Kuchyňský kout je od obytného prostoru oddělen polovysokou knihovnou, která

Kuchyňský kout je od obytného prostoru oddělen polovysokou knihovnou, která slouží také jako bar. | foto: Petr Kostka

Malý byt se po rekonstrukci proměnil k nepoznání. Majitel si libuje

  • 104
To se to skvěle bouralo! Pro šikovné architekty byla změna dispozice v domě se železobetonovou skeletovou konstrukcí doslova požitek. Vybourat cementovláknité příčky šlo totiž velmi snadno. Z malého 2 + 1 tak mohl vzniknout příjemný, výrazně otevřený prostor.

.Pro mladého muže byla koupě bytu 2 + 1 o ploše 51 m2 velkou výzvou. Stejně tak pro architekty Pavla Kostku a Janu Kašparovou ze studia Čtyři stěny. Byt v domě z 30. let minulého století se železobetonovou skeletovou konstrukcí, která se do interiéru výrazně "propisuje", byl totiž v dost bídném stavu. Jednoznačně si říkal o radikální rekonstrukci.

Původní stav bytu doslova volal po rekonstrukci.

Mladý investor měl (i díky své profesi grafika) jasnou představu: otevřený, klidný prostor vhodný k bydlení i práci doma, ale také pro návštěvy přátel.

Změna dispozice byla po technické stránce naštěstí snadná, původní cementovláknité desky jsou totiž pro podobné akce ideální.

Místo příček stačí nábytek

Může se hodit

Hledáte nový byt? Vyberte si ho na Reality.iDNES.cz.

"Základním zadáním investora bylo přeměnit původní byt 2+1 s kuchyňkou ve vstupní chodbě na dispozičně otevřenější prostor, kde by oddělená byla pouze ložnice. Snažili jsme se co nejvíce zvětšit plochu obytné místnosti a opticky ji propojit s kuchyňským koutem," popisuje architekt Pavel Kostka.

Kuchyňská linka - kombinace bílé, smetanově žluté a tvrzeného lakovaného skla

Pohled ze sedačky. Původní dveře byly znovu zazděny do nových příček a repasovány.

Architekti zvolili optimální velikost ložnice a zbylý prostor se snažili členit pouze pomocí nábytku. Vznikl tak prostor oddělené šatny u vstupních dveří či "zanořený" pracovní kout. Kuchyňskou linku oddělili pomocí polovysoké knihovny.

Koupelnu autoři návrhu přemístili, na přání majitele ji vybavili pouze sprchovým koutem. Vešlo se do ní také umyvadlo a do niky pračka, časem se zde počítá i se sušičkou.

Stěnu ložnice doplnili autoři návrhu o pásové horizontální okno, které osvětluje vstupní prostor a šatnu. Barevné ladění bytu je neutrální a odpovídá "mužskému" vlastnictví. Na podlaha použili architekti prkna z běleného dubu. Bílou kuchyň oživili žlutou a tmavým jídelním stolem se židlemi.

Náklady

  • Rekonstrukce bytu: 454 000 Kč
  • Realizace kuchyňské linky včetně spotřebičů: 127 000 Kč

"Kontrastní tmavý tón dostaly také obklady koupelny a vnější nátěr koupelnové stěny včetně dveří. Ty byly v celém bytě repasovány a pouze zazděny do nových pozic tak, aby se alespoň částečně zachovala původní atmosféra bytu," upozorňuje architekt Kostka.

Toaleta a koupelna. Umístění i dispozice koupelny byla oproti původnímu stavu zcela změněna.

Ing. arch. Pavel Kostka

*1986, absolvent Fakulty architektury ČVUT v Praze. Během studia absolvoval praxi v kuchyňském studiu Schűller a u společnosti Nadop, po absolutoriu nastoupil do ateliéru Archicraft. V roce 2014 založil studio Čtyři stěny.