Dětský pokoj - stávající stav

Dětský pokoj - stávající stav | foto: Archiv majitelů

Plán rekonstrukce bytu 3+1 jim zhatil statik, druhý to však posvětil

  • 47
Představy o rekonstrukci občas zhatí nedostatek financí, někdy ovšem také statik. Mladá rodina se tak dostala do prekérní situace: dva posudky, každý s jiným výsledkem. Riskovat? To si netroufají. Kompromis? Také ne. Obrátili se proto na naši poradnu architekta.

TIP: Hledáte byt?

Vybírejte v jedné z největších databází bytů k prodeji či pronájmu na Reality.iDNES.cz.

Mladí manželé se čtyřletým potomkem si koupili byt 3+1 ve starší zástavbě. Měli jasnou představu o rekonstrukci. Na rozdíl od mnoha jiných (nezodpovědných) se obrátili nejdříve na statika, aby posvětil jejich řešení, byť neočekávali větší komplikace. Jenže první posudek s některými navrhovanými úpravami nesouhlasil. Proto oslovili dalšího odborníka, a ten souhlasil.

„Při koupi jsme měli určitou představu o rekonstrukci, ale ta vzala za své v momentě, kdy nám dva statici řekli rozdílné výsledky zkoumání, zda je, či není možné zasáhnout do nosné zdi. Nyní jsme poněkud bezradní, co dál. Do příliš provizorních, a tedy kompromisních řešení se nám nechce. Proto prosíme o pomoc,“ napsal do redakce Libor.

Stávající dispozice

V bytě zatím naštěstí nemusí bydlet, ale situaci potřebují řešit. A to urychleně. Jejich představa? Docela jednoduchá: spojit kuchyň s obývacím pokojem, kde by byla i možnost pro příležitostné spaní, pracovní kout není podmínkou, ale je vítaný, WC si manželé přejí ponechat samostatné. Důležité jsou úložné prostory.

Ložnice - stávající stav

Stávající stav koupelny a WC

Komentář architekta

Návrh pro mladé manželé připravil Ing. arch. Hynek Maňák z brněnského studia Maniac interier.

Podle něj stávající byt trpí typickými nedostatky panelových bytů: vstupní dveře kolidují s dveřmi na toaletu a kuchyň je daleko od obývacího pokoje. V tomto konkrétním panelovém domě systému G57 je jako obytný prostor označen největší pokoj s výměrou 18,5 m2 s balkonem, zatímco nejmenší o výměře 13,8 m2 má vstupní dvoukřídlové dveře z chodbičky před kuchyní. Další pokoj má plochu 17,1 m2.

Návrh, jak si majitelé představují změny.

„Návrh dodaný uživatelem řeší propojení kuchyně s obytným prostorem situovaným do nejmenšího obytného pokoje vytvořením nových dveří v panelové zdi. Kuchyně je však přístupná pouze přes tento obytný pokoj. Umístění jídelního stolu bude problematické,“ vypočítává architekt Maňák.

Navíc se plán nevypořádal s kolizí vstupních dveří a vstupu na WC. Koupelna i toaleta zůstaly ve stávajícím stavu (vana 150 cm + umyvadlo) a umístěním pračky v koupelně, která i hloubkou pouze 45 cm přesto téměř zasahuje do vstupu, je její prostor zcela vytížený. Ložnice i dětský pokoj jsou s ohledem na velikost kuchyně a obývacího pokoje zbytečně velké, myslí si Maňák. A vypracoval dvě varianty rekonstrukce.

Varianta 1

V prvním případě změna počítá s propojením kuchyně s obytným prostorem pomocí otvoru v panelové stěně, který je podobně velký jako navrhované dveře v původním návrhu. „Otvor nemusí být probourán až k podlaze, slouží pouze jako jako vnitřní otvor či okno mezi kuchyní a obytným prostorem pro větší optický kontakt rodiny,“ vysvětluje architekt Maňák.

Posunutím nenosné příčky se podařilo zvětšit obývací pokoj s jídelní zónou na 19,3 m2 místo původních 13,8 m2.

Varianta 1

Bytové jádro by nahradila vyzděná a hlavně větší koupelna, kam se tak podařilo umístit vanu s délkou 150 cm (je otázkou, zda u takto malé vany by neměl dostat přednost velký sprchový kout), umyvadlo i pračku se standardní hloubkou 60 cm. Dveře se šířkou 70 cm umožňují pohodlný průchod a manipulaci s pračkou. Samostatné WC trpí i nadále případnou kolizí se vstupními dveřmi.

Nenosné stěny jsou vybourány a nově postaveny tak, aby poskytly dostatek prostoru pro umístění ložnice a dětského pokoje. Otvor po původních dveřích do pokoje s balkonem, který zůstane v novém obýváku, může být vyplněn prostorovým regálem, případně je možné jej zazdít. Dveře do pokoje s balkonem jsou otočeny tak, aby se otvíraly do místnosti.

Varianta 2

Druhá varianta počítá kromě nových nenosných příček s rozšířením stávajícího otvoru dvoukřídlých dveří z kuchyně do obývacího pokoje. Tato úprava musí být schválena statikem, který může navrhnout technické prostředky, jež umožní rozšíření otvoru v tomto rozsahu.

Široký propojovací otvor mezi kuchyní a obytným prostorem s jídelním stolem je možné v případě potřeby uzavírat posuvnými prosklenými dveřmi. Přístup na WC je přes posuvné dveře z koupelny. „Nevýhoda průchozí koupelny by mohla být pro tříčlennou rodinu akceptovatelná, je tak odstraněna kolize dveří u vstupu do bytu,“ zvažuje architekt Maňák.

Do prostoru se vešla vana 160 cm a pračka s hloubkou 60 cm. Do koupelny mohou být opět použity dveře se šířkou 70 cm.

Varianta 2 - počítá se zvětšením obývacího pokoje, s posuvnými dveřmi a úpravou koupelny.

Poradna pro čtenáře

Potřebujete změnit dispozici svého bytu či domu? Zašlete na e-mailovou adresu

bydleni@idnes.cz potřebné podklady:
• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků
(kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice