V původní kuchyni musela skončit i pračka, která se do koupelny nevešla.

V původní kuchyni musela skončit i pračka, která se do koupelny nevešla. | foto: Archiv majitelů

Kvůli spoustě dveří řeší, kam dát v bytě skříně. Hledání menšího zla

  • 21
Byty po starších lidech mají pro nové majitele jednu velkou výhodu: většinou v nich neproběhla žádná rekonstrukce, takže nenastává žádné dilema, zda není škoda něco zbourat či odstranit. To je i případ Lucie.

„Jsme mladý pár, zatím bezdětný. Koupili jsme byt od starší paní, kde jsou nosné jen obvodové stěny a vše v původním stavu. Rádi bychom spojili píše Lucie do naší poradny.

Předsíň se zdá mladé dvojici zbytečně velká, nejsou tam totiž žádné úložné prostory. „WC bychom chtěli ale zachovat samostatné,“ zdůrazňuje svůj požadavek čtenářka Lucie.

Čtyři varianty řešení připravil pro mladý kuchyň s obývacím pokojem, ale neumíme si poradit s chodbou a koupelnou,“ pár architekt Hynek Maňák ze studia Maniac interier.

„Vstupní předsíň je půdorysně velká, ale rozmístění dveří neumožňuje rozumné zařízení úložným nábytkem. Koupelna je malá, vešla se do ní pouze vana s délkou 160 cm a umyvadlo. Ani pračku zde nebylo možné umístit, proto se ocitla v kuchyni,“ doplňuje popis bytu architekt Hynek Maňák.

Půdorys stávajícího stavu

Varianta A

Tato varianta předpokládá minimum stavebních úprav. WC a koupelna zůstávají ve stávající pozici a velikosti, stejně jako ložnice a dětský pokoj. Obytný pokoj se propojil s původní kuchyní vybouráním části vnitřní nenosné příčky. Je zde prostor pro sedací soupravu a velký jídelní stůl.

Využití vstupní předsíně pro umístění šatních skříní zůstává problematické, do dětského pokoje a ložnice se vejde minimum šatních skříní.

Do příchodu potomka může dětský pokoj sloužit jako pracovna, ale také šatna. Jenže pokud chtějí mladí partneři v bytě zůstat, bylo by lepší najít místo pro úložné prostory od počátku. V bytě chybí obecné úložné prostory pro oděvy, obuv, úklidové prostředky, sportovní nářadí a další. Následující varianty prověřují různé poměry nově vytvořených úložných prostor vůči obytné ploše.

Varianta A

Varianta B

WC zůstává v původní pozici, koupelna se rozšířila směrem do předsíně. Je tak možné v ní umístit vanu 160×75 cm, umyvadlo, pračku a koupelnový radiátor.

Dětský pokoj se zmenšil na plochu 8 m2, což norma povoluje jako krajní mez pro jednu osobu. Posunutí příčky tak umožňuje umístit řadu skříní v předsíni. Ložnice je také zmenšená, a to na plochu 12 m2, což opět odpovídá spodní hranici normy pro dvě osoby. Posunuté jsou také dveře z chodby do obytného prostoru v návaznosti na rozšířenou koupelnu.

Kuchyň zůstává v původní pozici, vybouráním části vnitřní příčky se propojila s obytným prostorem jako v předchozí variantě.

Varianta B

Varianta C

Navazuje na předchozí variantu při hledání možnosti vytvoření úložných prostor mimo obytné místnosti. Mezi ložnicí a obytnou místností vznikla komora oddělená od chodby posuvnými nábytkovými dveřmi.

Varianta C

Varianta D

Tato varianta opět navazuje na předchozí variantu, nově vytvořená komora je navíc rozšířena o výklenek do prostoru obytné místnosti.

Nově úložné prostory ve všech variantách jsou vytvořeny za cenu zmenšení plochy ložnice, dětského a obývacího pokoje. V těchto pokojích je zakresleno základní nábytkové zařízení.

Varianta D

„Uživatelé by se měli rozhodnout, jaký rozsah úložných prostor budou potřebovat, případně si určit další požadavky na zařízení obytných místností, a podle toho zvolit pro ně vyhovující variantu dispozičního řešení bytu,“ radí architekt Maňák.

Požadovaný poměr úložných prostor vůči obytným místnostem může být podle něho velmi odlišný podle požadavků a individuálního životního stylu konkrétních uživatelů bytu.

Poradna architekta

Potřebujete změnit dispozici svého bytu či domu? Zašlete na e-mailovou adresu

bydleni@idnes.cz potřebné podklady:
• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků
(kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Autor návrhu

Ing. arch. Hynek Maňák

* 1963 v Kyjově, absolvent Fakulty architektury VUT Brno, zahraniční studia - GC of Business Administration, Swinburne University of Techonology, Melbourne.

Pracoval jako konstruktér nábytku v UP závodech Rousínov a dále pak ve Výzkumném a vývojovém ústavu nábytkářském v Brně. V roce 1990 zakládá vlastní Atelier M&M (společně s arch. Z. Maňákovou). V roce 1998 založil s ing. Radkem Jánským studio Maniac interier. Přednáší v Ústavu nábytku, designu a bydlení Mendelovy univerzity Brno.