V takové podobě mladý pár byt koupil: spousta nábytku, málo místa...

V takové podobě mladý pár byt koupil: spousta nábytku, málo místa... | foto: Archiv majitelů

V panelovém bytě 3+1 jim vadí nosné zdi. Masakr bourání má své hranice

  • 83
Byt 3+1 v panelovém domě, kde se po desítky let nic nezměnilo, doslova volá po rekonstrukci. Zejména když se novými majiteli stali mladí lidé plní elánu a představ o moderním bydlení.

„Přemýšlíme nad dispozičním řešením bytu, hlavně koupelny, která má stále podobu umakartového jádra. Byt je v osmém patře dvanáctipodlažního domu. Všechny příčky jsou z panelových dílů a bohužel všechny mají být nosné. Přesto bude asi nutné do nich zasáhnout, protože umístění dveří je hodně nepraktické,“ popisuje čtenář Jan, který se obrátil na naši poradnu architekta.

Představy mladého páru jsou jasné: především odstranit původní umakartové bytové jádro s průchozí koupelnou, mít samostatný záchod, koupelnu s vanou a v koupelně najít místo pro pračku se sušičkou.

Do budoucna počítají s dětským pokojem, v obytném prostoru by měli rádi knihovnu.

„V rámci rekonstrukce se mladý pár nebrání myšlence zásahu do nosných zdí, pokud to přinese rozumné řešení jejich požadavků, to samozřejmě musí vždy schválit statik. Zásahy do nosných zdí představují i finančně náročnou záležitost, záleží také na přístupu společenství vlastníků jednotek či bytového družstva,“ zdůrazňuje architekt Hynek Maňák ze studia Maniac interier, který pro čtenáře připravil několik variant.

Půdorys - stávající stav

Varianta A

Předpokládá zrušení stávajícího bytového jádra a na tomto místě vytvoření samostatného WC s umývátkem. V koupelně je vana 170×75 cm, umyvadlo, otopný žebřík a prostor pro skříňku či lavičku. Pračka a sušička jsou umístěny nad sebou v nice u instalační šachty.

Kuchyň se ocitla v průchozím prostoru odděleném od chodby posuvnými dveřmi. Nové dveře do ložnice představují zásah do nosné panelové zdi, jsou vyznačeny v plánku žlutou barvou. Dveřní otvor do obytného pokoje se pouze rozšířil, může být otevřený nebo uzavíratelný pomocí dveří posuvných podél stěny.

Varianta A

Varianta B

Řešení je obdobné jako u varianty A, pro pračku se však našlo místo v koupelně. Umístění pračky a sušičky v koupelně z provozního hlediska nevadí, ale její vzhled nebude tak elegantní. V dispozičním zákresu se prohodily ložnice a dětský pokoj.

Varianta B

Varianta C

Tato varianta prověřuje možnost umístění koupelny do původní chodby v kuchyni. WC je opět samostatné s umývátkem, koupelna s vanou 160×75 cm, umyvadlem, skříňkou a otopným žebříkem. Pračka se sušičkou nad sebou je umístěna v nice v průchodu z chodby do kuchyně, oddělené posuvnými dveřmi.

„Kuchyňskou linku jsem rozdělil na na dvě části. Část se dřezem navazuje na blok koupelny, odpad z dřezu a myčky je veden přizdívkou k panelové stěně, na které je nasazeno umývadlo. Přizdívka může vytvořit poličku nad umyvadlem,“ popisuje architekt Maňák.

Dveře do ložnice jsou v nově vytvořeném dveřním otvoru (vyznačeno žlutou barvou). Dveře do obývacího pokoje řeší opět nový dveřní otvor uzavíratelný posuvnými dveřmi podél stěny.

Varianta C

Varianta D

Navazuje opět na řešení předchozí varianty C, pračka je (případně i sušička) v koupelně. Majitelům, pokud mají lehčí spánek, by mohl vadit hluk pračky. V předchozí variantě je totiž spotřebič blízko ložnice. Pokud by klienti neprali v noci, není to problém. Záleží samozřejmě také na zvoleném typu a kvalitě pračky či sušičky.

Vedení odpadu od dřezu a myčky si v této variantě vyžádá nízkou přizdívku nad podlahou podél panelové stěny a umístění pračky na sokl.

„Opět platí nutnost schválení možnosti provedení stavebních zásahů do nosných panelových stěn statikem a provedení odbornou firmou. Trubky radiátorů jsou vedeny podél zdí, v podkladech není naznačena pozice stoupaček ústředního topení, je proto nutné posoudit konkrétní situaci,“ zdůrazňuje na závěr architekt Maňák.

Varianta D

Na řezání nosné konstrukce se používá vodou chlazená diamantová pila. Prachu se sice vyhnete, vzniká zde však takzvaný betonový šlem. Ten se průběžně odsává, ve výjimečných případech však může dojít k promáčení stropu sousedů.

Betonové příčky s tloušťkou přibližně pět centimetrů se v paneláku řežou většinou pomocí dvojruční úhlové brusky neboli rozbrusky (flexy). Na menší zásahy to bývá finančně úspornější řešení, než si pozvat specializovanou firmu s diamantovou pilou.

Je však nutné si pohlídat příkon úhlové brusky. Na kotouč s průměrem 230 mm potřebujete příkon rozbrusky minimálně 1 800 W, lépe však 2 200 W. Počítejte také s tím, že ne všechny údaje na štítcích některých výrobců, zejména asijských, platí.

Diamantový kotouč dokáže vyříznout i část nosné zdi.

Poradna architekta

Potřebujete změnit dispozici bytu či domu? Zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz potřebné podklady:
• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků (kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Autor návrhu

Ing. arch. Hynek Maňák

* 1963 v Kyjově, absolvent Fakulty architektury VUT Brno, zahraniční studia na GC of Business Administration, Swinburne University of Techonology, Melbourne.

Pracoval jako konstruktér nábytku v UP závodech Rousínov a dále pak ve Výzkumném a vývojovém ústavu nábytkářském v Brně. V roce 1990 zakládá vlastní Atelier M&M (společně s arch. Z. Maňákovou). V roce 1998 založil s ing. Radkem Jánským studio Maniac interier. Přednáší v Ústavu nábytku, designu a bydlení Mendelovy univerzity Brno.