Posuvné dveře do pouzdra dovolují obě místnosti skoro spojit.

Posuvné dveře do pouzdra dovolují obě místnosti skoro spojit. | foto: Jaroslav Hejzlar

Rekonstrukce panelákového 2 + kk za 600 tisíc dopadla na výbornou

  • 198
Vstupní dveře nově zrekonstruovaného bytu v panelovém domě oddělují dva světy. Před nimi zůstávají osmdesátá léta minulého století v podobě neutěšené chodby, za nimi je již jednadvacáté století s odlišnými nároky na bydlení.

Rekonstrukcí prochází celý dům na pražském sídlišti Stodůlky, které patří k těm šťastnějším, poměrně dobře založeným. Dobře navazuje na starou zástavbu, centrální park je spojuje až s Prokopským údolím. Dostatečné odstupy převážně méně podlažních domů a vzrostlá zeleň z něj dělají příjemné místo pro život.

Mohlo se tedy stát milým útočištěm i pro mladého architekta Jana Hořejšího, který si zde zakoupil byt 2 + kk v nejvyšším patře šestipodlažního domu postaveného v roce 1983.

Původní stav: 1 – předsíň, 2 – WC, 3 – koupelna, 4 – ložnice, 5 – obývací, pokoj, 6 – kuchyň

Současný stav: 1 – předsíň, 2 – WC, 3 – obývací pokoj, 4 – kuchyň, 5 – ložnice, 6 – šatna s pračkou, 7 – koupelna

Jasně vymezit funkce

Hlavním požadavkem na rekonstrukci bytu bylo přizpůsobit jej současnému standardu bydlení, tedy jasně rozdělit na společenskou a intimní část. Původní dispozice nevhodně směšovala denní a noční provoz v bytě. Ložnice byla situována přímo proti vstupním dveřím, zatímco obývací pokoj zůstal od vstupního prostoru oddělený.

Centrum bytu vlastně tvořila malá předsíň, do níž ústily i hygienické místnosti. Kuchyň se přitom krčila v nejzazším koutě bytu. Nové řešení vyžadovalo odstranění umakartového jádra i všech siporexových příček. De facto zůstaly jen obvodové stěny a vybavení jádra.

Přestože je byt členěn na jednotlivé partie a místnosti, působí dojmem jednoho prostoru.

Koupelna si prohodila místo s kuchyní

Při zběžném pohledu na půdorysy původního a současného stavu jako by se příliš nezměnilo. Byt zůstává stále dvoupokojákem s kuchyňským koutem. Přesto je tu zásadní rozdíl, a to v přímé návaznosti společenské části na vstupní prostor.

Ložnice a koupelna jsou ve vzdálenější části bytu, propojené šatnou, v níž se našlo i místo pro pračku. Koupelna se nastěhovala na místo kuchyně, ta se přesunula do centra bytu. Důležité je, že koupelna i kuchyň stále navazují na bytové jádro. Bylo tak poměrně snadné připojit vanu, umyvadlo i dřez k odpadu ve stoupačce a nově vyřešit rozvody vody.

Může se hodit

Chcete si koupit menší byt? Z nabídky na Reality.iDNES.cz si určitě vyberete.

Nová dispozice umožňuje i na tak malém prostoru zcela oddělit společenskou část od soukromé, a třeba se ani nepotkat s návštěvou druhého z partnerů.
Nový prostor je tvarován pomocí sádrokartonových příček, kterými je vedena elektroinstalace.

Stěny mezi prostorami bytu a jádrem, které nesou kuchyňské skříňky a umyvadlo, jsou vyzděné. Mezi koupelnou a společnou chodbou zlepšuje akustické a tepelně izolační vlastnosti sádrokartonová předstěna.

Posuvné dveře do pouzdra dovolují obě místnosti skoro spojit.

Jak přidat prostor a světlo

Přestože v nové dispozici jsou dva pokoje více méně v původních velikostech, působí byt po rekonstrukci mnohem prostorněji a světleji. Podíl na tom mají dveře s matovaným sklem, vesměs posuvné, a jednotná podlaha z marmolea v celém bytě.

Ač je byt malý, je poměrně hluboký, proto volil architekt a majitel v jedné osobě bílou výmalbu a světlé zařizovací předměty: smetanové skříně a kuchyňské skříňky, světlé dřevo, ratan... O umělé osvětlení se starají nástěnná svítidla, aby nemusela být vedena elektroinstalace do stropů. V koupelně pomáhají bodová svítidla v sádrokartonovém podhledu, v kuchyni je instalována světelná rampa z trubicových zářivek.

Byt si majitel zařídil velmi jednoduše a nikterak nákladně, jako by zařízení pouze nenásilně doplňovalo základní prostor a podtrhovalo jeho charakter.

V bytě bylo použito minimum nábytku.

Rekonstrukce domu nenadchne

Vizitka bytu

Dispozice: 2 + kk
Obytná plocha:  42 m2
Autor projektu rekonstrukce: Ing. arch. Jan Hořejší, Architektonický atelier 2H s.r.o.
Cena rekonstrukce včetně zařízení: 600 000 Kč

Architekt Jan Hořejší kupoval byt v době, kdy již byla nahrazena původní okna plastovými, bez současného zateplení fasády. "Je to obvyklý postup, který však přináší následné problémy se změnou fyzikálního chování domu," říká architekt.

"Nová okna s kvalitními tepelně technickými vlastnostmi zásadně ovlivňují větrání a vlhkost interiéru. Může potom docházet ke srážení nadměrné vlhkosti na stěnách a vzniku plísní. Za to není odpovědné pouze kvalitnější a utěsněné okno, ale také špatné vlastnosti obvodové stěny. Zateplením se vyrovnají tepelné parametry stěn i okna, a problém je vyřešen. Výměna oken by proto měla probíhat pokud možno současně se zateplením, případně těsně před zateplováním," vysvětluje Jan Hořejší.

Více se dočtete v časopise Pěkné bydlení č. 4/2011.