Původní kuchyň

Původní kuchyň | foto: Archiv

PORADNA ARCHITEKTA: Rekonstrukce bytu 2+1 v hodně odpudivém stavu

  • 79
Byt 2+1 s miniaturní kuchyní, úzkou chodbou a malou koupelnou patří v naší poradně k nejčastěji požadovaným proměnám. Tentokrát v tomto typu bytu řešili architekti bydlení pro maminku.

„Na vašich webových stránkách často a s nadšením sleduji rubriku Poradna architekta. Baví mě nové nápady a vynalézavost architektů. Nyní chci požádat o radu týkající se rekonstrukce bytu pro maminku, jde o byt 2+1 v cihlové zástavě v Praze – Vršovicích. Byt je před rekonstrukcí, je v něm původní umakartové jádro i kuchyň,“ popisuje čtenářka Lenka.

Maminka bude bydlet v bytě sama. Byla zvyklá bydlet ve velkém a prostorném bytě, ale ten přenechala dětem a stěhuje se do výrazně menšího, s plochou přibližně 55 m2 , proto je nutné dobře vymyslet hlavně úložné prostory.

„Prosím o radu, jak byt upravit tak, aby byl vzdušný, s dostatkem úložného prostoru, který by vyhovoval ´čerstvé´ důchodkyni, jež ráda cestuje,“ doplňuje svou žádost čtenářka.

Původní WC

Původní koupelna

Její představa je taková, že koupelna, kde by měl být sprchový kout, zůstane oddělená od WC. Předpokládá i přemístění ložnice, a to do pokoje s balkonem v klidnější části bytu.

Proměnu si vzal na starost Tomáš Zima z Ateliéru Dispozic, který se specializuje na návrhy dispozičního řešení bytů i nebytových prostor. Autor návrhu připravil hned několik variant.

Původní dispozice

Stávající stav

Byt v cihlovém domě o velikosti 2+1 je v původním stavu, připravený na kompletní rekonstrukci. „Problémem současné dispozice je především stísněný prostor WC a koupelny,“ říká architekt.

Jako další nevýhoda se jeví oddělení prostoru kuchyně a obývacího pokoje. „Protože dcera majitelky i ona sama si přejí byt prosvětlit, snažili jsme se v návrzích o spojení těchto dvou provozů,“ doplňuje.

Varianta 1a

„V první variantě jsme posunuli WC vedle jádra dál od vchodových dveří, tak se zajistí pohodlnější provoz. Zároveň jsme touto úpravou získali niku pro umístění pračky, která může být skryta například za roletou,“ vysvětluje Tomáš Zima.

Varianta 1a

WC navrhl ve standardní velikosti a doplnil umývátkem pro větší komfort. „Sousední koupelna je také oproti původnímu stavu zvětšená tak, aby se do ní vešel prostorný sprchový kout a umyvadlo. Částečným vysunutím koupelny do prostoru kuchyně jsme vytvořili ´kapsu´ pro zapuštění kuchyňské linky,“ vysvětluje autor proměny.

Kuchyň je navržena do tvaru U s pracovní deskou u okna. Další změnu představuje přesunutí ložnice na místo obývacího pokoje. Díky tomu je možné propojit kuchyň s obývacím pokojem.

Ten je zařízený rohovou sedací soupravou s TV stěnou, přechod mezi kuchyní a obytnou částí tvoří jídelní kout.

„V ložnici jsme navrhli velkorysé zařízení dvoulůžkem a prostornou šatnou. Ta vznikla vybouráním příčky do stávající komory a zazděním dveří z chodby,“ vysvětluje Zima.

Varianta 1b

Tato varianta nabízí podobný princip řešení. Opět došlo k přesunu obývacího pokoje směrem ke kuchyni. Změnou je zde situování a orientace WC. „Oproti původnímu stavu jsme WC otočili, tím se získal větší prostor. Lze je zařídit také umývátkem, které je zapuštěné v nice,“ vysvětluje Tomáš Zima.

Varianta 1b

I koupelna je řešena obdobně, byla rozšířená také o pračku. Díky částečnému vysunutí na úkor kuchyně se získal prostor pro zapuštění kuchyňské linky.

„V této variantě jsme zachovali komoru zcela v původním stavu. Ložnici jsme pak zařídili opět dvoulůžkem, velkou šatní skříní a dalšími úložnými prostory,“ říká Tomáš Zima.

Varianta 2

Ve druhé variantě je navržen podobný princip WC a koupelny. Změnu představuje přístup k pračce z chodby, která může být umístěna například za roletou.

„Pro získání většího obytného prostoru jsme vybourali stávající komoru. Můžeme tedy zkrátit prostor předsíně, a rozšířit tak možnosti obývacího pokoje.

„Menší nevýhodou může být vstup do ložnice z obývacího pokoje. Vzhledem k velikosti bytu, který je koncipován pro jednu až dvě osoby, to však není zásadní,“ míní Tomáš Zima.

Varianta 2

Varianta 3

Část příčky původní komory zůstala zachována a poslouží například jako nika pro knihovnu či úložné prostory. „Obývací pokoj je možné díky této úpravě zařídit pohodlněji, přesunuli jsme do něj zcela jídelní koutek. Tím se otvírá například možnost rozšíření kuchyňské linky,“ vysvětluje Tomáš Zima.

„V poslední variantě jsme se snažili o situování místností podle původního stavu, avšak s možností propojení obývacího pokoje a kuchyně. To lze řešit přemístěním kuchyně do obývacího pokoje, odpady by se však musely řešit pomocí čerpadla,“ říká Zima.

Další výraznou změnu představuje prostorná koupelna situovaná u okna na místě původní kuchyně. Je zařízena prostorným sprchovým koutem, umyvadlem a pračkou. WC je opět samostatné, nechybí umývátko.

„Pro možnost komfortního zařízení kuchyně jsme zmenšili ložnici, která má prostor pro vestavnou skříň. Vybouráním komory se získalo místo na kuchyňskou linku ve tvaru L, kterou doplňuje barový pult. Obývací pokoj pak zůstává ve své původní velikosti.

Varianta 3

Poradna pro čtenáře

Potřebujete změnit dispozici svého bytu či domu? Zašlete na e-mailovou adresu

bydleni@idnes.cz potřebné podklady:
• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků
(kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Jednou za 14 dní vybereme čtenáře, kterému Ateliér Dispozic připraví návrh nového dispozičního řešení bytu či domu. Toto řešení zveřejníme.
Do předmětu zprávy napište: Dispozice

 

Původní kuchyň

Původní kuchyň se spíží vedle okna