Nejčastěji se lidé pouštějí do rekonstrukce kuchyně.

Nejčastěji se lidé pouštějí do rekonstrukce kuchyně. | foto: Jaroslav Kvíz

Konečně se dočkali pořádné kuchyně. Dokázali, že to jde i v paneláku

Prosek a malé panelákové byty s nevyhovující dispozicí. To je časté spojení. Právě na tomto pražském sídlišti totiž najdete tisíce bytů s průchozí koupelnou a miniaturní kuchyní. Jejich majitelé se proto pouštějí do razantních změn.

To byl i případ manželů, kteří se rozhodli provést kompletní rekonstrukci bytu 3 + 1. Řešení svěřili studiu Kouba Interier. Zásadním požadavkem byla změna dispozice, majitelům nevyhovovala průchozí koupelna a kvůli ní i malá kuchyňská linka. Jejich velké přání? Větší kuchyň ve tvaru písmene U a velký jídelní stůl.

Další požadavky představovaly běžné menší úpravy nebo vybavení: v obývacím pokoji mělo vzniknout příležitostné pracovní místo, vanu nahradit sprchový kout. Pro byt, kde už žijí manželé převážně sami (dcera jen přijíždí na návštěvu), nebyly nutné další radikální změny.

Na přání majitelů bytu není spuštěna diskuse.

Původní stav

Dispoziční návrhy

Zakázku řešil od prvotního zaměření až po výslednou realizaci Ing. Tomáš Zima ze studia Kouba interier. Ten také navrhl tři možná dispoziční řešení. "V každém z nich je samostatné oddělené zádveří, což bylo také jedním z požadavků majitelů," vysvětluje.

Varianta 1

Pokoje zůstaly ve všech variantách téměř beze změn, maximálně se zde posouvaly vstupní dveře. V první variantě použil Tomáš Zima kuchyňskou linku do L, částečně ji zakryl příčkou s televizí.

Jídelní stůl umístil pod okna. Vedle prostorné sedačky je knihovna a požadovaný pracovní koutek.

WC proti šachtě pootočil a doplnil o umývátko. V místě bývalého WC je sprchový kout, vedle něj výklenek na pračku. Proti sprše bylo umístěno umyvadlo a skříňka. "Případně by zde mohla být deska ode zdi ke zdi, buď se dvěma umyvadly, nebo s úložným prostorem. Také zrcadlo ode zdi ke zdi by mohlo malý prostor opticky zvětšit," doplňuje Tomáš Zima.

Návrh č. 1 najdete ve fotogalerii.

Varianta 2

Varianta 2 – realizovaná

Majitelé nakonec zvolili variantu 2, která se po mírné modifikaci realizovala. Umyvadlo je v koupelně umístěno proti vstupu a v kuchyni dřez pod oknem ve skříňkách s hloubkou 60 cm. "U majitelů jednoznačně zvítězila prostorná kuchyň, i za cenu menší koupelny. Požadavky a priority našich zákazníků jsou různé, každý má na bydlení svůj pohled, kterému se prací s dispozičními návrhy snažíme přiblížit," říká Zima.

Pračka a sušička jsou v této variantě přístupné z chodby, skryté za roletou. Na linku navazuje jídelní stůl pro šest osob, aby si případná rodina dcery mohla v budoucnu vychutnat maminčinu kuchyni.

Velká kuchyň ve tvaru U byla velkým snem majitelů.

Vybavení obývací část představuje standardní "sestavu": sedací souprava, naproti ní TV a vedle knihovna, prostě relaxační část pokoje.

Varianta 3

Poslední varianta zmenšuje chodbu z té předchozí, obývací pokoj je zvětšen. Koupelna s WC zůstaly menší. V této variantě je pračka se sušičkou součástí koupelny, v koupelně je k dispozici dostatek úložných prostor.Kuchyňská linka je ve dvou částech proti sobě, s vařením v prostoru.

Návrh č. 3 najdete ve fotogalerii.

Materiálové a barevné řešení

"Základem každé realizace je vybrat dobře podlahu. Ta tvoří v bytě největší plochu a jednoznačně určuje celý jeho ráz. S majiteli jsme vybrali praktický vinyl v šedém dekoru dřeva. Ten se dobře hodí k přírodním materiálům kuchyně i k šedému tónu koupelny," popisuje Tomáš Zima. V zádveří byla použita černá dlažba.

Koupelna s WC jsou v jednoduché šedé barvě, doplněné červenými dlaždicemi a řezaným dekoračním pruhem. Do koupelny ještě v budoucnu přibude úložný prostor pod deskou s umyvadlem a vedle zrcadla.

Červená barva oživuje šedý obklad.
Červená barva oživuje šedý obklad.
Koupelna je v příjemné teplé šedé barvě.

Červená barva oživuje šedý obklad.

Kuchyňskou linku vyrobili ve studiu Kouba interier v přírodních barvách. Na pracovní desku zvolili odolný laminát v dekoru dřeva, dvířka pak v příjemné zelené.

"Použili jsme tu naši oblíbenou a hlavně praktickou konstrukci, přes hranu z masivního dřeva je nalisován vysokotlaký laminát ve zvoleném dekoru. To zajišťuje mnohem větší odolnost hrany proti vodě než klasický způsob, kdy se hrana lepí až na hotovou desku." vysvětluje Ing. Martin Kouba, který ve firmě řídí výrobu nábytku.

Obklad vyřešili ve studiu ze stejného materiálu jako pracovní desku a přidali bílý laminát. Také rohový spoj byl konstrukčně vyřešený tak, aby se nemusela použít rohová těsnicí lišta a přesto zůstal spoj odolný vůči vodě.

Velký dřevěný masivní stůl představoval naplnění snu majitelů. Při výrobě se myslelo především na trvanlivost, volila se opatření proti kroucení a sesychání materiálu, to vše i s ohledem na design.

Pračka se sušičkou jsou umístěny v předsíni za žaluzií.
Pračka se sušičkou jsou umístěny v předsíni za žaluzií.

Pračka se sušičkou jsou umístěny v předsíni za žaluzií.

"Byt prošel kompletní rekonstrukcí, takže značnou část doby realizace zabraly práce, které nejsou na první pohled z fotografií vidět. Především byla nutná kompletní výměna elektroinstalace, voda a kanalizace se upravovala s ohledem na novou dispozici. Všechny stěny jsou znovu vyštukovány. I přes probíhající topnou sezonu se měnily radiátory. Poslední úprava se týkala balkonu, který dostal novou dlažbu a zasklení," vypočítává Ing. Tomáš Zima.

I když v bytě ještě část vybavení chybí, majitelé jsou nadšeni. Nejvíce si užívají právě nové dispozice, která přesně respektuje jejich požadavky.