Koupelna je sice vyzděná, ale nevejde se do ní nic jiného než vana a umyvadlo.

Koupelna je sice vyzděná, ale nevejde se do ní nic jiného než vana a umyvadlo. | foto: Archiv majitelů

Panelákový byt 3+1: dispozice pokojů dobrá, koupelna a WC tragické

  • 52
Pokud se v dispozicích panelových bytů někde udělala chyba, pak to bývá koupelna. Především velikost hygienického zázemí bývá naprosto nevyhovující. Požadavky na rekonstrukci těchto bytů tak začínají právě v koupelně.

„Rád bych požádal o pomoc s návrhem na přestavbu bytu. Jde o byt ve druhém poschodí panelového domu s dispozicí 3+1 a s celkovou výměrou 88 m2, z toho 7 m2 tvoří lodžie. Hlavní je rekonstrukce kuchyně, koupelny, toalety a chodby. Cílem je zvětšení koupelny, aby se do ní vešla rohová vana, podle prostorových možností případně i sprchový kout, a účelné využití předsíně. Toaleta by měla zůstat samostatná,“ popisuje svou prosbu čtenář Pavel.

Byt má z ložnic krásný výhled do zeleně.

Má celkem jasné představy i o dalším uspořádání bytu. Kuchyň by si sice přál spojit s obývacím pokojem, ale měla by být částečně „schovaná“.

Protože počítá, že v bytě bude bydlet dospělý pár a dítě (případně dvě děti), dispozice ložnic mu vyhovuje, pouze by ocenil vybudování šatny či komory.

Hned čtyři varianty řešení tohoto velmi typického panelákového bytu připravil architekt Hynek Maňák ze studia Maniac Interier.

Půdorys: stávající stav

Varianta A

Tato varianta minimalizuje potřebu stavebních zásahů. Koupelnu lze rozšířit otvorem v příčce do prostoru původního obytného pokoje. Tak je možné v ní umístit vanu 170×75 cm, umyvadlo, koupelnový radiátor a pračku, případně nad ní také sušičku.

„WC zůstává na původním místě, ale aby zde bylo možné instalovat umývátko, bylo nutné přemístit dveře,“ upozorňuje architekt Maňák.

Varianta A

Kuchyň zůstává na svém původním místě. Část nenosné příčky byla patrně již vybourána předtím. V případě přání lze tento průchod uzavřít velkými posuvnými dveřmi, mohou být z lamina na zakázku od truhláře, nebo dokonce skleněné. Dosavadní koženkové shrnovací dveře, byť by se vyměnily za nové, už neodpovídají současným standardům.

Obývací pokoj, ložnice a dětský pokoj zůstaly na stejném místě.

Varianta B

Druhá varianta předpokládá větší rozsah stavebních úprav. Koupelna se přemístila do zadní části dispozice, nabízí rohovou vanu, umyvadlo, koupelnový radiátor a pračku (případně nad ní sušičku).

Varianta B

Použití rohové vany, kterou si čtenář přál, je však třeba zvážit, v prostoru zabírá hodně místa, mnohem více než klasická rovná vana. Zbývající prostor mezi vanou a zdí se pak bude hůře udržovat v čistotě. Do panelákových bytů, kde se většinou zápolí s prostorem, vhodná není.

WC s umývátkem je přemístěno, částečně tak zasahuje do prostoru původního obývacího pokoje. Zvuková izolace může vyřešit případný problém s hlukem. Chodba je s pokojem propojena dvoukřídlovými prosklenými dveřmi pro prosvětlení chodby a optické zvětšení nástupu do obývacího pokoje.

Kuchyň zůstává v původní pozici, v příčce mezi ní a obývacím pokojem vznikl nový otvor jako „zkratka“ do kuchyně. Dveře do ložnice se přemístily, dětský pokoj zůstává beze změn.

Varianta C

Koupelna se rozšířila otvorem v příčce do obývacího pokoje i do původního WC. V koupelně je vana 170 × 75 cm, umyvadlo, koupelnový radiátor a menší sprchový kout 80 × 80 cm. Toaleta je v místě bývalé kuchyně, našel se zde prostor i pro umývatko a pračku, případně nad ní i na sušičku.

Původní kuchyň se zkrátila, je přístupná přes obývací pokoj. Vstup z předsíně do pokoje nabízejí dvoukřídlé prosklené dveře. Ložnice a dětský pokoj zůstaly beze změn.

Varianta C

Varianta D

Koupelna se v této variantě opět rozšířila do obývacího pokoje a do prostoru původního WC. Oproti předchozí variantě se zde vedle vany 170 × 75 cm podařilo umístit sprchový kout 90 × 90 cm. WC je za touto koupelnou, obsahuje umývátko, dále pračku, případně nad ní sušičku.

Kuchyň je v původním prostoru přístupná přes obývací pokoj, do kterého se vstupuje z chodby pomocí dvoukřídlových prosklených dveří. Ložnice a dětský pokoj jsou beze změn.

Varianta D

Poradna architekta

Potřebujete změnit dispozici bytu či domu? Zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz potřebné podklady:
• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků (kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Autor návrhu

Ing. arch. Hynek Maňák

* 1963 v Kyjově, absolvent Fakulty architektury VUT Brno, zahraniční studia na GC of Business Administration, Swinburne University of Techonology, Melbourne.

Pracoval jako konstruktér nábytku v UP závodech Rousínov a dále pak ve Výzkumném a vývojovém ústavu nábytkářském v Brně. V roce 1990 zakládá vlastní Atelier M&M (společně s arch. Z. Maňákovou). V roce 1998 založil s ing. Radkem Jánským studio Maniac interier. Přednáší v Ústavu nábytku, designu a bydlení Mendelovy univerzity Brno.