Původní obývací pokoj byl již „spojený“ s kuchyní.

Původní obývací pokoj byl již „spojený“ s kuchyní. | foto: Archiv majitelů

Z odpudivě vypadajícího panelákového bytu má vzniknout pohodové 4+kk

  • 30
Byt 3+1 nenabízí právě ideální dispozici, přesto má mladý pár štěstí. Má totiž„ideální“ sousedy. Dali po vyjádření statika souhlas nejen k vybourání nenosných příček, ale k pořízení nového vstupu do bytu.

„Koupili jsme byt a začali pomalu s rekonstrukcí, výměnou oken a vybouráním některých příček z dřevotřísky. Nyní přemýšlíme, jak udělat co nejvhodnější dispozici bytu. Máme statický posudek a souhlas všech sousedů s vybouráním vchodu do komory, která je nyní mimo byt, abychom z ní a z podlouhlé chodby mohli vybudovat novou předsíň,“ popisuje čtenář Ondřej.

Mladý pár zatím nemá děti, ale počítá s nimi, proto si přejí získat ložnici i dětský pokoj. Líbilo by se jim mít v nové dispozici kuchyň propojenou s obývacím pokojem s velkým jídelním stolem, samostatné WC a koupelnu s vanou, umyvadlem, sprchovým koutem a pračkou.

Oba partneři mají povolání vyžadující i práci doma, takže potřebují dva pracovní kouty s počítačem. Přivítali by případně i komoru na kola nebo nějaký jiný prostor určený k jejich ukládání, protože cyklistika patří k jejich oblíbeným koníčkům.

Několik variant řešení pro mladý pár připravil Ing. arch. Hynek Maňák ze studia Maniac Interier.

Půdorys: stávající stav

Varianta A

Podle požadavků čtenářů je zakreslený nový vchod do bytu, tak se uvolnil velmi cenný prostor pro koupelnu a samostatnou toaletu. Na WC lze umístit malé umývátko, v koupelně zůstal prostor pro sprchu, vanu, umyvadlo, pračku, otopný žebřík i malou skříňku. Koupelna i WC jsou přístupné přes chodbičku oddělenou od obytného prostoru posuvnými dveřmi.

Rozměrově úsporná kuchyň je ve společném obytném prostoru, který architekt rozdělil nábytkovou sestavou s TV na sedací a jídelní část.

Dětský pokoj a ložnice zůstaly na původním místě dvou pokojů, dělící příčka má však jinou pozici pro možné využití zadního pokoje jako ložnice. Bývalá kuchyň poslouží jako pracovna.

Varianta A

Varianta B

Princip dispozičního řešení je obdobný jako u předchozí varianty A, v koupelně jsou však zařizovací předměty rozmístěny poněkud jinak.

V obytném prostoru došle k výměně pozice sezení a jídelny, v pracovně použil architekt Maňák jiné uspořádání pracovních stolů s monitorem kolmo k oknu. Také v ložnici se změnilo umístění manželské postele.

Varianta B

Varianta C

Další řešení opět prověřuje jiné uspořádání koupelny, ložnice a pozice jídelního stolu v obytném prostoru.

Varianta C

Varianta D

Požadavek vytvoření prostoru pro ukládání kol je možný při zmenšení plochy ložnice. „Ta pak sice nemá předepsanou plochu 12 m2, ale tu vnímám spíše jako požadovanou kubaturu vzduchu než striktní požadavek na možnost umístění nábytkových prvků v místnosti,“ vysvětluje svůj přístup architekt Maňák.

Při dostatečném větrání tato ložnice podle něho splní svou základní funkci, a to spaní na manželské posteli s matrací 180×200 cm.

Varianta D

Varianta E

Zvýšená trouba je v prostorové nábytkového sestavě dělící obytný prostor na sedací a jídelní část. Varianta dále prověřuje přehození ložnice a dětského pokoje při vybudování dělící příčky přibližně v původní pozici vůči stoupačkám.

Ložnice i dětský pokoj jsou opět půdorysně velmi úsporné. Pokud bude mít v budoucnu mladý pár více dětí, jako první připadá v úvahu využití pracovny jako dalšího dětského pokoje. Pro práci bude nutné najít jiný prostor, to v době laptopů však není neřešitelné.

Varianta E

Poradna architekta

Potřebujete změnit dispozici svého bytu či domu? Zašlete na e-mailovou adresu

bydleni@idnes.cz potřebné podklady:
• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků
(kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Autor návrhu

Ing. arch. Hynek Maňák

* 1963 v Kyjově, absolvent Fakulty architektury VUT Brno, zahraniční studia - GC of Business Administration, Swinburne University of Techonology, Melbourne.

Pracoval jako konstruktér nábytku v UP závodech Rousínov a dále pak ve Výzkumném a vývojovém ústavu nábytkářském v Brně. V roce 1990 zakládá vlastní Atelier M&M (společně s arch. Z. Maňákovou). V roce 1998 založil s ing. Radkem Jánským studio Maniac interier. Přednáší v Ústavu nábytku, designu a bydlení Mendelovy univerzity Brno.