Půdní prostor proměnila na komfortní bydlení pro hosty novozélandská bytová...

Půdní prostor proměnila na komfortní bydlení pro hosty novozélandská bytová architektka a designérka Karin Montgomery Spathová. | foto: Matthew Williams

Zázrak na 32 metrech čtverečních. Z tmavé půdy nad garáží je skvělý byt

  • 61
Nikdy není pozdě, řekla si Karin Montgomery Spathová z Nového Zélandu a chopila se těsně před důchodem nové výzvy. Vrhla se na proměnu půdy nad garáží, ze které vytvořila perfektní garsonku.

Před několika měsíci začala Karin spolu s manželem, podmořským fotografem, plánovat společný důchod, k tomu patřil i odchod z profesního života. Aucklandská rodačka se původně věnovala designování textilií, desítky let spolupracovala s lokální značkou Leigh Jackson a mnoha dalšími malými italskými a japonskými továrnami.

Činorodá dáma se ovšem brzy začala nudit. Když ji její letitá přítelkyně společně s manželem oslovila, zda by jim nepomohla s rekonstrukcí rodinného domu, postaveného na konci čtyřicátých let minulého století, neváhala ani minutu. Dům s velkou zahradou patří mezi klasické stavby a léta se v něm nezměnil jediný detail.

Jak dobře zařídit malý byt

Karin se obávala, zda to pro ni není na začátek příliš velké sousto. S vytíženými majiteli se proto dohodla, že nejprve se pustí do přestavby půdy dvojgaráže se samostatným vchodem, která leží na hranici pozemku a byla k nemovitosti dostavěná v sedmdesátých letech.

Prostor o rozloze 32 metrů čtverečních chtěli manželé proměnit na byt a připravit jej pro časté návštěvy příbuzných žijících za oceánem. Pro hosty chtěli maximální komfort. Přáli si plné vybavení včetně zařízené kuchyně. Zařízenou garsonku by bylo také snadnější kdykoliv v budoucnu pronajmout a získat tak na stáří další příjem.

S tímto zadáním se Karin Montgomery Spathová pustila do práce. K ruce si vzala jen stavbyvedoucího, který ji pomohl a radil se stavebními úpravami, a zkušeného truhláře. Majitelé se jí do práce nepletli a plně jí důvěřovali.

Zpětně Karin hodnotí, že jí absence průběžných konzultací velmi pomohla. Mohla se soustředit jen na celek a nemusela se zabývat dílčími detaily, které se mohly v rozpracovaném stavu zdát jako nesmyslné. Majitelé se s výsledkem seznámili až při předávání bytu, po třech měsících intenzivní rekonstrukce.

Do nového bytu zařízeného zcela na klíč se vešlo vše potřebné bez výjimky. Karin se poprala s minimem prostoru a majitele neošidila o žádnou z funkcí a vybavení, na jaké jsme zvyklí ve standardním apartmánu: ve členité garsoniéře je vstupní zázemí s úložnými prostory, ložnice, kuchyňský kout, jídelna, místo pro posezení s návštěvou i plnohodnotná koupelna.

Po celém obvodu bytu jsou úložné prostory vyrobené na míru. Díky tomu nevznikla žádná hluchá místa a apartmán působí kompaktně.

Všechny prvky jsou pouze menší, užší, skromnější, ale přesto plně funkční. Úzký dřez vyvažuje zabudovaná myčka, trouba je kombinovaná s mikrovlnkou, k příležitostnému kuchtění postačí dvouplotýnkový vařič. Stoličky jsou stohovatelné a mohou v případě potřeby sloužit i jako odkládací stolky. Většina nábytku je vyrobena na míru.

Designérka se nebála zdánlivě naddimenzovat úložné prostory. Jednoduché uzavřené skříňky plné zásuvek a polic jsou po celém obvodu bytu. Jedině tak podle ní lze na malém prostoru udržet pořádek a řád. Věci se snadno uklidí a vše má své místo.

V interiéru najdeme i několik designových kousků z dílny nábytkářské legendy Artek. Křeslo s černým výpletem i stoličku navrhl pro finskou firmu Alvar Aalto. Do malého prostoru subtilní tvary dokonale zapadají a byt nezahlcují zbytečným objemem.

Volba padla na tuto severskou značku cíleně. Karin Montgomery Spathová si přála vnést do interiéru skandinávskou náladu, vyznačující se kvalitou, stylem a nadčasovostí. Na jistotu šla Karin i při volbě svítidel: vybrala italské lampy Tolomeo. Podlahy jsou vyrobené z novozélandské černé borovice.

Prostor o rozloze 32 metrů čtverečních se podařilo designérce zabydlet a připravit pro časté návštěvy majitelčiných příbuzných, žijících za oceánem.

Interiér je zařízen tón v tónu, subtilním a nadčasovým nábytkem.

K perfektnímu výsledku přispělo i něžné bílé a šedobéžové ladění. "Nejsem fanynkou puristických bílých interiérů, kde je vše běloskvoucí od podlahy až po madlo na skříňce. V takto malém prostoru ale nemáte na vybranou, musíte se držet velmi světlých barev. Zůstat jen u bílé se mi ale zdá bez fantazie, navíc různé odstíny šedé a béžové umí dohromady vytvořit mnohovrstevnatý interiér. Rozdíly mezi jednotlivými tóny ale musí být téměř nepatrné, na první pohled by se mělo zdát, že všechno zařízení je vyrobené v jediné bavě. Snad i díky tomu působí malá garsonka prostornějším dojmem," vysvětluje pro iDNES.cz Karin. 

U malých prostor je podle designérky nejdůležitější nesejít z cesty a pevně se držet předem zvoleného stylu. Krásných lákadel se při tvorbě interiéru nabízí mnoho a garsonka by tak nakonec byla zahlcená a přeplněná. Paradoxně se v novém interiéru neobjevuje mnoho textilu, kterým autorka desítky let žila. Byt tak vyžaduje menší údržbu v obdobích, kdy není obydlen.

, pro iDNES.cz