části přišla betonová stěrka, ovšem pečlivě zalakovaná, aby její údržba byla co nejjednodušší. Na úklid stačí vlhký hadřík.

Náročnou záležitost naopak představovalo zasekání nového elektroinstalace do betonové nosné zdi za kuchyňskou linkou. To už by si Radek zopakovat nechtěl.

„Udělali jsme jen jedno nepříliš šťastné rozhodnutí, a to pokud jde o podlahu. V kuchyni byla dlažba, tu jsme vyměnili za kvalitnější. Do jídelní a obývací části jsme použili stěrku PanDomo, ta totiž není do kuchyně, kde může dojít ke znečištění mastnotou, zcela ideální. Jenže dnes se nám už dva typy podlahové krytiny v jednom prostoru nelíbí,“ prozrazuje Radek.

Nyní už by s manželkou volili pouze jeden typ odolné stěrky, jenže před pěti lety, když s rekonstrukcí začínali, byla nabídka výrazně menší. Celoplošný koberec nebo dřevěnou podlahu dvojice nechtěla z praktických důvodů, jejich dva chlupatí mazlíčci by je svými drápky brzy poznamenali.

Betonová stěrka se díky dokončovací vrstvě laku dobře udržuje i v tak náročném prostředí,. jako je kuchyň, na úklid stačí vlhký hadřík.

Dominantu obývacího prostoru představuje stěrka Granit s efektním metalickým odstínem olova. „Aplikace tří vrstev stěrky a černé lazury trvala několik dní, aby se dodržel správný postup. Je to velmi pracná záležitost, pokud se má udělat opravdu precizně, ale jsme rádi, že jsme se pro ni rozhodli. Měli jsme i štěstí na výběr firmy, pan Němec nám vše vysvětlil a také výborně poradil,“ říká Radek.

Koupelna bez obkladů

Stejně jako dvojice nemusí tapety, nemá v oblibě ani obklady, také kvůli špatným zkušenostem z předchozích bytů. Proto i v koupelně a na WC dostal přednost betonepox, patentovaná technologie firmy Němec luxusní povrchy, vhodná i do vlhkých prostor.

V koupelně byl použitý betonepox nejen na stěnách, ale i na horní a boční desce koupelnové skříňky.

Tvrdou epoxidovou stěrku použili majitelé dokonce i na nábytek, koupelnová skříňka má horní plochu i boky upravené tímto materiálem.

Také do koupelny vyrobil truhlář nábytek na míru, zedníci pak připravili bočnice z Ytongu, horní deska je z MDF. Vzniklo praktické bezespárové provedení, kterému voda vůbec nevadí.

„Bohužel koupelnu nešlo zvětšit, navíc její proměna následovala až čtyři roky po kuchyni a obývacím pokoji. Proto bylo důležité, aby ji opticky zvětšily použité barvy a shodná podlaha s předsíní,“ vysvětluje majitel.

Zatím majitelé zvládli proměnit i ložnici, zbývající pokoj zatím okupují čtyřnozí mazlíčci. Vyřešit ještě zbývá „přikoupenou“ část předsíně a možná, kdoví, i podlahu v hlavním obytném prostoru. „Šlo by odstranit dlažbu, vše přebrousit a srovnat, a pak položit odolnou stěrku...,“zvažuje nahlas Radek.

Koupelna a WC jsou uvnitř upravené betonepoxem, na stěnách zvenčí je imitace betonu.

Technické informace

Plocha bytu: 73 m2

Realizace: 2012 - 2016

Stavební práce: 3R v. o. s.

Aplikace stěrek: Němec - Luxusní povrchy