Pohled do kuchyně prvního z rekonstruovaných bytů

Pohled do kuchyně prvního z rekonstruovaných bytů | foto: nieve, Productora Audiovisual

Koupil čtyři malé tmavé díry. Skvělá rekonstrukce dokázala zázraky

  • 41
Trojice mladých architektů si postupně vzala do parády všechny čtyři byty v historickém domě v centru Barcelony v Gotické čtvrti. Díky vydařené rekonstrukci vzniklo bydlení, které je světlé, prostorné a zajímavě zařízené. Zbrusu nové domovy už mají nové obyvatele.

V křivolakých uličkách nedaleko gotické katedrály zasvěcené svaté Eulálii stojí dům, o který desítky let nikdo nepečoval. Atraktivní lokalita přitahovala realitní spekulanty a nájemníci se v bytech střídali jako na běžícím páse.

Když se před lety dům dostal do rukou zodpovědnému a osvícenému majiteli, bylo to jeho největší štěstí. Nový majitel se ihned pustil do oprav a rozhodl se budově vrátit původní lesk.

Proměna bytů v Barceloně

Jednotlivé byty ovšem musel rekonstruovat postupně podle toho, jak nájemníkům končily smlouvy. Výsledkem jsou koncepčně promyšlené a sjednocené obytné jednotky, určené pro moderní bydlení v centru velkoměsta.

Ke spolupráci majitel vyzval tři mladé španělské architekty: Anu Garcíu, Joana Cortése a Rubéna Féreze Berenguera. Od roku 2011 pracují pod značkou Nook Architects. Věnují se nejen architektuře, ale také interiérovému designu a urbanismu. Majitel měl pouze jediný požadavek: chtěl vytvořit krásné prostory, ale bez zbytečného utrácení.

První byt vypadal před proměnou velmi pochybně. Prošel několika amatérskými přestavbami a byl vyšperkován nekvalitními materiály. Byl temný a bez řádného odvětrávání, původní cenné dlažby a trámoví byly poškozeny. To vše se na prostoru velmi podepsalo.

Bylo nutné začít úplně od základů. Architekti celý prostor vybourali a z ospalé díry udělali svěží a vzdušný prostor. Původní zůstalo jen nosné zdivo.

Ve středu bytu je vestavěné jádro s koupelnou a kuchyní. Servisní zóny, jako jsou právě koupelna a kuchyň, jsou v tmavých odstínech, zbylý obytný prostor září bílou barvou. Obnovy se dočkaly i původní historické prvky, které architekti doplnili posuvnými dveřmi s rámy ze dřeva a hliníku. Posuvné panely oddělují nejen koupelnu, ale také obývací část od ložnice.

Druhý byt. Kuchyňský kout s jídelnou v jednom z dvojice bytů opravovaných v druhé vlně rekosntrukce.

Třetí byt. Nápady nebyly finančně nákladné: jako deska stolu například posloužily staré dveře.

Podobná filozofie se promítla i do druhého a třetího bytu. Vznikly hravé místnosti plné světla s jednoduchým otevřeným prostorem. Kromě posuvných panelů oddělují jednotlivé funkční zóny také rozdílné podlahové krytiny. Původní stará prkna střídá originální dlažba a kámen.

Na stěnách jsou moderní obklady a odolné nátěry, vše doplňují pečlivě vybraná industriální svítidla. Barevnost interiéru je obdobná ve všech bytech. Nejdůležitější je bílá, dřevo, zelená a neutrální šedohnědá.

Architekti se v každém bytě snažili připomenout historii dané lokality. Jednou z vděčných dekorací jsou například husy a husí motivy. Ty odkazují na třináct hus, které jsou od nepaměti chovány v ambitech nedaleké katedrály a váže se k nim hned několik místních legend.

Třetí byt. Průhled od umyvadla do kuchyňské části.

Čtvrtý byt. Architekti celý prostor vybourali a z ospalé díry se stal svěží a vzdušný prostor.

Všechny tři byty byly dokončeny v roce 2013. Jenže pak vypověděl smlouvu další z nájemníků. Majitel okamžitě povolal architekty zpátky a společně se vrhli na úpravy čtvrtého bytu. Rozpočet na opravy se povážlivě zmenšil, ale naštěstí měli architekti stále dobré a levné nápady.

V tomto posledním bytě použili zbylý materiál, dlažby i barvy z předchozích realizací, a výrazně tak ušetřili. Skvělým přínosem je zabudování spacího patra s dvojlůžkem, díky kterému může být hlavní obytný pokoj pojatý opravdu velkoryse. Ani další nápady nebyly finančně nákladné. Například desku stolu nahradily staré dveře a záda kovových polic tvoří drátěné sítě.

, pro iDNES.cz