Vysněné rohové vany se sprchovou zástěnou se museli čtenáři vzdát

Vysněné rohové vany se sprchovou zástěnou se museli čtenáři vzdát | foto: Jan Pacina

Rekonstrukce koupelny: maličká, ale praktická

  • 42
Mezonetový byt v řadovém rodinném domě z roku 1938 si říkal o kompletní rekonstrukci. A jak to většinou bývá, začalo se od koupelny. Protože ten, kdo má hotovou koupelnu, ten už skoro bydlí.

Článek je součástí rubriky
Nápady čtenářů.
Pošlete do 30. listopadu 2008 
na e-mail: bydleni@idnes.cz
svůj příspěvek na téma KOUPELNY. 
Třeba právě Vy získáte hlavní cenu! 


Při navrhování rozmístění jednotlivých částí koupelny jsme byli omezeni prostorem cca 2 x 3 m, odpadem pro WC, šikmým stropem a střešním oknem. Šikmý strop se nakonec ukázal být tou největší překážkou.

Dlouho jsme nad uspořádáním koupelny přemýšleli, měřili, kreslili křídou a fixami a nakonec jsme se rozhodli pro obdobné řešení, které v koupelně bylo uplynulých 30 let, čímž jsme dali sbohem vysněné rohové vaně se sprchovou zástěnou.

Koupelna: maličká, útulná a funkční

Vzhled koupelny před a po rekonstrukci.

Přestavbu jsme se rozhodli realizovat vlastními silami za pomoci řemeslníků-melouchářů. Původní záměr nechat přestavbu odborné firmě jsme po osobních zkušenostech zavrhli.

Tím se roztočil kolotoč procházení katalogů domácích i zahraničních firem, pročítání stránek na internetu a návštěv koupelnových studií.

Navrhli jsme si obložení koupelny a vizualizaci jsme nechali zpracovat v koupelnovém studiu - tam nám i přesně spočítali plochu použitých obkladů a dlažby, což bylo velmi praktické.

Koupelna: maličká, útulná a funkční

Vzhled koupelny před a po rekonstrukci.

Při výběru zařízení koupelny jsme oslovili místní prodejce a získali jsme slevy, o kterých se nám na internetu mohlo jen zdát.

S ohledem k šikmině jsme zvolili klasickou vanu tvarovanou tak, abychom se mohli pod šikmou střechou postavit. Bohužel jsme nevyřešili problém se sprchovou zástěnou - střešní okno vyšlo přesně nad hranu vany.

Při sprchování ve stoje se tedy musíme buď chovat velmi opatrně, nebo následně vytírat - ale člověk se rád stane hadím mužem, aby poté nemusel tančit s hadrem na podlaze.

Koupelna: maličká, útulná a funkční

Vzhled koupelny před a po rekonstrukci.

Tím, že jsme zvolili vanu ostřejších rysů, tak jsme volili i hranaté umyvadlo. Stejně jako u vany, i toto pochází od českého výrobce.

Na nejpoužívanějších součástech koupelny (armatury) jsme nešetřili a volili jsme renomované německé značky - kvalita je znát na první pohled i dotyk. Pro WC jsme zvolili závěsnou variantu - vypadá to nejen hezky, ale je to i praktické.

Koupelna: maličká, útulná a funkční

V původním záměru bylo i elektrické vytápění podlahy -  to jsme z důvodu zvýšení podlahy nakonec zavrhli a nahradili ho dřevěnými rohožemi a koupelnu nám (dostatečně) vytápí pouze žebřík.

Průběh celé stavby byl naprosto bez problémů. Společnými silami se šikovnými řemeslníky se nám podařilo vytvořit sice maličkou, zato však útulnou a plně funkční koupelnu, ve které je využit opravdu každý centimetr.

Pravidla soutěže
Do 30. 11. 2008 nám můžete zasílat fotografie spolu s textem (popisem) vaší koupelny na e-mailovou adresu: bydleni@idnes.cz. Do "Předmětu" napište "SOUTĚŽ".

Redakcí vybrané příspěvky budeme průběžně zveřejňovat na serveru bydleni.idnes.cz. Do závěrečného finále budou zařazeny koupelny vybrané redakcí jako nejzajímavější či nejoriginálnější.

První tři vítězné koupelny vybere redakce spolu s odborníkem. Výsledky budou zveřejněny v pondělí
1. 12. 2008.

CENY PRO VÍTĚZE:
1. místo:
Poukázka na nákup produktů švédské značky Gustavsberg (sanitární keramika, baterie, sprchové kouty apod.) v hodnotě 10 000 korun
2. místo:
Poukázka na nákup obkládaček a dlaždic RAKO v hodnotě 5 000 korun
3. místo:
Poukázka na nákup obkládaček a dlaždic RAKO v hodnotě 5 000 korun

Fotografie a texty, které se nebudou týkat tématu či budou obsahově nejasné, a rovněž snímky nekvalitní nebudou do soutěže zařazeny. Rovněž nebudou zařazeny příspěvky, které by se opakovaly.

Při volbě cen jsme vycházeli z toho, že rekonstrukce koupelny bývá často první etapou, obklady, dlažbu či baterie lze použít v dalších částech bytu, totéž platí o sanitární keramice.