Stávající obývací pokoj původních majitelů

Stávající obývací pokoj původních majitelů | foto: Archiv majitelů

S panelákovým bytem 3+1 mají velké plány. Co jim dovolí statik?

  • 47
Prostě klasika. Starý panelákový byt 3+1 je nutné zrekonstruovat. Jenže jak, aby nedošlo ke zbytečné chybě? Mladý pár dobře ví, že proměna mu bude muset sloužit řadu let. I proto požádal o pomoc naši poradnu architekta.

„Po více než ročním hledání jsme našli nabídku bytu, která vyhovovala téměř všem našim požadavkům: dispozice 3+1, balkon, mimo přízemí… Máme v plánu provést kompletní rekonstrukci: umakartové jádro přetvořit na zděné, nové podlahy, novou koupelnu, novou kuchyňskou linku... Zkrátka vzít vše od podlahy a udělat všechno podle našich představ tak, abychom si z cizího bytu vytvořili vlastní domov, kde v budoucnu založíme rodinu,“ popisuje čtenářka Aneta.

Její představa budoucího stavu? Jednoduchý a světlý interiér. V koupelně sprchový kout i vana, pár preferuje oddělenou koupelnu a WC.

Původní kuchyň byla hodně malá

Původní jídelna

„Můj sen je mít obývací pokoj propojený s kuchyní s ostrůvkem, ale to zřejmě vzhledem k velikosti místností není reálné. Na ložnici ani další pokoj speciální požadavky nemáme. Druhý pokoj by měl nyní sloužit jako pokoj pro hosty. Z praktického hlediska by bylo dobré mít po celém bytě dostatek úložných prostor. Zatím však nemáme představu, jak je rozložit a kam zabudovat, aniž by byt působil stísněně,“ doplňuje Aneta.

Řešení bytu se ujal architekt Hynek Maňák ze studia Maniac Interier.

Aneta s přítelem Markem mají již podepsanou smlouvu o budoucím převodu členských práv (byt je v družstevním vlastnictví) a nejpozději začátkem září se stanou „majiteli“ bytu, mají tedy dost času na přípravu rekonstrukce.

Co je na začátku

Mladý pár, zatím bezdětný, hodlá kompletně zrekonstruovat zakoupený byt v panelovém domě.

Stávající stav

„Navrhování bytových dispozic někdy přirovnávám k mariáši. Snadno se hraje s dobrými kartami, umění je hrát, i když jsou karty špatné. Zařizování bytu v panelovém domě je podobně složitá hra s problematickými kartami. Počet oken je daný, takže chybí okno pro koupelnu, která by si je zasloužila pro osvětlení a větrání. Pokud bychom chtěli tedy prosvětlit koupelnu, museli bychom okno vzít jiné místnosti, ale které?“ říká architekt Maňák.

Podle něho bývají výrazné úpravy celkového dispozičního řešení možné jen se zásahem do nosných panelů, jenže ten bývá reálný jen ve spolupráci se statikem, který posoudí možnost rozšíření stávajících otvorů v konkrétním bytě konkrétního panelového domu. Vlastní provedení nových otvorů bude nutné svěřit odborné firmě.

Dalším technickým omezením bývá dodržení rozumné vzdálenosti zařizovacích předmětů napojených na odpad v instalační šachtě. Tu bohužel projektanti starých paneláků umístili většinou v docela nešikovné pozici, navíc v blízkosti vchodových dveří, tím poněkud omezili možnosti změny dispozice.

„Navrhování změn dispozice panelového bytu je tak vlastně jakýsi tanec zařizovacích předmětů kolem instalační šachty, zpravidla ovšem za přísného dohledu statika,“ upozorňuje architekt Maňák.

Zásadním „výchozím mezníkem“ je požadavek majitelů bytu na umístění vany i sprchového koutu v koupelně. Tento požadavek „hru“ na hledání dispozice poněkud ztěžuje.

„Pokud by mladí manželé chtěli pouze sprchu, což je v poslední době velmi časté řešení, bude navrhování dispozice výrazně jednodušší. Osobně požadavek na vanu mladých uživatelů bytu respektuji. Koupání dětí ve vaně považuji za civilizační vymoženost, stejně jako relaxační ležení ve vaně. Starším uživatelům oprávněně vadí ztížený a nebezpečný přístup do vany, proto často racionálně volí sprchu,“ říká Hynek Maňák.

Původní předsíň

Původní koupelna se sprchovým koutem

Stávající stav prezentuje známou dispozici panelového bytu s problematickými místy: kolize vstupních dveří a dveří na WC, průchozí WC a koupelna, malá vana v koupelně, otočné umyvadlo, problematické umístění pračky, omezená délka kuchyňské linky (případně doplněná „protilinkou“), nedostatečné propojení mezi obývákem a jídelnou s kuchyní.

Prezentované varianty tak zvažují rozšíření stávajících dveří do obytné místnosti (označené jako A a B). Statik, s nímž architekt Maňák návrhy konzultoval, doporučil šířku rozšířeného otvoru 1,5 násobek původního otvoru, maximálně však 150 cm.

Prezentované návrhy respektují toto doporučení, pouze jedna varianta zvažuje šířku otvoru až 180 cm. I takové se u některých rekonstrukcí panelových bytu objevují, dokonce i větší, jenže je otázkou reálná proveditelnost takových návrhů a náklady podobných zásahů.

Varianta A 1

První varianta představuje možné řešení dispozice při umístění vany i sprchy v koupelně. Zvažovaná sprcha 100 × 70 cm i vana 160 cm je rozměrový kompromis vzhledem k velikosti bytu. Koupelna získala okno a jsou v ní dokonce umístěny úložné skříně pro ručníky a hygienických potřeb.

Varianta 1 A

Samostatné WC bylo umístěné na opačné straně instalační šachty. Tak je odstraněna kolize se vstupními dveřmi, možné je použití umývátka. Pračka byla umístěna v nice přístupné z předsíně.

Kuchyňský kout a jídelna se přesunuly do prostoru původní obytné místnosti, přičemž kuchyně je vsunuta do niky vytvořené pomocí rozšířeného otvoru původních dveří mezi obývákem a kuchyní. Šířka tohoto otvoru je 150 cm. Odvětrání kuchyňské niky je vedeno do instalační šachty.

Vstupní dveře z předsíně do obývacího pokoje byly také rozšířeny, a to pro estetické zdůraznění nástupu do odpočivného prostoru i pro větší prosvětlení předsíně.

Varianta A 2

Zařízení obytného prostoru počítá s umístěním rozkládací pohovky a prostorové stěny s televizí. Jídelní stůl byl přisazený k oknu, středová noha umožňuje případně nasunutí nad radiátor. Pokoj s balkonem je určený jako ložnice, zbývající pokoj jako dětský či hostovský.

Varianta 2 A

Zde byla v koupelně použita vana s délkou 170 cm, sprcha zůstává 100 × 70 cm. Řešení samostatného WC a umístění pračky v nice je obdobné jako u varianty  A 1.

Vstupní dveře do obytného prostoru zůstaly na místě. Kuchyň je opět umístěna v nice vytvořené rozšířením otvoru původních dveří mezi obývacím pokojem a kuchyní, v této variantě je šířka otvoru 180 cm.

„Tato šířka je již limitní a demonstruje zvětšený rozsah kuchyně v nice. Provedení v této šířce podmiňuje rozhodnutí statika, zda to případné příznivé okolnosti konkrétního bytu dovolí,“ upozorňuje architekt Maňák.

Zbývající místnosti jsou v porovnání s první variantou zakresleny přehozeně: pokoj s balkonem by měl fungovat jako dětský pro dvě děti, druhá místnost jako ložnice rodičů.

Varianta B 1

 Druhá verze prověřuje jiné dispoziční řešení. Samostatné WC je na místě původního, kolizi dveří zmírňuje použití posuvných dveří na toaletu. Koupelna je také v prostoru původní koupelny, vedle umyvadla byla umístěna vana s délkou 170 cm, pro vstup použil architekt posuvné dveře se šířkou 70 cm. Pračka je mimo koupelnu.

Varianta 1 B

Kuchyň zůstala v prostoru původní kuchyně, přístupná přes rozšířený otvor šířky 150 cm přes obytnou místnost. V tomto průchodu byl umístěný předělovací pult, který umožňuje servírování mezi jídelnou a kuchyní. Asymetrické dveře z předsíně do obýváku se ocitly v rozšířeném otvoru. 

Varianta B 2

Tato varianta zachovává obdobě jako v případě varianty B 1 pozici původní koupelny, WC a kuchyně. Kuchyň je z předsíně přístupná posuvnými dveřmi. Proti vlastní kuchyňské sestavě se počítá s „protilinkou“ pro odkládání kuchyňských přístrojů, kávovaru, mikrovlnky či toustovače.

Kuchyň s obývacím pokojem propojuje otvor se šířkou 150 cm, část otvoru byla použita jako předělovací pult.

Varianta 2 B

Všechny varianty předpokládají použití lehkých příček (například ze sádrokartonu), pro zavěšení horních kuchyňských skříněk je nutné tyto příčky opatřit potřebnými nosnými prvky.

Varianty 1 A a 2 A představují poněkud netradiční dispoziční řešení bytu v panelovém domě a prezentují možné řešení zadaných požadavků uživatelů bytu. Varianty B 1 a B 2 sice nesplňují požadavek sprchového koutu, přesto patří do kategorie „životaschopné dispozice“.

„Je na majitelích bytu posoudit výhody a nevýhody jednotlivých variant, případně přehodnotit své požadavky. Podstatou procesu navrhování dispozice bytu je hledání a stanovení rozumných požadavků při posouzení možných variant řešení, i případné technické a finanční náročnosti,“ upozorňuje architekt Maňák.

Původní ložnice

Poradna pro čtenáře

Potřebujete změnit dispozici svého bytu či domu? Zašlete na e-mailovou adresu

bydleni@idnes.cz potřebné podklady:
• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků
(kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Autor návrhu

Ing.arch. Hynek Maňák

* 1963 v Kyjově, absolvent Fakulty architektury VUT Brno, zahraniční studia -  GC of Business Administration, Swinburne University of Techonology, Melbourne.

Pracoval jako konstruktér nábytku v UP závodech Rousínov a dále pak ve Výzkumném a vývojovém ústavu nábytkářském v Brně. V roce 1990 zakládá vlastní Atelier M&M (společně s arch. Z. Maňákovou). V roce 1998 založil s ing. Radkem Jánským studio Maniac interier. Přednáší v Ústavu nábytku, designu a bydlení, Mendelu Brno.