Jednoduché tvary příjemně kontrastují s výraznou červenou barvou.

Jednoduché tvary příjemně kontrastují s výraznou červenou barvou. | foto: Robert Žákovič

Panelákový byt po rekonstrukci: místo příček tu fungují posuvné desky

  • 74
Mladí manželé se rozhodli pro rekonstrukci bytu v paneláku, když byl na cestě jejich první potomek. Padesát metrů čtverečních museli upravit tak, aby dosáhli maximálního komfortu pro nejméně tříčlennou rodinu

Martina a Karolínu vždy architektura zajímala a oba si dovedou představit, že by interiér vyřešili sami, protože inspirace a nápadů mají dostatek. Odradila je však skutečnost, že byt má malou podlahovou plochu a není v něm tedy žádný prostor na omyly.

Flexibilní řešení

Bylo nutné využít každý centimetr a přitom zachovat dojem vzdušnosti. Proto oslovili architekta Jana Klempíře. Panelový byt 2 + 1 v Hradci Králové naštěstí neměl uvnitř žádné nosné stěny, bylo tedy možné celý prostor otevřít zbouráním příček. Zachovány zůstaly pouze vodovodní trubky v prázdném prostoru.

Architekt navrhl řešení, které nabízí několik variant využití bytu: "Uspořádání určuje jednoduchá půdorysná osnova, která dělí prostor do devíti polí. Uprostřed je zasklená koupelna, zvnějšku spojená se základní částí kuchyně. Některá pole se dají zavřít velkými posuvnými deskami. Předsíň, dětský pokoj a část kolem postele tak mohou, uzavřou-li se, působit jako opravdová předsíň, dětský pokoj a ložnice. Zbytek zůstává spojený v obytnou kuchyň. Když se dveře otevřou, pohltí kuchyň-obývák prostor za nimi jako svou součást."  I v takovém malém a zcela otevřeném prostoru lze mít soukromí.

Charakter interiéru

Estetika prostoru vychází z vkusu majitelů: "Máme rádi moderní a minimalistické interiéry ve spojení s přírodními materiály, proto je základním prvkem bytu dřevo. Jednoduché tvary jsou v kontrastu s červenou barvou, které se mnozí milovníci minimalismu a funkcionalismu vyhýbají."

V obytné kuchyni se může scházet celá rodina.

Rady pro panelový byt

1. Zbavte se umakartového bytového jádra.
2. Zjistěte, které stěny a příčky jsou nosné a přizpůsobte se dispozici.
3. Využijte moderní materiály, které odhlučňují.
4. Zúročte některé nezpochybnitelné výhody panelového bytu, například obrovská okna.

Červená je dokonce použita na velkých plochách, což není v současných interiérech příliš obvyklé. Jsou z ní vyrobeny posuvné panely, pracovní deska v kuchyni a připomíná se také v koupelně. Převahu má však bílá a odstíny šedé, přesně v duchu oblíbeného stylu Martina a Karolíny.

Rodina stále pohromadě

Může se hodit

Uvažujete koupi bytu v Hradci Králové? Vybírejte z nabídky na Reality.iDNES.cz.

"Svůj panelový byt jsme si maximálně přizpůsobili a jeho tolik kritizovaný charakter proměnili natolik, že jej nyní v pravém slova smyslu milujeme a domů se vždy vracíme rádi," říkají.

Komě nároků na praktičnost a estetiku se v zadání projevil také názor majitelů na fungování rodiny: "Chtěli jsme mít co nejotevřenější prostor, protože si myslíme, že rodina by měla trávit dostatek času společně. Nelíbí se nám model, který si pamatujeme ze svého dětství a k němuž byl předurčen i tento byt, stejně jako všechny ostatní panelové byty, tedy zavřít se každý do svého."

Pračka a sušička v koupelně často překážejí svými rozměry a vždy ruší vzhledem. Ideálním řešením je umístit oba spotřebiče do vestavných úložných prostor.

Takový přístup stojí za trendem kuchyní propojených s obývacím pokojem, tady však architekt zašel ještě dál, když s hlavním obytným prostorem spojil i ložnici a dětský pokoj.

Slovo autora

Dobrá, a myslím tím opravdu dobrá, vlastnost paneláku je, že nevytváří žádné opravdové prostředí k bydlení, poskytuje jen prostor. Chcete-li, můžete si v něm bez ostychu vybudovat vlastní svět. Tento prostor bylo třeba uchopit tak, aby poskytl pohodlí mladým manželům a jejich dětem. Starší bylo na cestě už v průběhu stavby.

Tvarovat jej takovým způsobem, aby se mohl vyvíjet a proměňovat spolu s dětmi, které v něm budou vyrůstat, a jejich rodiči, kteří v něm budou stárnout. Pocit otevřenosti příštích řešení by tedy měl zůstat přítomný.

Ing. arch. Jan Klempíř

Na stěny a dveře koupelny je použito speciální sklo, kterým dovnitř proniká denní světlo i obrysy předmětů za sklem. Z druhé strany však do koupelny vidět není.

Další zajímavé návštěvy a rekonstrukce najdete v časopise Bydlení č. 11/2012, který v nové podobě začal vycházet ve vydavatelství Business Media CZ.