Pohled do koupelny s obkladačkami Erika, které před třiceti lety představovaly...

Pohled do koupelny s obkladačkami Erika, které před třiceti lety představovaly vrchol nabídky... | foto: Archiv majitelů

Paneláková rošáda: kam v 3+1 s dětmi, pračkou i pořádnou kuchyní

  • 38
Byty v panelových domech jsou pro rekonstrukci vlastně ideální. Lze v nich většinou měnit dispozici, takže si je může každý uživatel upravit „na míru“. A většinou existuje víc možností, jak vše vyřešit. To platí zejména u bytů 3+1.

Právě o pomoc s řešením bytu 3+1 se na poradnu architekta iDNES.cz obrátil další čtenář. „Největším problémem je pro nás vyřešit, kde umístit WC a koupelnu. V bytě budou bydlet tři až čtyři osoby, přáli bychom si samostatné WC, v koupelně by pak kromě umyvadla, vany a případně otopného žebříku bylo vhodné umístit i pračku,“ popsal situaci čtenář Bedřich.

Protože betonové příčky s tloušťkou 6 cm nejsou nosné, je dispozici možné měnit. Majitelé se nebrání ani nahrazení vany sprchovým koutem, upozorňují však na nutnost zachování odvětrání WC a koupelny.

Byt je v domě starém téměř třicet let, takže lze očekávat kompletní výměnu rozvodů.

Hned čtyři varianty řešení připravil Ing. Tomáš Zima z Ateliéru Dispozic, který se zaměřuje právě na úpravu dispozičního řešení bytů.

„Jde o klasický byt v panelovém domě v přiměřené velikosti. Stáří bytu je bezmála 30 let, proto naším hlavním cílem bylo upravit dispozici tak, aby odpovídala současným standardům bydlení,“ vysvětluje Tomáš Zima.

Původní stav

Varianta 1

V první variantě byla koupelna mírně rozšířena směrem k oknu, WC zůstalo na současném místě s přístupem z předsíně. V ní se počítá s vestavěnou skříní, botníkem a s věšáky na oblečení. Ložnice byla umístěna v levé části bytu za koupelnou, má klasické vybavení, a to manželskou dvoupostel s malými nočními stolky a šatní skříň.

Dětský pokoj vedle ložnice počítá s jedním dítětem. Jeho součástí je velká úložná stěna s šatní skříní a dostatečně velký psací stůl. „Kuchyň a obývací pokoj jsme spojili, aby vznikl velký prostor tvořící centrum celého bytu,“ popisuje Tomáš Zima.

Varianta 1

Kuchyňská linka se v porovnání s panelákovou „klasikou“ výrazně zvětšila, nabízí tak dostatek pracovního prostoru při vaření. Jídelní stůl pro čtyři osoby je u okna. V odpočivné části mají majitelé k dispozici velkou rohovou pohovku a sestavu pro TV s úložným prostorem.

Může se hodit

Prosek Park: Bydlení v projektu Prosek Park od FINEP má již svou desátou etapu....

Prosek Park - pohodlný a klidný život v novostavbě na Praze 9.

Další byty k prodeji na Reality.iDNES.cz.

Varianta 2

Koupelna v druhé variantě návrhu se opět mírně zvětšila. Nechybí zde vana, umyvadlo zapuštěné do desky a pod ní umístěná pračka. Největší změnu však představuje změna rozložení místností v bytě. Obývací pokoj s kuchyňským koutem se přesunul do části bytu proti vstupu.

„Důvodem pro přemístění obývacího pokoje byla snaha o vytvoření co největšího dětského pokoje pro dvě děti,“ vysvětluje změnu dispozice architekt. V místě stávající kuchyně je ložnice rodičů.

Varianta 2

Obývací pokoj počítá s umístěním sedací soupravy a s úložnou stěnou, která nade dveřmi plynule přechází v kuchyňskou linku ve tvaru písmene L. Jídelní stůl navrhli architekti pod oknem.

Varianta 3

Se záměrem vytvořit co největší dětský pokoj počítá i třetí varianta, kdy je dětský pokoj pro dva potomky v místnosti za koupelnou. Ta je vybavená sprchovým koutem, umyvadlem a pračkou, umístěnou v nice vedle sprchového koutu.

Ložnice je přístupná z předsíně, přímo proti vstupu do bytu. Na předsíň navazuje krátká chodba s vestavěnými skříněmi sloužícími jakou úložný prostor. Kuchyň od obývacího pokoje oddělují široké posuvné dveře. Kuchyňská linka má tvar písmene L, doplňuje ji jídelní stůl.

Varianta 3

„V dnešní době je zvykem spojovat kuchyni a obývací pokoj do jednoho velkého prostoru. Přesto však někteří lidé dávají přednost oddělení těchto místností. Proto jsme se snažili připravit i návrh, v němž je kuchyň od obývacího pokoje oddělena, ale v případě potřeby lze oba pokoje propojit širokými posuvnými dveřmi,“ popisuje architekt Zima.

Varianta 4

Poslední varianta vychází do jité míry z předchozího řešení dispozice bytu, kdy dětský pokoj a ložnice zůstaly na původním místě. Koupelna se přesunula do části prostoru nynější kuchyně. Je vybavena vanou, umyvadlem a toaletní mísou.

„U tohoto řešení je nutno ověřit, zda lze do současné stoupačky připojit toaletu. Pokud by to možné nebylo, můžeme do koupelny osadit dvojité umyvadlo,“ upozorňuje Tomáš Zima.

Varianta 4

Případná absence klozetu v koupelně by problém nebyl, v bytě je totiž navržena i druhá toaleta ve větším prostoru s pračkou, umístěnou ve vestavěné skříni, a umyvadlem. Tímto rozvržením vznikl v předsíni dostatek místa pro vestavěné skříně sloužící jako velký úložný prostor bytu.

Obývací pokoj je spojený s kuchyňským koutem v prostoru mezi koupelnou a oknem.

Poradna architekta

Potřebujete změnit dispozici svého bytu či domu? Zašlete na e-mailovou adresu

bydleni@idnes.cz potřebné podklady:
• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků
(kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice