Průběh rekonstrukce

Průběh rekonstrukce | foto: Archiv majitele

Co s malým bytem se špatnou dispozicí: majitel se bourání nevyhne

  • 50
Byt v domě v pražských Holešovicích má všechny znaky typické pro dobu, ve které byl postaven. Je zde poměrně velká předsíň, kuchyň s pokojem jsou přibližně stejně velké, koupelna miniaturní. Majitel zde zatím bydlí sám, rekonstrukci se však vyhnout nemohl.

Situaci bytu 1 + 1 mu navíc výrazně komplikoval fakt, že místnosti jsou průchozí. A mladý majitel měl i další dilema: nechat si byt předělat pro jednoho, nebo už pro případný život ve dvou?! Přítelkyně se společnému bydlení nebránila.

Požádal proto Tomáše Zimu z Ateliéru dispozic o vypracování více variant, aby se mohl rozhodnout. Důležité byly finance, ale také možnost případných dalších úprav či prodeje.

Stávající stav

Původní stav bytu před rekonstrukcí

Vstupními dveřmi se vchází do prostorné předsíně, ze které je přístup na malý balkonek, na WC a do kuchyně. V kuchyni jsou hned čtvery dveře a okno, kuchyňskou linku mohl mít majitel buď velmi malou, nebo ji bylo nutné rozdělit na části.

Velkou výhodu představuje chladná spíž. Z kuchyně je vstup do malé koupelny, ale především do poměrně velkého obytného pokoje.

Pro rekonstrukci bylo důležité i umístění stoupaček, jedny jsou za WC a druhé v rohu koupelny. Tomáš Zima vytvořil čtyři možná řešení s důrazem na funkčnost.

Varianta pro single

Ve variantě pro jednoho uživatele bytu představuje nejdůležitější součást velký a pohodlný obývací pokoj. Sedací souprava s TV sestavou, pracovní kout, v rohu lze umístit bar či vinotéku. Jídelní stůl postačí minimální.

Dispozice pro single

Kuchyňská linka se přesunula do prostoru bývalé koupelny, opět pouze v menším provedení. V ložnici je dvojlůžko a rozměrná vestavěná skříň.  V této variantě se koupelna stala přímo součástí ložnice, vešel se do ní pohodlný sprchový kout a umyvadlo. Naproti koupelně je skříňová sestava, která skrývá pračku. Ve vstupní části zůstalo WC a našel se prostor i pro skříň.

Varianta pro pár

V této variantě navrhl Tomáš Zima chodbu podél nosné zdi domu tak, aby vznikly dvě pohodlné a neprůchozí místnosti. Ložnice se rozšířila o prostor bývalého WC, takže se součástí pokoje stal i balkonek. Dále je v místnosti dvojlůžko, vestavěná šatní skříň a malý toaletní stolek.

Koupelna zůstala na původním místě, přibyla do ní klozetová mísa. V obývacím pokoji byla umístěna podél stěny kuchyňská linka, malý jídelní stůl a sedačka.

 V rohu u okna může být pracovní stůl, ale také knihovna či kombinace pracovního místa a polic na knížky. Vysoký strop dává majiteli řadu možností. Protože další pracovní místo může vzniknout i v ložnici, lze vytvořit samostatný prostor pro každého z dvojice, aby měl klid na práci či nerušil druhého při spaní.

Dispozice pro dva

Může se hodit

Přestal vám dispozičně vyhovovat byt ve kterém bydlíte? Tak ho prodejte a pořiďte si větší. Vybírejte z nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

Varianta pro rodinu

Řešení pro rodinu je pochopitelně stísněné, nicméně pro rodinu s jedním dítětem funkční. Ve vstupní části zůstalo WC, u dveří pak šatní skříň s botníkem. V obytné části byla umístěna kuchyňská linka do L, u ní malý jídelní stůl.

Sedací souprava je rozkládací, za ní stojí dělicí příčka. V rohu u vstupu do dětského pokoje je ve skříni skrytá pračka, případně sušička. Jde však spíš jen o variantu pro přechodné období, než si rodina najde větší byt.

Dispozice pro rodinu s dítětem

V dětském pokoji je velká šatní skříň, která slouží též pro rodiče. U okna je psací stůl u protější stěny skříňky či knihovnička. Koupelna zůstala na původním místě.

Otevřený prostor

 "Byt lze také maximálně otevřít, jednotlivé místnosti propojit a vytvořit zajímavý prostor, který může najít své příznivce," vysvětluje Tomáš Zima.

Koupelna se v této variantě přesunula k WC, za ní je ve výklenku vestavěná skříň pro pračku a úklidové prostředky. V obytném prostoru je podél stěny s oknem kuchyňská linka. Centrum místnosti tvoří velký jídelní stůl.

Otevřený prostor

Spací část oddělila polopříčka, částečně prosklená. Naproti posteli je podél celé jedné stěny knihovna se sedací soupravou. Menší TV je umístěna na sloupku mezi okny. Prostor bývalé koupelny se využil pro šatnu.

Majitel sice váhal dlouho, ale nakonec se rozhodl pro variantu "pro dva". Počítá se společným bydlením s přítelkyní, ale s dětmi zatím ne. Pokud by se rozhodl pro rodinu, chtěl by určitě byt větší. Předpokládá, že verze pro dvojici by byla v případě prodeje pro dalšího zájemce nejlépe akceptovatelná.

Vstupní předsíň je poměrně velká, má dokonce denní osvětlení díky malému balkonu.

Vybavení bytu a řešení jeho dispozic už dávno neodpovídalo nárokům na současné bydlení.

Co zohlednit při návrhu funkční dispozice

Ing. Tomáš Zima z Ateliéru dispozic  radí respektovat:

  • počet osob a jejich věk
  • životní styl obyvatel
  • extra požadavky (pracovní místo, náročný koníček apod).
  • požadavky na velikost úložných prostor
  • normy týkající se velikosti místností, hygienických požadavků atd.
  • stavebně – technický stav domu/bytu