Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Jízdní kolo v bytě: buď se smiřte s nepořádkem, nebo trénujte svaly

  • 26
Staré panelákové byty si přímo říkají o razantní změny. Mladý pár chce změnit umakartové jádro, ale také staré elektrické vedení v hliníku v plastových lištách. Na prvním místě však řeší umístění kola.

„Procházím často vaše stránky s návrhy na úpravu bytů, koupelen i kuchyní, stránky se mi velmi líbí, protože je na nich možnost se hodně inspirovat. Byla bych ráda, kdybyste mi mohli v rámci Poradny architekta pomoci, jak zařídit náš byt, kde potřebujeme umístit i kolo,“ píše čtenářka Olga.

V bytě 2+kk s plochou 46 m2 mají okna orientaci na jih. Co mladému páru hodně vadí, je vedení elektrických rozvodů a antény, které jsou na několika místech vedeny jen po povrchu v plastové liště. „Velmi to omezuje možnost zařízení. Byt je nyní v původním stavu, časem chceme jádro zrekonstruovat,“ vysvětluje Olga.

Stávající stav

Má konkrétní požadavky:

  • možnost zavěšení/uložení kola v předsíni
  • maximalizovat úložný prostor a zároveň pokud možno zachovat vzdušnost
  • maximálně velkou kuchyňskou linku, ale ne na úkor ostatního prostoru (představovala by si „účko“ v současném prostoru pro kuchyň)
  • oddělený záchod a koupelnu
  • v koupelně vanu (i malou)
  • ložnici jako klasický samostatný pokoj, ne „výklenek“ pro postel
  • pracoviště s monitorem, který slouží i pro sledování TV

Návrh tří variant pro naši čtenářku připravil Ing. arch. Hynek Maňák ze studia Maniac interier, který se snažil vyhovět všem požadavkům mladé majitelky bytu.

Poznámka: ve fotogalerii naleznete celý plánek bytu včetně variant.

Maximální požadavky v minimálním prostoru

„Uživatelé mají na prvním místě požadavek na umístění kola v předsíni a maximalizaci úložných prostor. Kolo je možné zavěšovat pod strop, což ovšem vyžaduje instalaci závěsného zařízení na stropě. Pro drobnou ženu může být takové odkládání kola i namáhavé,“ upozorňuje architekt Maňák.

Varianta 1

Varianta 2

Pro snazší manipulaci by se proto Hynek Maňák jako majitel bytu smířil i s možností nechávat kolo na podlaze, byť to znamená i trochu nepořádku na zemi, a naopak prostor nad ním využil pro zavěšené otevřené police nebo uzavřené dvířky (varianta 1 a 2).

Ve variantě 3 nechal architekt kolo zavěsit svisle za přední kolo, prostor nad ním může opět posloužit jako prostor pro police otevřené nebo s dvířky.

V obytném prostoru bylo požadováno také pracoviště s monitorem, který slouží i ke sledování TV. Varianty ukazují možnosti uspořádání pracoviště a sedací soupravy.

Kuchyň je důležitá

Varianta 3

„Protože čtenářka požadovala dostatečně velkou kuchyňskou linku ve tvaru U, předpokládám, že hodně vaří, případně že mladý pár mívá častější návštěvy. Zvolit tak mohou jídelní stůl pro dvě osoby, ale lze si pořídit i typ pro čtyři či rozkládací variantu, prostor je zde naštěstí dostatečný,“ popisuje Hynek Maňák.

Kuchyň ve tvaru U zvětšuje pracovní plochy, šířka niky však neumožňuje hloubku 60 cm na všech ramenech sestavy, to je nutné respektovat, průchod mezi nimi by nebyl dostatečný. Menší hloubka jednoho ramene však i tak poskytuje dostatek odkladních ploch.

O autorovi návrhu

Ing.arch. Hynek Maňák

* 1963 v Kyjově, absolvent Fakulty architektury VUT Brno, zahraniční studia -  GC of Business Administration, Swinburne University of Techonology, Melbourne.

Pracoval jako konstruktér nábytku v UP závodech Rousínov a dále pak ve Výzkumném a vývojovém ústavu nábytkářském v Brně. V roce 1990 zakládá vlastní Atelier M&M (společně s arch. Z. Maňákovou). V roce 1998 založil s ing. Radkem Jánským studio Maniac interier. Přednáší v Ústavu nábytku, designu a bydlení, Mendelu Brno.

Zavěšení kola pod strop bývá výhodné tam, kde je větší výška místnosti.

Poradna pro čtenáře

Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz

potřebné podklady:
• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků

(kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Pod strop ve vstupní části bytu lze zavěsit i dvě kola, je to však technicky náročnější.

Zavěšení kol na výšku bývá úspornější na prostor.